Έκτη σερί ήττα για τον Θησέα, 3-0 από τη Νέα Αρτάκη

Ο Θησέας Αγριάς δεν κατάφερε να σκοράρει σε ακόμη ένα ματς και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ηττηθεί με 3-0 από τον Α.Ο. Νέας Αρτάκης σε παιχνίδι που διεξήχθη στο δημοτικό στάδιο «Νίκος Κίλιμπας» για τη 15η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.
Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να πετύχουν γκολ για τέταρτο σερί ματς, δείχνοντας πως αντιμετωπίζουν επιθετικό πρόβλημα, το οποίο θα πρέπει να λύσουν σύντομα για να ελπίζουν σε καλύτερες μέρες. Αυτό άλλωστε είναι που δείχνουν και οι αριθμοί, με τον Θησέα να μένει μακριά από το γκολ στα παιχνίδια με τον Εθνικό Ν. Κεραμιδίου, τον Π.Ο. Φήκης, την Ελασσόνα και εσχάτως με τον Α.Ο. Νέας Αρτάκης, ενώ συμπλήρωσαν έξι σερί ήττες που τους έφεραν στην 10η θέση και στο -8 από την παραμονή. Επίσης, αξίζει να αναφέρουμε ότι στις 10 τελευταίες αγωνιστικές οι «πράσινοι» έχουν τον πενιχρό απολογισμό των δύο βαθμών.

Η πρώτη καλή φάση του αγώνα ανήκε στον Α.Ο. Νέας Αρτάκης, με την ομάδα της Εύβοιας να «χαμογελά», καθώς ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο επιθετικός των γηπεδούχων, Μεγάλος, δοκίμασε το σουτ από καλή θέση μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, καταφέρνοντας να νικήσει τον τερματοφύλακα Κουτσιρίμπα και να γράψει το 1-0.

Οι παίκτες του Μίλτου Γκόφα συνέχισαν να πιέζουν και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πετύχουν και άλλο τέρμα στο 10’. Ο Μεγάλος ήταν και πάλι πρωταγωνιστής στη συγκεκριμένη φάση, καθώς με άψογο τελείωμα σημείωσε το 2-0, δίνοντας ισχυρό προβάδισμα στην ομάδα του, όσον αφορά την υπόθεση νίκη.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού, οι «πράσινοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά δεν τα κατάφεραν. Έτσι, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων οδηγήθηκαν προς τα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να έχουν αβαντάζ δύο τερμάτων έναντι της ομάδας της Μαγνησίας.
Στο δεύτερο ημίχρονο, τόσο ο Α.Ο. Νέας Αρτάκης, όσο και ο Θησέας  δημιούργησαν φάσεις, με τους «πράσινους» να μην μπορούν να πετύχουν γκολ ούτε σε αυτό το 45λεπτο, κάτι που κατάφεραν οι γηπεδούχοι λίγο πριν από το τέλος. Συγκεκριμένα, στο 86’ ο Ζαχαρόπουλος που είχε περάσει πριν από τρία λεπτά στο παιχνίδι, εκτέλεσε ιδανικά το φάουλ που είχε κερδίσει νωρίτερα η ομάδα του, με τον Τσούπρο να παίρνει την κεφαλιά από κοντά και να πετυχαίνει το 3-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του αγώνα.
Διαιτητής: Αλαφογιάννης (Βοιωτίας).
Βοηθοί: Καλαμπούκας, Βασιλείου (Βοιωτίας).