Εξαιρετικές εμφανίσεις Βολιωτών σκακιστών στο Διεθνές Τουρνουά Ικαρίας

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή 16 Ιουλίου ο 40ο Διεθνές Σκακιστικό Τουρνουά “Ίκαρος” 2017, το οποίο φιλοξενήθηκε στο Αθλητικό Κέντρο του Αγίου Κηρύκου με διοργανωτές τους Σ.Ο. Ικαρίας και Δήμο Ικαρίας και στο οποίο συμμετείχαν και 3 σκακιστές από το Βόλο, οι οποίοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους με τους εξαιρετικούς αγώνες που δώσανε.
Στο Α’ Γκρουπ εξαιρετική εμφάνιση του 22χρονου Λαγάρα Στυλιανού (Σ.Ε. Βόλου), ο οποίος παρόλο που αντιμετώπισε αρκετούς IM και FM γνώρισε μόνο μία ήττα (χάνοντας από την Πρωταθλήτρια Ελλάδας WIM Κατερίνα Παυλίδου) και συγκεντρώνοντας 5 βαθμούς σε 9 αγώνες τελικά τερμάτισε στην 34η θέση από 101 σκακιστές και σκακίστριες. Στο ίδιο Γκρουπ στην 57η θέση με 4,5 βαθμούς τερμάτισε ο Χατζηπολίτης Γεώργιος (Σ.Ε. Βόλου).

Στο Β’ Γκρουπ εξαιρετική επίσης εμφάνιση πραγματοποίησε ο 18χρονος Οικονομίδης Σάββας (Φοίνικας Βόλου), ο οποίος τερμάτισε στην 7η θέση σε σύνολο 82 σκακιστών και σκακιστριών με 5 βαθμούς σε 7 αγώνες, χάνοντας στον τελευταίο γύρο την είσοδό του στην πρώτη τριάδα. Στο ίδιο Γκρουπ συμμετείχαν 2 ακόμη σκακιστές από τη Θεσσαλία, οι Κεφάλας Βησσαρίων-Αθανάσιος (Σκα.Κι. Τρικάλων), ο οποίος τερμάτισε στην 33η θέση με 4 βαθμούς και Κεφάλας Γεώργιος-Δημήτριος (Σκα.Κι. Τρικάλων), ο οποίος τερμάτισε στην 71η θέση με 2 βαθμούς.
Νικητής στο Α’ Γκρουπ ήταν ο Ουκρανός γκρανμαίτρ Ολεξάντρ Μπόρτνικ με 7,5 βαθμούς σε 9 αγώνες. Στις θέσεις 2-5 υπήρξε ισοβαθμία με 7 βαθμούς και η σειρά κατάταξης βάσει κριτηρίων ήταν: Β. Μπερνάντσκι, Α. Χαριτόνοβ, Α. Ριτσάγκοβ και Π. Βέλιτσκα.
Πρωταθλητής Αιγαίου αναδείχθηκε ο Βασίλης Σαράντος του Σ.Ο. Ικαρίας, με 6 βαθμούς. Πρωταθλήτρια Αιγαίου αναδείχθηκε η Μαριάννα Γούργαρη του Σ.Ο.Ικαρίας με 3,5 βαθμούς.
Πρώτη γυναίκα αναδείχθηκε η Αρμένισσα Μαίρη Γκεβοργκιάν με 6 βαθμούς, όσους και η Βουλγάρα Τ. Γκαλούνοβα που υστερούσε όμως στα κριτήρια ισοβαθμίας ενώ τρίτη ήταν η Ελληνίδα Πρωταθλήτρια Κατερίνα Παυλίδου με 5,5 βαθμούς.
Πρώτος βετεράνος ήταν ο Τσέχος γκρανμαίτρ Πετρ Βέλιτσκα με 7 βαθμούς ακολουθούμενος από τον Β. Κοτρωνιά με 6,5 βαθμούς (πρώτος Έλληνας στη βαθμολογία) και το Θανάση Καραγιάννη με 6 βαθμούς.
Τέλος στους εφήβους κάτω των 20 ετών πρώτος ήταν ο Σταμάτης Κούρκουλος-Αρδίτης με 5,5 βαθμούς ακολουθούμενος από τον Ουκρανό Β. Λάρκιν με 5,5 βαθμούς και τον νεαρό Π. Παυλίδη με 5 βαθμούς.
Στο Β’ Γκρουπ που ολοκληρώθηκε το Σάββατο 15/7, νικητής αναδείχθηκε ο Κώστας Καπαγιαννίδης με 6,5 βαθμούς σε 7 αγώνες ακολουθούμενος από τη Φιλίππα Χατζηιωαννίδη με 6 βαθμούς (πρώτη γυναίκα) και το Σ. Ρικανιάδη που συγκέντρωσε 5,5 βαθμούς υπερτερώντας στα κριτήρια των Κ. Μήτσιου και Ε. Παπαδόπουλου που είχαν τους ίδιους βαθμούς.