Ελευθερόπουλος: Οι παίκτες μου κατέθεσαν την ψυχή τους

Τεράστια προσπάθεια έκαναν οι ποδοσφαιριστές της Νίκης στο «Κλεάνθης Βικελίδης» απέναντι στον Άρη, αλλά τα δύο γκολ που δέχθηκαν στις καθυστερήσεις  ουσιαστικά τους στερούν το όνειρο μίας ιστορικής πρόκρισης στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδος. Πάντως, η παρουσία τους στον αγωνιστικό χώρο ικανοποίησε τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο που τόνισε για τους παίκτες ότι «κατέθεσαν την ψυχή τους».

Μέχρι το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων το σκορ ήταν 1-0 υπέρ του Άρη και αν αυτό έμενε ως τελικό αποτέλεσμα σίγουρα έδινε ελπίδες πρόκρισης στην ομάδα της Νίκης. Όμως, δύο γκολ στις καθυστερήσεις υπέρ των «κιτρίνων» άλλαξαν τα δεδομένα και πλέον η ομάδα της Θεσσαλονίκης είναι με το… ενάμιση πόδι στα ημιτελικά του θεσμού.

Αυτό σε καμία περίπτωση δεν μειώνει την μεγάλη προσπάθεια των παικτών της Νίκης με τον προπονητή τους Δημήτρη Ελευθερόπουλο να τους αποδίδει τα εύσημα στην κάμερα της Cosmote TV: «Στεναχωριέμαι μόνο για την προσπάθεια των παιδιών. Είχαν μία εξαιρετική απόδοση για 93 λεπτά. Αν τελείωνε το ματς 1-0 στο 93ο λεπτό, θα ήταν πολύ ωραίο για μας και θα μας έδινε δικαίωμα στο όνειρο στο Πανθεσσαλικό. Θα δίναμε πολύ μεγάλο κίνητρο και χαρά στον κόσμο μας.

Πάντως, το σκορ δεν μειώνει καθόλου την απόδοση των παιδιών γιατί κατέθεσαν την ψυχή τους στον αγωνιστικό χώρο. Παίξαμε το ποδόσφαιρό μας, προσπαθήσαμε και στο αμυντικό κομμάτι, γιατί φυσικά λόγω της τεράστιας διαφοράς των ομάδων αμυνθήκαμε περισσότερο απ’ ό,τι στα παιχνίδια του πρωταθλήματος και δεν το συζητώ αυτό. Αμυνθήκαμε όμως σωστά και δεν φοβηθήκαμε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Βάλαμε την μπάλα κάτω, παίξαμε και είχαμε και εμείς δύο-τρεις ευκαιρίες. Θα μπορούσε σε αυτές να γίνει το γκολ και να αλλάξει όλη η ροή του αγώνα. Από κει και πέρα είναι τεράστια η διαφορά και απλά τα παιδιά απέδειξαν στους εαυτούς τους ότι μπορούμε να σταθούμε με πολύ μεγάλη αξιοπρέπεια απέναντι σε έναν τέτοιο αντίπαλο».

Ερωτηθείς για το αν θα ήθελε περισσότερες λύσεις από τον πάγκο, είπε: «Ποιος προπονητής δεν θέλει να έχει περισσότερες λύσεις; Κάνει πολύ μεγάλο αγώνα ο ιδιοκτήτης της ομάδας που έχουμε, χωρίς να υπάρχουν έσοδα στην κατηγορία καθόλου. Όποιος πρόεδρος είναι καθαρός, είναι πολύ δύσκολο γι’ αυτόν οικονομικά. Η αλήθεια είναι ότι έχουμε ξεμείνει από επιθετικούς και έχουμε και την απώλεια του Μιράντα, που για μας είναι ο πιο καλός παίκτης, ο πιο σημαντικός και φυσικά πρώτος σκόρερ μας, ο οποίος μετέχει στο Κόπα Άφρικα».