Eurocup: Ασταμάτητη η ΑΕΚ – Νίκη για τον Άρη και ήττα για ΠΑΟΚ

202303

Με νταμπλ-ντάμπλ του Μαυροκεφαλίδη (28π. 10 ριμπ.), με τον Μαλίκ Χέρστον να κάνει το καλύτερο φετινό παιχνίδι του με 16 και με τον πάγκο της ΑΕΚ να δίνει πολλές λύσεις η ΑΕΚ πέρασε από τη Ρωσία, πήρε εκδίκηση για την ήττα της πρεμιέρας από την αντίπαλο της σε ένα δραματικό ματς που κρίθηκε στην παράταση (μετά το 70-70 του κανονικού αγώνα) με 82-78.

Μεγάλο ματς κι από τον Μίλαν Μιλόσεβιτς με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, καθοριστικός Καλαμπόκης στην παράταση. Ο Γουόρεν αγωνίστηκε μόνο 8:43. Σούπερ Κούπερ με 27 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Σε τροχιά πρόκρισης στους «32» του Eurocup εξακολουθεί να βρίσκεται ο Άρης, καθώς επικράτησε 78-70 της Τραμπζονσπόρ, υπερκαλύπτοντας παράλληλα και τη διαφορά των τριών πόντων της ήττας στο πρώτο ματς!

Έχοντας +19 στη δεύτερη περίοδο κόντρα στη Σόλνοκι, ο ΠΑΟΚ δέχτηκε ένα 37-14 στην τέταρτη περίοδο, έχασε με 78-69 στην Ουγγαρία για την έκτη αγωνιστική του Euro Cup και δυσκόλεψε το έργο πρόκρισης