Έκοψε τη φορά του Απόλλωνα ο Βόλος, 1-1 στη Ριζούπολη

Η παράδοση που θέλει τον Βόλο να μην χάνει από τον Απόλλωνα Σμύρνης συνεχίστηκε σήμερα στη Ριζούπολη. Οι «κυανέρυθροι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, όντας καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και παίζοντας με πολλές απουσίες.
Ο Βόλος προηγήθηκε στο σκορ με τον Φερνάντες, με τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει με τον Ντάουντα. Και τα δύο γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Το συγκρότημα του Κώστα Μπράτσου παραμένει αήττητο στα τρία τελευταία παιχνίδια των πλέι άουτ, καθώς έχει μόλις μία ήττα, σε τέσσερα παιχνίδια, την πρώτη αγωνιστική του μίνι πρωταθλήματος.
Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» δεν κέρδισε, αλλά δεν έχασε κιόλας. Το τελικό 1-1 κόβει τη… φόρα που έχει πάρει στο μίνι πρωτάθλημα ο Απόλλων, αλλά όσο δεν κερδίζει η Λαμία, την κρατάει γερά στο κόλπο της αποφυγής του απευθείας υποβιβασμού. Στον πόντο η διαφορά από την ομάδα της Φθιώτιδας που παίζει την Κυριακή (17/4-17.15) στο ΔΑΚ με τον Ιωνικό.
Mε απουσίες της τελευταίας στιγμής ο Απόλλων Σμύρνης. Χωρίς τον Μπάμπη Τεννέ στον πάγκο της η «Ελαφρά Ταξιαρχία» λόγω ίωσης, ενώ για τον ίδιο λόγο απουσιάζουν, τόσο ο Νίκος Ιωαννίδης από την 11άδα, όσο και ο Παπαγεωργίου από τον πάγκο. Με 19άδα λοιπόν οι γηπεδούχοι και τους Σορτσάν, Ντομίνγκες, Άλβες, Ρόγκνε, Βιτλή, Ντεντάκη, Κάστρο, Φατιόν, Σλίβκα, Μαρτίνες και Ντάουντα.
Με αρκετές αλλαγές η 11άδα του Βόλου με τον Κώστα Μπράτσο να επαναφέρει τον Κλέιμαν κάτω από τα δοκάρια και τους Πουρίτα, Άλχο, Σιέλη, Γκιουλέν, στην άμυνας, Μεταξά, Ρεγκατέν, Φερνάντες, στον άξονα και Ροσέρο, Μπαρτολό, Φαν Βέερτ, επιθετική τριπλέτα.

Καλός ρυθμός, «φτωχό» από φάσεις το πρώτο ημίχρονο
Οι φιλοξενούμενοι είναι εκείνοι που απειλούν πρώτοι στο παιχνίδι, όταν στο 13′ ο Φαν Βέερτ από καλή θέση μετά από γύρισμα του Μπαρτόλο, έστειλε τη μπάλα άουτ.
Σε θέση βολής και στο 20′ ο φορ του Βόλου, αλλά κάκιστο το τελείωμα του και σε αυτή τη φάση.
Στο 29′ δηλώνει επιθετικά την παρουσία της η «Ελαφρά Ταξιαρχία», χωρίς να καταγράψει τελική. Ο Κλέιμαν προλαβαίνει τον Φατιόν μετά την σέντρα του Ντεντάκη και απομακρύνει.
Μια παρόμοια φάση στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, πάλι από σέντρα του Ντεντάκη, πάλι ο Φατιόν με τον Ντάουντα, δεν κατάφεραν να συνδεθούν με την πορεία της μπάλας.

Προηγείται ο Βόλος, έχει και δοκάρι
Με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πιο… ευδιάθετοι και στην επανάληψη, ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο και λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ανοίγουν και το σκορ. Εξαιρετική προσποίηση του Μπαρτόλο, μισό γκολ, άψογο τελείωμα στη δεξιά γωνία του Σορτσάν ο αμαρκάριστος Φερνάντες και 0-1 στη Ριζούπολη.
Ο Ντάουντα βρήκε δίχτυα λίγο αργότερα για το 1-1, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ. Απόφαση που επιβεβαίωσε και ο VAR.
Ούτε 1-1, ούτε όμως και 0-2 λίγο αργότερα, όταν από εκτέλεση φάουλ του σκόρερ του Βόλου, ο Σόρτσαν βρίσκει τόσο όσο τη μπάλα, η οποία βρίσκει και στο οριζόντιο δοκάρι και περνάει κόρνερ!

Ο Απόλλωνας ρίσκαρε με τις αλλαγές του και δικαιώθηκε. Στο 81′ (και πάλι) ο Ντάουντα με κεφαλιά νίκησε τον Κλέιμαν κάνοντας το 1-1 και αυτή τη φορά το γκολ των γηπεδούχων μέτρησε κανονικά.
Ο σκόρερ του Απόλλωνα κάνει εξαιρετική κίνηση, αλλά χάνει τεράστια ευκαιρία στο 90′ να γυρίσει μόνος του το παιχνίδι. Σωτήρια απόκρουση ο Κλέιμαν!
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Σορτσάν, Ντομίνγκες, Άλβες (73′ Φερνάντες), Ρόγκνε, Βιτλής, Ντεντάκης, Κάστρο (73′ Τσιμπσάχ), Φατιόν, Σλίβκα (61′ Εμπακόγκου), Μαρτίνες (86′ Κραγιόπουλος), Ντάουντα.
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Πουυρίτα (77′ Κορέα), Σιέλης, Άλχο, Γκιουλέν, Μεταξάς (60′ Ριένστρα), Ρεγκατέν, Φερνάντες (88′ Τριανταφύλλου), Ροσέρο, Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ.