«Εξάρα» του Ολυμπιακού Βόλου στον Φωκικό

Δεν χρειάστηκε να… ιδρώσει ο Ολυμπιακός Βόλου, όπως άλλωστε αναμενόταν, για να κερδίσει τον ουραγό Φωκικό. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 6-1, ύστερα από εξαιρετική εμφάνιση, ενώ ο αριθμός τερμάτων θα μπορούσε άνετα να είναι διψήφιος, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων, Βαγγέλη Παπαδόπουλο, να πραγματοποιεί σωρεία αποκρούσεων. Παράλληλα, οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν πολλές ακόμη κλασικές ευκαιρίες για γκολ.
Το σκορ άνοιξε στο 31’ με πλασέ ο Βαγγέλης Μάντζιος μέσα από τη μικρή περιοχή, ύστερα από συνδυασμό με τον Ναζίμ, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Μάντζιος και πάλι με πλασέ έγραψε το 2-0, ύστερα από παράλληλη σέντρα του Μπουτζίκου από τα αριστερά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός πέτυχε άλλα τρία τέρματα. Στο 59’ο Μπάμπης Οικονομόπουλος με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Λώττα ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-0, ενώ στο 59’ ο Σερτζίνιο χρίστηκε και αυτός σκορ στέλνοντας με πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα. Το 5-0 σημείωσε με σουτ έξω από την περιοχή ο Αντώνης Καμπλιώνης, ενώ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν το σκορ στο 85’ με ψηλοκρεμαστό πλασέ του Τσιούτσια.
Το σκορ για τον Ολυμπιακό έκλεισε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, στο 91’, ο Αντώνης Καμπλιώνης με πλασέ αφού ξεπέρασε και την αντίσταση του τερματοφύλακα.

Ο Ολυμπιακός μετά τη σημερινή νίκη έφτασε τους 65 βαθμούς, έχοντας πλέον διαφορά δύο βαθμών από τη Νίκη, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τον Οικονόμο στην Τσαριτσάνη, δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της αγωνιστικής περιόδου.
Διαιτητής: Μπουροζίκας (ΕΠΣ Λάρισας)
Βοηθοί: Καραγιάννης, Δεδικούσης (Λάρισας)
Κίτρινες: Ριζογιάννης-Βατίστας
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Γιακουμής, Σκοπελίτης (68’ Σαχινίδης), Μπουτζίκος, Παπαϊωάννου, Οικονομόπουλος, Ριζογιάννης (62’ Πατσής), Ναζίμ, Σερτζίνιο, Ζγκούρι (68’ Φλίγκος), Λώττας, Μάντζιος (62’ Καμπλιώνης).
ΦΩΚΙΚΟΣ: Παπαδόπουλος, Καρδάσης, Πιέτρι, Κοτσάι, Κωνσταντινίδης, Κακάμης, Παπαευθυμίου, Κουρελής, Χατζηστάμου, Τσιούτσιας, Βατίστας.