Έντεκα αγώνες αήττητη ήταν η Νίκη στη Σούπερ Λιγκ 2

Το γκολ του Γιαννίτση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου έμελλε να είναι το καθοριστικό για να «σπάσει» το εντυπωσιακό αήττητο σερί της Νίκης στη Σούπερ Λιγκ 2, το οποίο κράτησε για δύο μήνες και μία ημέρα ή για 11 παιχνίδια. Οι «κυανόλευκοι» δεν μπόρεσαν να ανταποδώσουν και έτσι έχασαν με 1-0 από τον Απόλλωνα Λάρισας στο γήπεδο της Φιλιππούπολης.

Η προηγούμενη φορά που η Νίκη έφυγε ηττημένη από το γήπεδο ήταν στις 16 Φεβρουαρίου, όταν είχε χάσει επίσης με 1-0 στη Βέροια. Έκτοτε μέτρησε οκτώ νίκες και τρεις ισοπαλίες που την έφεραν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Βέβαια, κάποια στιγμή τα σερί «σπάνε» και αυτό έγινε την Κυριακή 17 Απριλίου στη Φιλιππούπολη, με τους «κυανόλευκους» να φεύγουν με σκυμμένο το κεφάλι μετά από πολύ καιρό και συγκεκριμένα δύο μήνες και μία ημέρα.

Σύμφωνα με τον προπονητή τους Αλέκο Βοσνιάδη το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες:

«Έγινε ένα παιχνίδι που ελέγχαμε πλήρως στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς να κινδυνεύσουμε. Χάσαμε τη μεγάλη ευκαιρία μας στο 45’ και στην επόμενη φάση δεχθήκαμε ένα γκολ από μία στατική φάση. Από ‘κει και πέρα ήταν φυσιολογικό ο αντίπαλος να κοιτάξει να διασφαλίσει το σκορ, ακόμη και με πολλές διακοπές στο παιχνίδι. Προσπαθήσαμε μέχρι το τέλος να ισοφαρίσουμε, αλλά δεν τα καταφέραμε, συνεχίζουμε».

Από την πλευρά του, ο τεχνικός του Απόλλωνα Θωμάς Γράφας δεν έκρυψε την ικανοποίησή του για την εξέλιξη του ματς: «Ήταν ένα παιχνίδι πάρα πολύ σημαντικό για εμάς, ένα παιχνίδι «δίχως αύριο». Με αυτό το σκεπτικό μπήκαμε στον αγωνιστικό χώρο και νομίζω ότι αυτό δείξαμε, ως ομάδα. Τα παιδιά αξίζουν πολλά συγχαρητήρια, διότι κατέθεσαν ψυχή. Στο αγωνιστικό κομμάτι, πιστεύω ότι τακτικά ήμασταν άριστοι, δεν νομίζω ότι κινδυνεύσαμε, επί της ουσίας, από έναν πολύ ποιοτικό και καλοδουλεμένο αντίπαλο. Νομίζω πως, αν ήμασταν λίγο πιο προσεκτικοί, στις φάσεις που είχαμε, ίσως το σκορ, στην ανάπαυλα, να ήταν και 2-0 υπέρ μας.

Τέλος πάντων, ξεχνάμε αυτό το παιχνίδι, δεν πετάμε στα σύννεφα, απλά πατάμε ακόμα καλύτερα στην κατηγορία. Έχουμε άλλα δύο ματς, που είναι άλλοι δύο τελικοί για να κρατήσουμε την ομάδα στην κατηγορία».

Στο μεταξύ, μπορεί η Νίκη να έχασε, αλλά έμεινε απόλυτα ευχαριστημένη από τη φιλοξενία που της επιφυλάχθηκε, με την ΠΑΕ να εκδίδει την κάτωθι ανακοίνωση:

«Η ΠΑΕ Νίκη Βόλου ευχαριστεί την ΠΑΕ Απόλλων Λάρισας για τη φιλοξενία της στην αποστολή της ομάδας μας, στο πλαίσιο της μεταξύ μας αναμέτρησης, το μεσημέρι της Κυριακής (17/4), στο γήπεδο της Φιλιππούπολης και της εύχεται καλή συνέχεια στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος.

Φιλικό αύριο στο Βελεστίνο
Φιλικό με τον Ρήγα Φεραίο δίνει αύριο Μ. Τετάρτη η Νίκη. Το παιχνίδι θα πραγματοποιηθεί στο στάδιο του Βελεστίνου και θα αρχίσει στις 4.30 μ.μ., ενώ είναι για καλό σκοπό μια και με τα έσοδα (το εισιτήριο κοστίζει 2,50 ευρώ) θα ενισχυθεί το κοινωνικό παντοπωλείο του δήμου Ρήγα Φεραίου.