Έκλεισε τον πρώτο γύρο στη Γ’ Εθνική με πέντε ήττες ο Ολυμπιακός Βόλου

Σ΄ ένα παιχνίδι όπου θα έπρεπε να είχε λήξει χωρίς γκολ, βάσει της εικόνας των δύο ομάδων και της επιθετικής τους ανυπαρξίας, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τον ΠΑΟΚ Κρηστώνης με χτύπημα πέναλτι, ύστερα από μια άτυχη στιγμή στο ματς, όπου η μπάλα βρήκε το χέρι του Θανάση Μαργαρίτη μέσα στην περιοχή.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την τρίτη ήττα φέτος εκτός έδρας και πέμπτη συνολικά στο πρωτάθλημα, ενώ αξίζει να αναφέρουμε, πως και στα τρία παιχνίδια που ηττήθηκαν οι «ερυθρόλευκοι» μακριά από την έδρα τους (με ΑΕΠ Κοζάνης, Πιερικό και ΠΑΟΚ Κρηστώνης), αλλά και στα δύο που έχασαν, ως γηπεδούχοι με Ελασσόνα και Δωτιέα, δεν σκόραραν (τέρματα 0-6).
Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο ημίχρονο αγωνίστηκαν με το σχήμα που αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο στον αγώνα με τον Μακεδονικό Φούφα, το οποίο έφερε τη νίκη με 1-0. Ο Κώστας Σταματίου θέλησε σε πρώτη φάση να διατηρήσει η ομάδα το μηδέν στα μετόπισθεν, να μην επιτρέψει στον αντίπαλο να δημιουργήσει φάσεις στην επίθεση, με τον Κλεβί Κόλα να παίζει για δεύτερο σερί ματς ως κεντρικός αμυντικός μαζί με τον Σεραφείμ Παπαϊωάννου.
Το πλάνο λειτούργησε, καθώς ναι μεν ο Ολυμπιακός στο δημιουργικό κομμάτι δεν ήταν καλός, ανασταλτικά, ωστόσο, η ομάδα είχε καλή παρουσία. Απέφυγε τα λάθη και θα μπορούσε άνετα να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα, αν δεν γινόταν το πέναλτι από τον Μαργαρίτη, με την μπάλα να χτυπά στο χέρι του δεξιού οπισθοφύλακα του Ολυμπιακού στο σουτ που επιχείρησε ο Ευθυμιάδης.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κώστας Σταματίου έκανε πολύ πιο επιθετικό το σχήμα, με την είσοδο στο παιχνίδι των Ντινόπουλου, Καρβούνη και Γιαρλελή (στη 79’ πέρασε στο ματς και ο Καρατσόλης, ο οποίος τραυματίστηκε λίγα λεπτά αργότερα), με στόχο η ομάδα να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης.
Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ανούσια υπεροχή, καθώς οι παίκτες του ΠΑΟΚ Κρηστώνης έδωσαν χώρο στον αντίπαλο, στην προσπάθειά τους να κρατήσουν το σκορ, κέρδισαν αρκετά κόρνερ, τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα και επί της ουσίας δεν είχαν να επιδείξουν ούτε μία φάση για γκολ.
Μοιραία ήρθε η ήττα, που διατηρεί τον Ολυμπιακό στη ζώνη του υποβιβασμού με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος. Η ομάδα σε 13 παιχνίδια έχει αποσπάσει 14 βαθμούς και η προσπάθεια όλων στο ποδοσφαιρικό τμήμα θα πρέπει να ενταθεί, προκειμένου να διατηρηθεί η ομάδα στην κατηγορία.