Έλειψε το γκολ στο Αγρίνιο στο παιχνίδι Παναιτωλικός-Βόλος

Χωρίς νικητή έληξε το παιχνίδι Παναιτωλικός-Βόλος στο Αγρίνιο, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0, σ’ ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο από την βροχή που έπεφτε ακατάπαυστα. Οι «κυανέρυθροι» με 29 βαθμούς δεν προλαβαίνουν τα πλέι οφ.

Ο Βόλος παρατάχθηκε με τερματοφύλακα τον Κλέιμαν, ενώ ο Άλχο αγωνίστηκε στο δεξί άκρο της άμυνας και ο Πουρίτα στο αριστερό, απόντος του τιμωρημένου Φεράρι. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Γκιουλέν και Ρομέρο. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Τσοκάνης και Σοάρες, στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Φερνάντες (δεξιά) και Κορέα (αριστερά), με τον Ορός να παίζει πίσω από τον προωθημένο Φαν Βέερτ.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο 20λεπτο είχαν μια ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων και η ομάδα που είχε δύο τελικές προσπάθειες. Από την πλευρά του ο Βόλος φρόντισε να αμύνεται σωστά και να επιδιώκει να παίξει με αντεπιθέσεις.

Στο 9’ είχαμε την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι, με τον Νταγκό από τα αριστερά να κάνει την προσπάθεια, να πασάρει στον Μεντόσα μέσα στην περιοχή κι αυτός σούταρε με τη μία, με την μπάλα να φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι του Κλέιμαν.

Ο Παναιτωλικός απείλησε το τέρμα του Βόλου και στο 17’ με τον Καρέλη να κάνει το μακρινό σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Χρειάστηκε να περάσουν 29 λεπτά για να απειλήσει ο Βόλος την εστία του Παναιτωλικού. Ο Φαν Βέερτ γύρισε την μπάλα μέσα από την περιοχή σε ένα χώρο όπου ήταν ο Ορός. Ο Αργεντινός άγγιξε την μπάλα και την έστειλε προς το τέρμα, με τον Ανέστη να την μπλοκάρει.

Στο 33’ σε σουτ του Τσοκάνη ο Ανέστης μπλόκαρε την μπάλα. Στο 37’ ο Ορός με καταπληκτική διαγώνια μπαλιά βρήκε τον Άλχο μέσα στην περιοχή, με τον Φινλανδό να σουτάρει πάνω στην κίνηση άουτ και τον Βόλο να χάνει σημαντική ευκαιρία για γκολ.

Ο Παναιτωλικός στο 41’ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο για να σκοράρει, όταν ο Νταγκό με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μεντόσα.

Στο 45’ ο Καρέλης με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μεντόσα, έστειλε την μπάλα άουτ, στην τελευταία φάση για το πρώτο ημίχρονο.

Κυνήγησε το γκολ στο β’ μέρος ο Βόλος
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος προσπάθησε να πετύχει το γκολ που θα του έδινε τη νίκη, σ’ ένα παιχνίδι που συνέχισε να έχει καλό ρυθμό, όχι όμως και πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Η πρώτη ευκαιρία για γκολ ήταν για τον Βόλο. Συγκεκριμένα, στο 50’ συνεργάστηκαν άψογα Ρεγκατίν και Μπαρτόλο, η μπάλα έφτασε στον Φαν Βέερτ, με τον Ολλανδό να σουτάρει από ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή και τον Ανέστη να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 70’  ο Ντουάρτε με διαγώνιο σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κλέιμαν, με τον τερματοφύλακα του Βόλου να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.

Στο τελευταίο 20λεπτο ο Βόλος αγωνίστηκε πιο επιθετικά και κυνήγησε το γκολ, έχοντας περισσότερες δυνάμεις και στο 89’ μετά από μπαλιά του ο Ρεγκατίν, ο Φαν Βέερτ με σουτ έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά του δεξιού δοκαριού του Παναιτωλικού, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει.

Στις καθυστερήσεις, στο 92’, διαγώνιο σουτ του Καρέλη δεν βρήκε τον στόχο, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Διαιτητής: Τσετσίλας (Γρεβενών)
Βοηθοί: Δημητριάδης, Τζιουβάρας (Κοζάνης)
4ος Διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών)
Κόκκινη: 94’ Φερνάντες (2η κίτρινη)
Κίτρινες: Μόρσεϊ-Φερνάντες, Ρομέρο, Μπαρτόλο
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Ανέστης, Μάρτενσον, Μεντόσα (82’ Βέργος), Χουχούμης, Μαλής, Κορνέλιους, Καρέλης, Λάρσον, Φλόρες, Νταγκό (71’ Ντίας), Μόρσεϊ (33’ Ντουάρτε).
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο, Ρομέρο, Γκιουλέν, Πουρίτα (46’ Μπαρτόλο), Σοάρες, Τσοκάνης, Ορός (81’ Νίνης), Φερνάντες, Κορέα (46’ Ρεγκατίν), Φαν Βέερτ.