Έκανε… περίπατο στην Καρδίτσα η Νίκη – Συνέτριψε με 6-1 την ουραγό Αναγέννηση

«Περίπατο» έκανε στην Καρδίτσα η Νίκη. Χωρίς να προσπαθήσει ιδιαίτερα συνέτριψε με 6-1 την αδύναμη Αναγέννηση, αλλά έχασε λόγω τραυματισμού τον Φάμπιο Ταβάρες. «Χατ τρικ» πέτυχε ο Κέρι (28’, 31’ πεν., 69’), Τζιώρας (17’), Βουκομάνοβιτς (59’) και Ιορδανίδης (61’).
Με διάταξη 4-2-3-1 παρέταξε τη Νίκη ο Γιώργος Κούτσης. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Αποστολίδης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Μετούσι, Καντούτση, Καρτσαμπά και Θ. Παπαδόπουλο. Αμυντικοί μέσοι ήταν οι Τσεμπερίδης και Μέτσε, στα άκρα αγωνίστηκαν οι Κέρι (δεξιά) και Φάμπιο (αριστερά), με τον Ιορδανίδη σε οργανωτικό ρόλο και τον Τζιώρα «αιχμή του δόρατος».

Η Νίκη έδειξε από νωρίς ότι είναι το «αφεντικό»
Όπως αναμενόταν η Νίκη πήρε τα «ηνία» με την έναρξη του αγώνα και άρχισε να πιέζει για το γκολ. Ωστόσο 10’ η ατυχία χτύπησε πάλι την… πόρτα της. Ο Φάμπιο Ταβάρες τραυματίστηκε και υποχρέωσε τον Γιώργο Κούτση να τον αντικαταστήσει με τον Γιάννη Δωματά.
Παρόλα αυτά οι «κυανόλευκοι» συγκεντρώθηκαν στο παιχνίδι και στο 17’ άνοιξαν το σκορ. Το γκολ ήταν προϊόν μιας όμορφης ομαδικής ενέργειας με την μπάλα να περνά από πολλά παιδιά. Τελικά ο Ιορδανίδης ήταν εκείνος που έκανε το γύρισμα, ο Κέρι άφησε την μπάλα και από κοντά ο Τζιώρας με σουτ δεν δυσκολεύτηκε να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ (0-1).
Η βολιώτικη ομάδα «άγγιξε» το γκολ με παραπλήσιο τρόπο στο 26’. Ο Δωματάς πραγματοποίησε ατομική προσπάθεια από αριστερά και σέντρα για τον Τζιώρα που σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι.
Τελικά το δεύτερο τέρμα πήρε… παράταση δύο λεπτών, καθώς στο 28’ έγινε το 0-2. Ο Θ. Παπαδόπουλος εκτέλεσε πλάγιο με δύναμη, ο Τζιώρας κέρδισε την κεφαλιά, οι αμυνόμενοι δεν απομάκρυναν επαρκώς και η μπάλα έφτασε στον Κέρι, ο οποίος έπιασε εναέριο «γυριστό» τινάζοντας τα δίχτυα της αντίπαλης εστίας.
Στο 30’ η Νίκη κέρδισε πέναλτι. Ο Ξανθόπουλος μάρκαρε τον Ιορδανίδη μέσα στην περιοχή και ο κ. Μπουροζίκας έδειξε την άσπρη βούλα. Εκτελεστής ήταν ένα λεπτό αργότερα (31’) ο Κέρι, ο οποίος ξεγέλασε τον Κούτσικο στέλνοντας την μπάλα στα δεξιά του γωνία και εκείνον στην αριστερή (0-3).
Στο 32’ ο Δωματάς τροφοδότησε τον Τζιώρα που βγήκε τετ α τετ με τον Κούτσικο, αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.
Η Αναγέννηση θέλησε να αντιδράσει και στο 33’ λίγο έλειψε να τα καταφέρει. Ο Μέτσε έκανε λάθος και ο Καρβούνης σέντραρε για τον Γόρδιο. Ωστόσο ο Θ. Παπαδόπουλος πρόλαβε να παραχωρήσει κόρνερ.
Στο 36’ ο Θ. Παπαδόπουλος πραγματοποίησε σέντρα και ο Τζιώρας έπιασε κεφαλιά χωρίς να βρει στόχο. Πάλι από αριστερά η επόμενη καλή στιγμή της Νίκης με δημιουργό αυτή τη φορά τον Δωματά που έκανε το επικίνδυνο γύρισμα, αλλά ο Γκούρλας απομάκρυνε προ του Τζιώρα.
Τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ιορδανίδης δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση αλλά δεν βρήκε εστία.

Ο Κέρι ξεγελά τον Κούτσικο από την άσπρη βούλα γράφοντας το 0-3

Άλλα τρία γκολ στην επανάληψη
Ο Ζόραν Μπάμποβιτς ήταν πολύ δυσαρεστημένος με τους ποδοσφαιριστές του. Ενδεικτικό αυτό της δυσαρέσκειας ήταν οι τρεις αλλαγές που έκανε με την έναρξη του δεύτερου μέρους. Πιο συγκεκριμένα οι Καραμπίνας, Δ. Αλεξίου και Αναγνωστόπουλος μπήκαν στο ματς αντί των Καπετάνου, Λουκά και Τσιάτα αντίστοιχα.
Μάλιστα ο ένας από τους νεοεισελθέντες, ο Δ. Αλεξίου, είχε μια αξιόλογη προσπάθεια στο 51’, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ. Επίσης στο 55’ έγινε μια φάση διαρκείας στα καρέ της Νίκης, αλλά τελικά τη λύση έδωσε ο Θ. Παπαδόπουλος που απομάκρυνε την μπάλα.
Στο 57’ ήρθε η σειρά της ομάδας του Γιώργου Κούτση να φτάσει κοντά στο γκολ. Ο Κέρι γύρισε την μπάλα που πέρασε παράλληλα από την εστία αλλά κανείς συμπαίκτης του δεν βρέθηκε εκεί για να την σπρώξει στα δίχτυα. Στο 58’ ο Καρτσαμπάς αστόχησε για λίγο μετά από εκτέλεση κόρνερ του Δωματά, αλλά στο επόμενο λεπτό η Αναγέννηση δεν απέφυγε το 0-4.
Δράστης ο Βουκομάνοβιτς, ο οποίος με συρτό σουτ νίκησε τον Κούτσικο για τέταρτη φορά. Σημειώνεται ότι ο Σέρβος επιθετικός είχε αντικαταστήσει στο 55’ τον Τζιώρα και στο 61’ ήταν ο δημιουργός του πέμπτου τέρματος. Ο Βουκομάνοβιτς ξέφυγε από τα δεξιά και έστρωσε για τον Ιορδανίδη ο οποίος σε ρυθμό προπόνησης με πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-5.
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να δείξουν σημάδια αντίδρασης και στο 69’ ο Καραμπίνας μπήκε απειλητικά από τα πλάγια, αλλά το γύρισμά του σταμάτησε στον Καρτσαμπά που ήταν σωστά τοποθετημένος. Οι «κυανόλευκοι» βγήκαν γρήγορα στην κόντρα σε μια φάση ένας με τρεις. Ο Δωματάς φέρθηκε ψύχραιμα και την κατάλληλη στιγμή έδωσε …μισό γκολ στον Κέρι, ο οποίος κοντρόλαρε και πλάσαρε για το 0-6.
Ο Γιώργος Κούτσης έκανε αλλαγές… ροτέισον. Μετά τον Χρήστο Τζιώρα θέλησε να προφυλάξει και τους Γιώργο Ιορδανίδη, Θοδωρή Παπαδόπουλο περνώντας στη θέση τους τον Κρις Μακενγκό και τον Γιάννη Ντινιωτάκη αντίστοιχα.
Εδώ και αρκετή ώρα ο αγώνας είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων έχοντας στο μυαλό τους και το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό Βόλου την ερχόμενη Τετάρτη για τα προημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΘ.

Μια από τις λιγοστές επισκέψεις της Αναγέννησης στα «κυανόλευκα» καρέ

Παρόλα αυτά οι παίκτες που μπήκαν ως αλλαγή έδειξαν αρκετά ορεξάτοι. Έτσι στο 77’ ο Ντινιωτάκης πλαγιοκόπησε την αντίπαλη οπισθοφυλακή από τα αριστερά και γύρισε για τον Βουκομάνοβιτς, ο οποίος με προβολή σκόραρε. Ωστόσο ο σκόρερ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε.
Τελικά το τέρμα ήρθε από την άλλη πλευρά. Ήταν το 81ο λεπτό όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γόρδιου ο Αναγνωστόπουλος από κοντά με κεφαλιά σημείωσε το γκολ της τιμής για την Αναγέννηση.
Η Νίκη θέλησε να απαντήσει άμεσα και στο 83’ ο Βουκομάνοβιτς βρέθηκε μόνος με τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά το πλασέ του πέρασε μόλις άουτ από το αριστερό δοκάρι. Πάντως ο Σέρβος θα μπορούσε να πασάρει στον Μακενγκό, ο οποίος βρισκόταν προ κενής εστίας και το γκολ δεν θα χανόταν.
Δύο λεπτά μετά ο Μέτσε ήταν εκείνος που βρέθηκε σε βολής. Ωστόσο το δυνατό σουτ που έκανε έφυγε πάνω από τα γκολπόστ. Τέλος, πολύ κοντά στο γκολ έφτασε και ο Μακενγκό, ο οποίος έπιασε διαγώνιο σουτ, αλλά ο Κούτσικος παραχώρησε κόρνερ.
Έτσι το 1-6 ήταν το τελικό αποτέλεσμα με τη Νίκη να περνά εύκολο απόγευμα. Μάλιστα μετά το σφύριγμα της λήξης από τον κ. Μπουροζίκα οι «κυανόλευκοι» πήγαν στο πέταλο όπου φιλοξενούνταν οι Βολιώτες οπαδοί και τους χειροκρότησαν ευχαριστώντας τους για τη βροντερή παρουσία τους σ’ ένα ακόμη γήπεδο εκτός Βόλου.
Διαιτητής: Μπουροζίκας (Λάρισας)
Βοηθοί: Νάκας, Παραφέστας (Λάρισας)
Κίτρινες: Τζέλλος – Μέτσε
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Κούτσικος, Πρίφτι, Καπετάνος (46’ Καραμπίνας), Γκούρλας, Ξανθόπουλος, Λουκάς (46’ Δ. Αλεξίου), Τζέλλος, Τσιάτας (46’ Αναγνωστόπουλος), Καρβούνης, Γόρδιος, Βαταμίδης (62’ Παπαδημητρόπουλος).
ΝΙΚΗ: Αποστολίδης, Μετούσι, Θ. Παπαδόπουλος (72’ Ντινιωτάκης), Καντούτσης, Καρτσαμπάς, Τσεμπερίδης, Μέτσε, Κέρι, Φάμπιο (10’ λ.τρ. Δωματάς), Ιορδανίδης (62’ Μακενγκό), Τζιώρας (55’ Βουκομάνοβιτς).