Έβγαλε αντίδραση, είχε υπομονή… ο Ολυμπιακός Βόλου στο φιλικό παιχνίδι με την Στυλίδα εκτός έδρας

Άλλο ένα πετυχημένο τεστ για τον Ολυμπιακό Βόλου ήταν αυτό με την Στυλίδα εκτός έδρας, στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 4-1, παίζοντας κατά διαστήματα ωραίο ποδόσφαιρο, δείχνοντας έτοιμοι για την έναρξη του πρωταθλήματος σε δύο εβδομάδες.
Το βολιώτικο συγκρότημα από το πουθενά βρέθηκε πίσω στο σκορ, μόλις στο 30ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης, ωστόσο, μετά το πρώτο δεκάλεπτο, συνήλθε, ξεπέρασε την ψυχρολουσία και ανέβασε ρυθμούς. Έχασε πολλές ευκαιρίες για γκολ, με διαφορετικούς παίκτες, σημαντικό γεγονός που δείχνει πως στο επιθετικό παιχνίδι μετέχουν όλοι, ακόμη και οι πλάγιοι οπισθοφύλακες.
Παρά το χαμένο πέναλτι του Άρη Λώττα στο 18’, η ομάδα έβγαλε αντίδραση, είχε υπομονή και επιμονή στο παιχνίδι της, πίεσε την αντίπαλη άμυνα, έχοντας τον πλήρη έλεγχο των κινήσεων μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Οι παίκτες του Περικλή Αμανατίδη είχαν την πρωτοβουλία, αναπτύσσονταν βάσει του τρόπου με τον οποίο δουλεύουν στις προπονήσεις και απόλυτα δίκαια έφτασαν στην ισοφάριση, πριν την λήξη το πρώτου ημιχρόνου. Σκόρερ ο Φίλιππος Σκοπελίτης, ο οποίος σ’ ένα κόμη παιχνίδι είχε πολύ καλή παρουσία, παίζοντας στη δεξιά πλευρά στο πρώτο ημίχρονο, ως μεσοεπιθετικός, ενώ στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου αγωνίστηκε στον άξονα. Μάλιστα, αν ο Βασίλης Σαχινίδης ήταν πιο εύστοχος στο τελευταίο πεντάλεπτο το πρώτου μέρους, όπου έχασε τρεις ευκαιρίες να σκοράρει, ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στο σκορ, πριν το τέλος του πρώτου 45λεπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν την ανωτερότητά τους, σημειώνοντας τρία γκολ με τους Άρη Λώττα, Σερτζίνιο και Αντώνη Ζγκούρι. Ο τελευταίος πέρασε ως αλλαγή στο ματς στο 55’ στη θέση του Σαχινίδη και αγωνίστηκε ως σέντερ φορ. Μάλιστα, πέρα από το γκολ που πέτυχε, έχασε και άλλες ευκαιρίες για να πετύχει τουλάχιστον ένα ακόμη τέρμα.
Αυτή τη φορά ο Σαχινίδης δεν βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, όμως αυτό δεν εμπόδισε τον Ολυμπιακό να πετύχει τέσσερα τέρματα, τα περισσότερα που έχει σημειώσει φέτος σε φιλικό παιχνίδι.
Επίσης, θα πρέπει να τονίσουμε, πως παρά τις αλλαγές που έκανε ο Περικλής Αμανατίδης (έπαιξαν συνολικά 18 ποδοσφαιριστές), ο Ολυμπιακός σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν έχασε τον έλεγχο, ήταν η ομάδα που δημιουργούσε ευκαιρίες, φέρνοντας πολλές φορές σε δύσκολη θέση την άμυνα της Στυλίδας.

Η τεχνική ηγεσία σε γενικές γραμμές έμεινε ευχαριστημένη, βλέποντας από τους παίκτες να βγάζουν πολλά από τα στοιχεία που θέλει να περάσει στο παιχνίδι του Ολυμπιακού ο Περικλής Αμανατίδης.
Αυτό ήταν το δεύτερο παιχνίδι εκτός έδρας – σε διάστημα τριών ημερών – που έδωσε ο Ολυμπιακός με ομάδα που θα αντιμετωπίσει στο πρωτάθλημα. Είχε προηγηθεί την περασμένη Τετάρτη το ματς με τον ΑΟ Σελλάνων στα Καλογριανά, στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν νικήσει με 2-1. Απέναντι στη Στυλίδα το βολιώτικο συγκρότημα ήταν πιο παραγωγικό, σημειώνοντας τέσσερα τέρματα.
Πάντως, εκείνο που θα πρέπει να προβληματίσει όλους στον Ολυμπιακό, είναι το γεγονός ότι τα γκολ που δέχεται η ομάδα δεν είναι προϊόν κάποιας οργανωμένης επίθεσης του αντιπάλου. Προέρχονται από επιπόλαια λάθη της άμυνας και εκεί θα πρέπει οι ποδοσφαιριστές να εστιάσουν την προσοχή τους και να είναι πιο σοβαροί και πειθαρχημένοι στο παιχνίδι τους.
Ο Ολυμπιακός στη διάρκεια της φετινής του προετοιμασίας έχει δώσει τέσσερα φιλικά παιχνίδια εκτός έδρας, όλα με ομάδες του 4ου ομίλου, τις οποίες και θα αντιμετωπίσει στο πρωτάθλημα. Απολογισμός τρεις νίκες (με Μετέωρα 3-1, ΑΟ Σελλάνων 2-1, Στυλίδα 4-1) και μία ήττα από τον Γ.Σ. Αλμυρού με 1-0.

Συνολικά, σε εννέα φιλικά παιχνίδια ο Ολυμπιακός μετρά πέντε νίκες, τρεις ήττες και μία ισοπαλία. Τέρματα 13 υπέρ, οκτώ κατά. Σε τρία ματς οι «ερυθρόλευκοι» δεν έχουν βρει το δρόμο προς τα δίχτυα (με Άρη, Αλμυρό και ΑΕΛ), ενώ σε δύο παιχνίδια (με Απόλλωνα Λάρισας και Ηρακλή Θ.) κράτησαν ανέπαφη την εστία τους. Πάντως, με εξαίρεση το πρώτο φιλικό με την Κ19 του Ολυμπιακού Π. (2-2), σε όλα τα υπόλοιπα ματς που έχει δώσει ο Ολυμπιακός δεν δέχθηκε πάνω από ένα τέρμα.
Όσον αφορά τους σκόρερ, έξι τέρματα έχει πετύχει ο Βασίλης Σαχινίδης, δύο ο Αντώνης Ζγκούρι και από ένα οι Σερτζίνιο, Χρήστος Νόνης, Άρης Λώττας και Φίλιππος Σκοπελίτης.

Μαθαίνουν αντίπαλο στο Κύπελλο ΕΠΣΘ
Μετά από μια εβδομάδα συνεχόμενων προπονήσεων και φιλικών αγώνων, ο Περικλής Αμανατίδης φρόντισε να δώσει διήμερο ρεπό στους παίκτες του. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκουράστηκαν χθες Κυριακή, ενώ το ίδιο θα κάνουν και σήμερα. Την Τρίτη οι παίκτες επιστρέφουν στις προπονήσεις, ενώ μέσα στην εβδομάδα θα φανεί ποιοι από τους τραυματίες της ομάδας θα μπουν στον κανονικό ρυθμό των προπονήσεων. Ο λόγος για τους Μπάμπη Οικονομόπουλο, Γρηγόρη Ευθυμιάδη και Στάθη Ρόκα. Ο τελευταίος τραυματίστηκε στην προπόνηση της Παρασκευής (γύρισε ο αστράγαλός του) και υπέστη διάστρεμμα ελαφριάς μορφής.
Θυμίζουμε, πως και ο Κώστας Φλίγκος είναι τραυματίας από το παιχνίδι της περασμένης Τετάρτης με τον ΑΟ Σελλάνων και θα χρειαστεί περίπου μία εβδομάδα για να ξεκινήσει προπονήσεις.
Στον Ολυμπιακό θα μάθουν σήμερα τον αντίπαλο τον οποίο θα αντιμετωπίσουν στην α’ φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣΘ. Η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί στο κέντρο «Markiz» στις Αλυκές στις 19.00. Βάσει προγράμματος, ο αγώνας Κυπέλλου θα διεξαχθεί την Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου, μία εβδομάδα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.