Έξι μετάλλια στο 3ο Asterix Cup στη Σερβία για τον Αθλητικό Όμιλο Ταεκβοντό Ν. Ιωνίας-Βόλου

Πραγματοποιήθηκε το 3ο Asterix Cup στο Νις της Σερβίας. Στο πρωτάθλημα έλαβαν μέρος 1000 αθλητές από 10 χώρες και ο Αθλητικός Όμιλος Ταεκβοντό Ν. Ιωνίας-Βόλου έλαβε μέρος με προπονητή έλαβε μέρος με 7 αθλητές και απέσπασε 6 μετάλλια υπό τις οδηγίες του προπονητή Ιωάννη Σταματίου.
Αναλυτικότερα χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο Απόστολος Καραΐσκος ύστερα από τρεις αγώνες και κυρίως ύστερα από ένα πολύ δυνατό τελικό με τον Σέρβο αθλητή όπου μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα εναλλάσσονταν το σκορ.

Οι αθλητές Σαρακατσάνος Α , Τσιρανίδης Αν. και Καζεράκης Γ. μετά από 3 αγώνες που έκαναν ηττήθηκαν στον τελικό στον «ξαφνικό θάνατο».
Οι αθλητές Ιμπραχίμι Νι. και Ντούσης Κ. κατέλαβαν την 3η θέση ύστερα από 2 αγώνες.
Η αθλήτρια Ευσταθίου Έ. η οποία αγωνίστηκε δεν κατάφερε να αποσπάσει κάποια διάκριση χάνοντας από τη Σέρβα πρωταθλήτρια της κατηγορίας με σκορ 7-5. Εδώ πρέπει να σημειωθεί ότι οι αγώνες κατόπιν ενημέρωσης ήταν 3 γύροι και στην πορεία δίχως να υπάρξει κάποια ενημέρωση έγιναν 2 γύροι.
Την ίδια ημερομηνία διεξήχθη στο Ωραιόκαστρο της Θεσσαλονίκης το 1ο Kid Festival στο οποίο ο ΑΟΤΝΙΒ μετείχε με 3 αθλητές στο αγωνιστικό κομμάτι και με 1 αθλήτρια στο τεχνικό.

Ο Τσιντζήρας Χρ. κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και ο Τσιντζήρας Απ. το χάλκινο. Ο Γκιώκας Η. έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση δίχως όμως να αποσπάσει κάποια διάκριση. Επίσης για πρώτη φορά αγωνίστηκε η Πανταζή Χρ. στο τεχνικό πρωτάθλημα κάνοντας μια φοβερή εμφάνιση .
Αξίζει να σημειωθεί ότι οι μικροί αθλητές Τσιντζήρας Α. και Γκιώκας Η. έλαβαν πρώτη φορά μέρος σε επίσημο πρωτάθλημα. Σε γενικές γραμμές το τελικό αποτέλεσμα δικαιώνει τον προπονητή και τους αθλητές για τις προσπάθειες τους .
Το ΔΣ του συλλόγου μας συγχαίρει τον προπονητή και τους αθλητές για τις διακρίσεις και τους εύχεται καλή επιτυχία στις ερχόμενες διοργανώσεις.