Εντυπωσιακός ο απολογισμός για τη Νίκη στο Πανελλήνιο Τεχνικής Κολύμβησης

Εξαιρετικός ήταν ο απολογισμός της Νίκης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Τεχνικής Κολύμβησης Κατηγοριών που διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη. Ο βολιώτικος σύλλογος τερμάτισε 6ος στα κορίτσια, 8ος στα αγόρια και 8ος στη γενική κατάταξη ανάμεσα σε 34 συλλόγους.
Με επιτυχία διεξήχθη στο Κολυμβητήριο Ποσειδώνιο το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Τεχνικής Κολύμβησης Κατηγοριών. Η Νίκη έδωσε εντυπωσιακό «παρών» με 20 αθλητές και αθλήτριες ανάμεσα στους 650 που έλαβαν μέρος συνολικά. Τα «κυανόλευκα δελφίνια» κατέκτησαν 18 μετάλλια σε ατομικά αγωνίσματα και δύο μετάλλια σε ομαδικά. Αναλυτικά μετάλλια σε ατομικά αγωνίσματα κατέκτησαν οι παρακάτω αθλητές:
Καρατσιβή Αθανασία: Χρυσό μετάλλιο στα 200 επιφάνειας γυναικών, χρυσό στα 800μ επιφάνειας γυναικών, χάλκινο στα 100μ επιφάνειας γυναικών και χρυσό μετάλλιο 400μ επιφάνειας γυναικών.
Λυδία Παντελόγλου: Χρυσό μετάλλιο στα 50μ Άπνοη Νεανίδων, χρυσό στα 4Χ100 διπλα πέδιλα mixed Εφήβων-Νεανίδων, ασημένιο στα 50μ διπλά πέδιλα Νεανίδων, ασημένιο μετάλλιο στα 100 υποβρύχιο Νεανίδων και ασημένιο μετάλλιο στα 100μ διπλά πέδιλα Νεανίδων.
Μπάδρα Αποστολία: Χρυσό μετάλλιο στα 4Χ100 διπλα πέδιλα mixed Εφήβων/Νεανίδων, χάλκινο στα 200 διπλά πέδιλα Νεανιδων και χάλκινο στα 100μ διπλά πέδιλα Νεανίδων.
Κουκουσέλης Νικόλαος: Χρυσό μετάλλιο στα 4Χ100 διπλα πέδιλα mixed Εφήβων-Νεανίδων.
Σανίδας Ευάγγελος: Χρυσό μετάλλιο στα 4Χ100 διπλα πέδιλα mixed Εφήβων-Νεανίδων.
Χατζηεφραιμίδης Πρόδρομος: Ασημένιο μετάλλιο στα 100 υποβρύχιο Εφήβων, χάλκινο στα 400μ υποβρύχιο Εφήβων.
Αριέτα Γκουντούλα: Ασημένιο μετάλλιο στα 400μ διπλά πέδιλα Νεανίδων.
Αθανάσιος Μπαρτζώκας: Ασημένιο μετάλλιο στα 50μ διπλά πέδιλα Παίδων, ασημένιο στα 4Χ100 διπλά πέδιλα mixed Παίδων-Κορασίδων.
Ιωάννα Τσαλούχου: Ασημένιο μετάλλιο στα 50μ διπλά πέδιλα Κορασίδων, χάλκινο στα 200 διπλά πέδιλα Κορασίδων και ασημένιο στα 4Χ100 διπλά πέδιλα mixed Παίδων-Κορασίδων.
Δημήτριος Κατραμάδας: Ασημένιο μετάλλιο στα 4Χ100 διπλά πέδιλα mixed Παίδων-Κορασίδων.
Φιλίππου Βάσια: Ασημένιο μετάλλιο στα 4Χ100 διπλά πέδιλα mixed Παίδων-Κορασίδων.
Άννα-Μαρία Μπαρτζώκα: Χάλκινο μετάλλιο στα 50μ διπλά πέδιλα Παγκορασίδων Β’ και χάλκινο στα 400μ διπλά πέδιλα Παγκορασίδων Β’.
Στα ομαδικά αγωνίσματα η Νίκη κατέκτησε ένα χρυσό και ένα ασημένιο μετάλλιο. Πιο αναλυτικά κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 4Χ100 διπλα πέδιλα mixed Εφήβων-Νεανίδων με τους Κουκουσέλη Νίκο, Μπάδρα Αποστολία, Σανίδα Ευάγγελο, Παντελόγλου Λυδία και το ασημένιο μετάλλιο στα 4Χ100 διπλά πέδιλα mixed Παίδων-Κορασίδων με τους Μπαρτζώκα Αθανάσιο, Τσαλούχου Ιωάννα, Κατραμάδα Δημήτριο, Φιλίππου Βασιλική.
Εξαιρετική ήταν η εμφάνιση και στα υπόλοιπα αγωνίσματα που συμμετείχαν τόσο τα παιδιά που κατέκτησαν μετάλλια, όσο και τα άλλα παιδιά της αποστολής της Νίκης, που κατέγραψαν ατομικά ρεκόρ και είχαν πολύ καλά πλασαρίσματα σε υψηλές θέσεις κατάταξης και έδωσαν σημαντικούς βαθμούς στην ομάδα στις βαθμολογούμενες 8αδες. Συγκεκριμένα οι αθλητές και αθλήτριες ήταν οι Θεοδοσόπουλος Γιάννης, Σαλεμής Γεώργιος, Μάνος Φώτης, Μάνος Νίκος, Μπασδάνης Αλέξανδρος Μαυροπούλου Σίσσυ, Σκαμπαρδώνη Κατερίνα και Μιχάλαρου Σοφία.
«Η ΔΕ του τμήματος τεχνικής κολύμβησης του ΓΣΒ «Η Νίκη» συγχαίρει όλα τα παιδιά, τον προπονητή της ομάδας Γρηγόρη Καλαιτζογλίδη και τη βοηθό προπονητή Ευθυμία Μπάγκου για την εξαιρετική δουλειά που ανταμείβει τους κόπους των αθλητών και αθλητριών και μας γεμίζει όλους με ικανοποίηση.
Να εξάρουμε το αγωνιστικό φρόνημα των δυο κοριτσιών της ομάδας μας, της Αθανασίας Καρατσιβή και της Λυδίας Παντελόγλου που βρίσκονται σε μια αγωνιστική φρενίτιδα δυο μηνών από το Πανελλήνιο Open στις αρχές Μαΐου με διεθνείς αγώνες και μοναδικές διακρίσεις. Και οι δύο αθλήτριες ήταν εκεί μαζί με όλα τα παιδιά να αγωνίζονται τόσο σε ατομικά όσο και σε ομαδικά αγωνίσματα με το ίδιο σθένος και πνεύμα ομάδας. Δείχνουν τον δρόμο σε κάθε παιδί της ομάδας που μπορεί να ονειρεύεται και να ζήσει ανάλογες στιγμές.
Συγχαρητήρια στον έφορο τεχνικής κολύμβησης του συλλόγου και αρχηγό αποστολής της ομάδας στη Θεσσαλονίκη κ. Χριστόφορο Θεοδοσόπουλο που όλες αυτές της ημέρες έκανε ό,τι χρειάζεται για να λειτουργούν όλα απρόσκοπτα και υποδειγματικά. Τέλος, ένα μεγάλο «ευχαριστώ» σε όλους τους γονείς που μας στηρίζουν με την εμπιστοσύνη τους και υποστηρίζουν τις προσπάθειες των παιδιών και της ομάδας» αναφέρει σε ανακοίνωση η Διοικούσα Επιτροπή του τμήματος κολύμβησης του ΓΣΒ «Η Νίκη».