Euro: Έστειλε τη Γαλλία στο σπίτι της η Ελβετία μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι

Γαλλία και Ελβετία συγκρούστηκαν το βράδυ της Δευτέρας (28/6) στο Βουκουρέστι με έπαθλο μία θέση στα προημιτελικά του Euro 2020, με τη δεύτερη να κάνει την έκπληξη και να επικρατεί με 5-4 στα πέναλτι (3-3 κανονική διάρκεια και παράταση).

Το σύνολο του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς έδειξε θάρρος και θράσος απέναντι στους πρωταθλητές κόσμου και πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση όπου και θα αντιμετωπίσει την Ισπανία.

Οι Ελβετοί προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, έχασαν πέναλτι στο ξεκίνημα του δεύτερου αλλά στη συνέχεια δέχθηκαν τρία γκολ σε διάστημα 18 λεπτών. Παρ’ όλα αυτά δεν πτοήθηκαν, έπαιξαν φουλ επίθεση και δικαιώθηκαν καθώς κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 3-3 στο φινάλε.

Και αφού ούτε στην παράταση άλλαξε κάτι, το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία το πέναλτι. Μοιραίος εκεί ήταν ο Εμπαπέ ο οποίος είδε τον Ζόμερ να αποκρούει το πέμπτο πέναλτι της Γαλλίας και να την αποκλείει.

Οι «τρικολόρ» ήταν πιο δραστήριοι στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους ωστόσο δυσκολεύονταν στο δημιουργικό κομμάτι. Μάλιστα στο 15’ και στην πρώτη σοβαρή επίσκεψη των Ελβετών στα καρέ τους βρέθηκαν πίσω στο σκορ, με τον Σεφέροβιτς να σκοράρει με κεφαλιά. Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 28’ απείλησαν όταν το μακρινό σουτ του Ραμπιό έφυγε λίγο άουτ. Στα λεπτά που απέμεναν μέχρι την ανάπαυλα, η Γαλλία είχε την υπεροχή ήταν όμως ανούσια καθώς οι παίκτες του Βλαντιμίρ Πέτκοβιτς αμύνονταν υποδειγματικά.

Εννέα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Ελβετία έφτασε πολύ κοντά και σε δεύτερο γκολ όμως ο Γιορίς απέκρουσε το πέναλτι του Ροντρίγκες το οποίο υποδείχθηκε μέσω εξέτασης του βίντεο. Η εξέλιξη αυτή φαίνεται πως επηρέασε την ψυχολογία των Ελβετών αφού μέσα σε λιγότερο από 20 λεπτά βρέθηκαν να χάνουν με 3-1. Στο 56’ το πλασέ του Εμπαπέ για λίγο δεν κατέληξε στα δίχτυα, ωστόσο στο αμέσως επόμενο λεπτό αυτό του Μπενζεμά βρήκε στόχο για το 1-1. Στο 59’ ο Μπενζεμά σκόραρε για δεύτερη φορά φέρνοντας… τούμπα το ματς ενώ στο 75’ ο Πογκμπά με φανταστικό σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Βγήκαν μπροστά και δικαιώθηκαν για την επιλογής τους καθώς με κεφαλιά του Σεφέροβιτς στο 81’ και σουτ του Γκαβράνοβιτς στο 90’ έκαναν το 3-3. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι «τρικολόρ» άγγιξαν και το 4-3 όμως το σουτ του Κομάν σταμάτησε στο δοκάρι.

Στην παράταση η Γαλλία ήταν ελαφρώς πιο επικίνδυνη και απείλησε δις σε σουτ του Παβάρ στο 95’ και πλασέ του Εμπαπέ στο 110’ που κατέληξαν εκτός εστίας.

Το 3-3 έμεινε και στην παράταση κι έτσι τα πάντα θα κρίνονταν στα πέναλτι. Εκεί, ευστόχησαν άπαντες εκτός του Εμπαπέ και έτσι η νίκη – πρόκριση πήγε στους Ελβετούς οι οποίοι και την πανηγύρισαν δεόντος.

Διαιτητής ήταν ο Ραπαλίνι (Αργεντινή), με βοηθούς τους Μπελάτι (Αργεντινή) και Μπόνφα (Αργεντινή). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Μουνουέρα (Ισπανία) και AVAR οι Ερνάντεθ (Ισπανία), Πριέτο (Ισπανία) και Ιράτι (Ιταλία). Τέταρτος ήταν ο Φρανκόφσκι (Πολωνία).

Κίτρινες: 30’ Βαράν, 88’ Κομάν, 91’ Παβάρ – 32’ Ελβέντι, 62’ Ροντρίγκες, 77’ Τζάκα, 108’ Ακάντζι

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Βαράν, Λενγκλέ (46’ Κομάν, 111’ Τουράμ), Κιμπεμπέ, Παβάρ, Ραμπιό, Καντέ, Πογκμπά, Γκριεζμάν (88’ Σισοκό), Εμπαπέ, Μπενζεμά (94’ Ζιρού).
ΕΛΒΕΤΙΑ (Βλαντιμίρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Ελβέντι, Ακάντζι, Ροντρίγκες (87’ Μεχμέντι), Βίντμερ (73’ Εμπαμπού), Ζούμπερ (80’ Φάσναχτ), Φρόιλερ, Τζάκα, Σακίρι (73’ Γκαβράνοβιτς), Εμπολό (80’ Βάργκας), Σεφέροβιτς (96’ Σχαρ).