Έτοιμος εν όψει πρεμιέρας ο Ολυμπιακός Βόλου

Τέσσερις μέρες πριν την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, ο Ολυμπιακός Βόλου έδωσε χθες το απόγευμα φιλικό παιχνίδι με την Αγία Άννα, στις εγκαταστάσεις του Olimpico Sports Club. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 4-0 με δύο γκολ του Δημήτρη Σέττου και από ένα των Χρήστου Καράμπελα και Κώστα Αλαμάνη.
Το βολιώτικο συγκρότημα έπαιξε το χθεσινό φιλικό σε γήπεδο με συνθετικό τάπητα, προκειμένου οι παίκτες να εξοικειωθούν στις γηπεδικές συνθήκες που θα αντιμετωπίσουν την Κυριακή στο Καρπενήσι, στο παιχνίδι που θα δώσουν με το Βελούχι για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Μιχάλης Ζιώγας δοκίμασε το σχήμα που σκοπεύει να παρατάξει στο εναρκτήριο ματς του πρωταθλήματος, με τον Καραγκιολίδη να κάθεται κάτω από τα δοκάρια, ενώ ο Καραμπάς δεξιά και ο Ανδρέας Κόκας αριστερά, ήταν οι δύο ακραίοι οπισθοφύλακες. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Κραγιόπουλος και Νόνης. Οι Τόσκας και Βασίλιβιτς αγωνίστηκαν στον άξονα, ο Βαρούχας επιχειρούσε από την αριστερή πλευρά, ο Σέττος από τη δεξιά, με τους Σεχολάρι και Θέο να παίζουν στην επίθεση.
Μετά το 23’ όταν και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο ο Θέος (δέχθηκε μια κλωτσιά, χωρίς πάντως να τραυματιστεί σοβαρά), ο Καράμπελας έπαιξε στη θέση του (αγωνίστηκε στη δεξιά πλευρά), με τον Σέττο να παίξει στην επίθεση.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, βρισκόταν διαρκώς στην επίθεση κι αναζητούσε το γκολ. Απέναντί του είχε ένα αντίπαλο που έπαιζε δυνατά, ρίχνοντας το βάρος στον ανασταλτικό τομέα, με τον προπονητή Σωτήρη Πετσιμέρη.
Οι «ερυθρόλευκοι» προσπαθούσαν να συνδυαστούν σ’ ένα μικρό αγωνιστικό χώρο και να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά στην εστία του Αϊντίνι. Στο πρώτο 20λεπτο οι παίκτες του Μιχάλη Ζιώγα είχαν τρεις καλές στιγμές. Η πρώτη με τον Βαρούχα στο 7’, με τον μεσοεπιθετικό του Ολυμπιακού να σουτάρει μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να περνά έξω από τα δοκάρια της Αγίας Άννας. Την ίδια κατάληξη είχε στο 13’ σουτ του Θέου, ενώ στο 18’ ο Θέος και πάλι με σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ, ύστερα από προσπάθεια του Σεχολάρι.
Στο 23’ ο Θέος αντικαταστάθηκε από τον Καράμπελα, καθώς χτύπησε στο πόδι από κλωτσιά αντιπάλου (δεν είναι κάτι το σοβαρό), με τα πνεύματα, πάντως, να ανάβουν, καθώς ο παίκτης του Ολυμπιακού εκνευρίστηκε από το χτύπημα που δέχθηκε και χρειάστηκε να επέμβουν οι ψυχραιμότεροι για να αποφευχθούν τα χειρότερα.
Στο 33’ ο Σέττος εκτέλεσε φάουλ με τον Αϊντίνι να μπλοκάρει τη μπάλα, για να φτάσουμε στο 38’ όπου το σκορ άνοιξε για τον Ολυμπιακό. Ο Καραμπάς έκανε σέντρα από δεξιά κι ο Σέττος με κεφαλιά, μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1.
Τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, στο 42′, ο Σεχολάρι έκανε ωραία προσπάθεια από αριστερά, γύρισε την μπάλα στην περιοχή κι ο Σέττος με πλασέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ανεβάζοντας ταυτόχρονα το δείκτη του σκορ στο 0-2.

Στο δεύτερο μέρος ο Μιχάλης Ζιώγας άλλαξε όλη την ενδεκάδα (παρέμεινε μόνο ο Καράμπελας), με τον Κούτσικο να κάθεται κάτω από τα δοκάρια, τον Γελαδάρη να καλύπτει το δεξί άκρο της άμυνας και τον Αγγελή να παίζει ως αριστερός μπακ. Στο κέντρο της άμυνας αγωνίστηκαν οι Χατζόγλου και Παπαϊωάννου. Στον άξονα έπαιξαν οι Δήμος Κόκας και Λούγκος, στα άκρα επιχειρούσαν οι Μέμος (δεξιά) και Καρβούνης (αριστερά), με τον Καράμπελα να έχει πιο ελεύθερο ρόλο και τον Αλαμάνη να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.
Στο δεύτερο 45λεπτο ο Ολυμπιακός πέτυχε άλλα δύο τέρματα. Συγκεκριμένα, στο 54’, ύστερα από ωραίο συνδυασμό του Μέμου με τον Λούγκο, αυτός γύρισε την μπάλα στον Καράμπελα και ο μέσος του Ολυμπιακού με σουτ σημάδεψε σωστά στην αριστερή γωνία, κάνοντας το 0-3.
Ακολούθησε στο 71’ δυνατό σουτ του Καρβούνη, από το ύψος της περιοχής, με τον Συκιώτη να αποκρούει σωτήρια. Στο 83’ ο Πολυχρονιάδης έκανε μπαλιά από δεξιά, ο Αλαμάνης πρόλαβε την έξοδο του αντίπαλου τερματοφύλακα, «τσιμπώντας» τη μπάλα, στέλνοντάς τη στα δίχτυα, διαμόρφωσε το τελικό 0-4.
ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Αϊντίνι, Τσίρος, Στεργιόπουλος, Πετσιμέρης, Αλεξανδρίδης, Σερ. Τσιουρέλης, Λίτσος, Φιλατζικιώτης, Κανδύλας, Κ. Τσιουρέλης, Νιαώτης.
Στο β’ μέρος αγωνίστηκαν και οι Συκιώτης, Πανόπουλος, Βογιατζής, Μπούρντα, Κωτούλας.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Α’ ημίχρονο): Καραγκιολίδης, Καραμπάς, Α. Κόκας, Κραγιόπουλος, Νόνης, Τόσκας, Βασίλιεβιτς, Βαρούχας, Σέττος, Σεχολάρι, Θέος (23’ Καράμπελας).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Β’ ημίχρονο): Κούτσικος (77′ Κωνσταντίνου), Γελαδάρης (77′ Πολυχρονιάδης), Αγγελής, Χατζόγλου, Παπαϊωάννου, Δ. Κόκας (77′ Σιγαλάκος), Λούγκος (77′ Πατσής), Καρβούνης, Καράμπελας (68′ Ζάχος), Μέμος, Αλαμάνης.

Ο Παπακωνσταντίνου «σφυρίζει» με Βελούχι
Ορίστηκαν από την ΚΕΔ/ΕΠΟ οι διαιτητές των αγώνων της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Την αναμέτρηση του Ολυμπιακού Βόλου με το Βελούχι στο Καρπενήσι θα διευθύνει ο Νίκος Παπακωνσταντίνου από την ΕΠΣ Φθιώτιδας, με βοηθούς τους κ.κ. Στέλιο Καραγιάννη και Γιώργο Λιτοσελίτη από την ίδια Ένωση. Παρατηρητής διαιτησίας ορίστηκε ο κ. Παναγιώτης Καψάλης από την ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας.

Εκδρομή διοργανώνουν οι Austrian Boys
Εκδρομή στο Καρπενήσι διοργανώνουν οι Austrian Boys με σκοπό να ενισχύσουν την ομάδα τους στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με αντίπαλο το Βελούχι. Η ανακοίνωση αναφέρει τα εξής:
«Η νέα ποδοσφαιρική χρονιά ξεκινά και τον καθήκον μας είναι να δώσουμε το «παρών» στο Καρπενήσι, να είμαστε διπλά στην ομάδα μας, όπως μόνο εμείς ξέρουμε.
Κυριακή 10 η ώρα αναχώρηση από τα γραφεία των Austrian Boys στην Αναλήψεως. Τιμη:10 ευρώ. Συμμέτοχες ως την Παρασκευή στο τηλέφωνο: 6974145882
Υ.Γ. Αν δεν μαζευτεί το χρηματικό ποσό για την εκδρομή θα το συμπληρώσει ο Αμερικάνος από την Πύδνα».