«Εκπόρθησε» τη Νίκαια με 64-66 η Αγριά

Εξαιρετική η Αγριά «εκπόρθησε» τη Νίκαια κερδίζοντας την ομώνυμη ομάδα με 64-66. Αυτή είναι η δεύτερη νίκη σε ισάριθμα ματς για τους νεοφώτιστους που κλέβουν την παράσταση μέχρι τώρα στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής μπάσκετ.

Ο αγώνας είχε συχνές διακυμάνσεις. Οι φιλοξενούμενοι αρχικά είχαν τον έλεγχο προηγούμενοι 15-10 στο α’ δεκάλεπτο, ενώ έφτασαν μέχρι και το +7. Στη συνέχεια ήταν η σειρά της Νίκαιας 2012 να περάσει μπροστά με 34-21 στο ημίχρονο, 51-46 στο 30’, ενώ επίσης έφτασε τη διαφορά μέχρι τους 7 πόντους.

Οι παίκτες των Παναγιώτη Γκουγκουτούδη και Σπύρου Στρατίκη, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Από το 37’ και μετά έπαιξαν εξαιρετική άμυνα υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους να μείνουν με την μπάλα στα χέρια σε δύο επιθέσεις.

Ο Σκαμάγκας με ένα μεγάλο τρίποντο και ο Σταυροθεόδωρος με «γκολ φάουλ» έβαλαν μπροστά τους «κιτρινόμαυρους» (62-64) για να ισοφαρίσει με δύο βολές ο Φιλιππόπουλος (64-64). Στην τελευταία επίθεση της Αγριάς ο Σούλκος έδωσε ασίστ στον Σταυροθεόδωρο που έγραψε το 64-66. Απέμεναν 5 δευτερόλεπτα και οι γηπεδούχοι πάλι δεν κατάφεραν να εκδηλώσουν σωστά την επίθεσή τους, αφού δεν είχαν τάιμ άουτ, με αποτέλεσμα η Αγριά να πανηγυρίσει μια σπουδαία επιτυχία.

Δεκάλεπτα: 10-15, 34-32, 51-46, 64-66.

ΝΙΚΑΙΑ 2012 (Μπελαλίδης): Κάμζελας 5 (1), Παπαδόπουλος, Νταφός 3 (1), Κουραμάς, Τουρναβιτης, Καραγιάννης 2, Ουζούνης, Σπανός 11(3), Χήρας 2, Πασχάλης 11(2), Ξανθόπουλος 13(3), Φιλιππόπουλος 17.

ΑΓΡΙΑ (Γκουγκουτούδης-Στρατίκης): Κουρατίδης, Λουκίδης, Καραμανλής 15 (2), Σακκάς 3, Σταυροθεόδωρος 9, Διγενής 15 (2), Σούλκο 5, Κοψιαλής 5, Ρόσσιος 2, Αμπάρης, Σκαμάγκας 8 (1), Χαρχαρής 4.