Εντυπωσιάζουν οι Βολιώτες αναβάτες του Dragster “Θ”

4bc793a4-6a7f-4eff-a5d3-fce6c313d280

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Δημήτρης Χύτας. Στον 3ο αγώνα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Dragster που πραγματοποιήθηκε στο Τυμπάκι της Κρήτης ο Βολιώτης αναβάτης ήταν πάλι εξαιρετικός πετυχαίνοντας το «τρία στα τρία» στην κατηγορία Mini Pro.

Ένα χρυσό και ένα χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Χύτας

Πιο συγκεκριμένα στον τελικό επιβλήθηκε του Βασίλη Δεληγιάννη του ΑΣΗ. Η επίδοση του τελικού μπορεί να μην ήταν η καλύτερη για τον 30χρονο αθλητή το διήμερο των αγώνων, αφού νωρίτερα είχε κατεβάσει το χρονόμετρο στο 10.439 δευτερόλεπτα, ενώ έκανε και ρεκόρ στα 18 μέτρα με 1.354. Ωστόσο και ο χρόνος αυτός ήταν αρκετός για να του χαρίσει το χρυσό μετάλλιο.
Ο Δημήτρης Χύτας κυνήγησε την πρωτιά και στην κατηγορία Pro Z. Ωστόσο μια ατυχία, που είχε να κάνει με τη δυσλειτουργία του κόκκινου σηματοδότη, του στέρησε την είσοδο στον τελικό, αν και είχε τον δεύτερο καλύτερο χρόνο μέχρι εκείνη την στιγμή. Παρ’ όλα αυτά κατέλαβε την Τρίτη θέση που τον κρατά επίσης ψηλά στη γενική κατάταξη και στην Pro Z.

Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Λεβαντής

Την προσπάθεια του Δημήτρη Χύτα στήριξαν οι μηχανικοί Φώτης Στεργίου και Άγγελος Διαμαντής, που συνθέτουν την ομάδα «MotoXtreme-Xytas racing».
Από την άλλη πλευρά εξαιρετικός ήταν ο Μάνος Λεβαντής. Ο Βολιώτης αναβάτης πήρε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία True Street με 9.5 δευτερόλεπτο. Μάλιστα στους αγώνες του στο Τυμπάκι έκανε και τον καλύτερο χρόνο της κατηγορίας του με 9,501.
Ατομικό ρεκόρ έκανε κι ένα ακόμη μέλος της Leva Power ο Αλέξανδρος Βελαλής, ο οποίος έκανε χρόνο 8,840 στα 261 χιλιόμετρα. Εκ μέρους της ίδιας ομάδας αγωνίστηκε και ο Δημήτρης Τσερνάκης, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να διακριθεί.