Επιτυχίες Βολιωτών στο Kyokushinkai καράτε

Τον Βόλο και την Ελλάδα εκπροσώπησαν επιτυχώς και κερδίζοντας ένα χρυσό και δύο χάλκινα μετάλλια στο 6ο βαλκανικό πρωτάθλημα knock down όλων των κατηγοριών (παίδων, εφήβων, ανδρών και γυναικών) του δυναμικού Kyokushinkai Karate στο Κράνεβο της Βουλγαρίας, αθλητές του αρχηγού-εκπροσώπου της χώρας Ιωάννη Στεφάνου.
Το εν λόγω πρωτάθλημα διεξήχθη στο Κράνεβο της Βουλγαρίας με την συμμετοχή οκτώ βαλκανικών κρατών και 350 αθλητών που ανήκουν στην Πανευρωπαϊκή Οργάνωση του Kyokushinkai karate.

Την πρώτη θέση και το κύπελλο της κατηγορίας της κατέκτησε η Πούλιου Μαρία. Στον τελικό της κατηγορίας Νεανίδων 16-17 ετών στα +70 κιλά νίκησε την Σέρβα αντίπαλό της με σκορ διαιτητών 5-0. Η Βολιώτισσα αγωνίστηκε με θάρρος και είχε καθολική υπεροχή στον αγώνα πετυχαίνοντας μάλιστα και Βαζάρι με λάκτισμα στο κεφάλι της αντιπάλου της (μαβάσι γκέρι).
Ο αθλητής Δαδάνης Απόστολος μετείχε στην κατηγορία Open +70 κιλά εφήβων 14-15 ετών. Αγωνίστηκε έως τους ημιτελικούς όπου έχασε από τον Ρουμάνο αθλητή στα σημεία. Στην συνέχεια ο Ρουμάνος αθλητής νίκησε στον τελικό τον Τούρκο και κατέκτησε την πρώτη θέση. Έτσι ο Δαδάνης κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας του.
Καλή παρουσία είχαν και οι αθλητές του Φώτη Σκούζη από την Ναύπακτο, με τον Θανάση Σκούζη να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο στους άνδρες -70 κιλών.
Στη συνέλευση των εκπροσώπων των βαλκανικών κρατών ο κ. Ιωάννης Στεφάνου εκπροσώπησε την Ελλάδα. Μεταξύ των άλλων θεμάτων συζήτησης αποφασίστηκε, κατόπιν ψηφοφορίας, ποια χώρα θα αναλάβει το βαλκανικό πρωτάθλημα του 2019. Οι εκπρόσωποι πρότειναν την χώρα μας και σε αυτό έπαιξε ρόλο οι επιτυχημένες διοργανώσεις των βαλκανικών και δύο ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων (2007 και 2014) που διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία στο Βόλο ο κ. Στεφάνου.