Έτοιμος για τα πλέι οφ ο Βόλος, πέρασε με νίκη από τα Γιάννενα

Με πανηγυρικό τρόπο ο Βόλος έκλεισε θέση στα πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ, γράφοντας ιστορία. Οι «κυανέρυθροι» νίκησαν με 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες», σημειώνοντας την έκτη φετινή νίκη εκτός έδρας και πλέον βάζουν τον πήχη ψηλότερα, στοχεύοντας σε ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Πάντως, η συμμετοχή στα πλέι οφ ήταν εξασφαλισμένη για τον Βόλο, πριν η ομάδα δώσει το παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα, μετά την ισοπαλία 1-1 που έφερε ο Ατρόμητος με τον Αστέρα στην Τρίπολη, μία μέρα νωρίτερα το Σάββατο. Το αποτέλεσμα αυτό είχε «κλειδώσει» και μαθηματικά μια θέση στην εξάδα.

Οι «κυανέρυθροι» καταφέρνουν για πρώτη φορά στα τέσσερα χρόνια που αγωνίζονται στη Σούπερ Λιγκ, να συμμετάσχουν στα πλέι οφ του πρωταθλήματος και

θα δώσουν πέντε παιχνίδια στο Πανθεσσαλικό με τους μεγάλους του ελληνικού πρωταθλήματος, με ότι αυτό συνεπάγεται, πέρα από το πρεστίζ και για το ταμείο της ομάδας.

Το γκολ που έδωσε τη νίκη στον Βόλο σημείωσε στο 83’ ο Στάθης Τάχατος με κεφαλιά, σκοράροντας το πρώτο του γκολ στη Σούπερ Λιγκ. Με τη νίκη αυτή ο Βόλος έφτασε τους 39 βαθμούς, ανέβηκε στην 5η θέση, αφήνοντας έκτο τον Άρη, που έχει δύο βαθμούς λιγότερους, μετά την ήττα των κιτρίνων με 2-1 από τη Λαμία στο «Αθ. Διάκος».

Ο Κώστας Μπράτσος παρέταξε την ομάδα με τερματοφύλακα τον Κλέιμαν, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Τάχατος και το αριστερό ο Σι. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Εσκοβάλ και Πίρινεν. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Τσοκάνης και Μεταξάς, με τον Λούνα να παίζει στην αριστερή πλευρά, ως μεσοεπιθετικός, ο Τσιρίνος κινούνταν στη δεξιά πλευρά, με τον Πιρές να παίζει πίσω από τον Οζέγκοβιτς.

Μέτριο θέαμα στο πρώτο μέρος
Στο πρώτο ημίχρονο το θέαμα ήταν μέτριο, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, με την κατοχή να φτάνει κοντά στο 70%. Μια υπεροχή ανούσια, καθώς επιθετικά οι Γιαννιώτες δεν μπορούσαν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Κλέιμαν.

Από την πλευρά τους οι παίκτες του Βόλου φρόντιζαν να αμύνονται σωστά, δίχως να είναι δημιουργικοί στην επίθεση, με αποτέλεσμα να μην έχουν ούτε μία αξιόλογη φάση στο πρώτο μέρος.

Οι καλές επιθετικές προσπάθειες στο α’ ημίχρονο ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Στο 1ο λεπτό ο ΠΑΣ απείλησε το τέρμα του Κλέιμαν, όταν ο Τζίμας από τα όρια της περιοχής έκανε το σουτ, δίχως να ανησυχήσει ο τερματοφύλακας του Βόλου.

Στο 13’ ο Μορέιρα έκανε ωραίο γύρισμα, με την μπάλα να φεύγει άουτ, δίχως να μπει κανείς στη φάση. Ο ρυθμός στο πρώτο 15λεπτο ήταν πολύ χαμηλός, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να έχει ανούσια πρωτοβουλία κινήσεων.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 37’ για να δούμε μια καλή επιθετική στιγμή. Ο Νίνης επιχείρησε το σουτ, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, δυσκόλεψε τον Κλέιμαν, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ.

Η καλύτερη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε στο 42’ και ήταν για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Εραμούσπε πήρε κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κλέιμαν.

Έτσι, οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ αξίζει να αναφέρουμε, πως σε όλα τα παιχνίδια που έδωσαν οι «κυανέρυθροι» στον δεύτερο γύρο εκτός έδρας, επτά τον αριθμό, το ημίχρονο ήταν 0-0. Ακόμη και στις δύο ήττες που γνώρισαν από Άρη και Παναθηναϊκό.

Ο Τάχατος έδωσε τη νίκη στον Βόλο
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κώστας Μπράτσος πέρασε στο παιχνίδι τον Καρτάλη στη θέση του Μεταξά, σε μια προσπάθεια να βελτιώσει ο Βόλος την εικόνα του, η οποία στο πρώτο ημίχρονο ήταν κακή, χωρίς οι «κυανέρυθροι» να μπορούν να κρατήσουν την μπάλα και να απειλήσουν.

Στο 50’ ο Μορέιρα γύρισε την μπάλα στον Μπάλαν, ο οποίος δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του για να τη στείλει προς την εστία. Ο ΠΑΣ Γιάννινα συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να πατάει την περιοχή του Βόλου.

Οι «κυανέρυθροι» είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς στο 53’. Ο Οζέγκοβτις από το ύψος του πέναλτι επιχείρησε το σουτ, με τον Τσιντώτα να μπλοκάρει την μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα, στο 55’, ο ΠΑΣ είχε μια πολύ καλή στιγμή στο παιχνίδι. Ο Μπαλάν κινήθηκε στο χώρο και σούταρε από πλάγια θέση, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Το παιχνίδι είχε σαφώς καλύτερο ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να παίζουν πιο γρήγορα και να βρίσκουν περισσότερους χώρους.
Μετά το 60’ πάντως, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και πάλι, δίχως να υπάρχουν καλές επιθετικές στιγμές στο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες μέχρι το 80’. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού πρώτα ο ΠΑΣ απείλησε το τέρμα του Βόλου με τον Σωτήρη Νίνη να εκτελεί φάουλ και με την μπάλα να φεύγει έξω από τα δοκάρια του Κλέιμαν. Στο ίδιο λεπτό, ωστόσο (83’) ο Βόλος κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Τσιρίνος από τα δεξιά επιχείρησε πολύ ωραία σέντρα και ο Στάθης Τάχατος με ωραία κεφαλιά μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώτα, γράφοντας το 0-1.

Οι παίκτες του Βόλου στη συνέχεια διαχειρίστηκαν εξαιρετικά το παιχνίδι, κρατώντας τη νίκη μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, αφού στο 93’ το σουτ του Ριένστρα δεν βρήκε τον στόχο, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κλέιμαν.

Διαιτητής: Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας)
Βοηθοί: Δ. Βεργέτης (Αργολίδας), Φράγιος (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Χρ. Βεργέτης (Αρκαδίας)
Κίτρινες: Τσίνο-Τάχατος

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ:  Τσιντώτας, Σόρια, Πήλιος, Εραμούσπε, Μπακαδήμας, Νίνης, Τζίνο, Ριένστρα, Τζίμας (88’ Σταματελόπουλος), Μορέιρα (72’ Λώλης), Μπάλαν (79’ Λέο).
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Ταχάτος, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Σι, Λούνα, Τσοκάνης (79’ Κάτσε), Μεταξάς (46’ Καρτάλης, 90’ Ασλανίδης), Πιρές (93’ Τσελεμπάκης), Τσιρίνος, Οζέγκοβιτς.