Έφυγε από το γήπεδο ο Ολυμπιακός Βόλου στο παιχνίδια με τον Πρωτέα

Αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο ο Ολυμπιακός Βόλου, μηδενίστηκε και πλέον, βάση της βαθμολογίας αναμένεται να αγωνιστεί για την παραμονή με αντίπαλο τις Εσπερίδες. Στον εκτός έδρας αγώνα με τον Πρωτέα Βούλας στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, η βολιώτικη ομάδα αποχώρησε από το παρκέ στο 34ο λεπτό κι ενώ το σκορ ήταν 78-44 υπέρ του Πρωτέα Βούλας ύστερα από τραυματισμό της Γαλιατσάτου. Το φύλλο αγώνα έκλεισε με την αναφορά πως ο αγώνας κατοχυρώθηκε στη γηπεδούχο ομάδα με υπαιτιότητα του Ολυμπιακού Βόλου.

Η νίκη των Εσπερίδων στην έδρα της Δάφνης Αγίου Δημητρίου έφερε την ομάδα της Καλλιθέας ισόβαθμη με τον Πρωτέα στην τελική βαθμολογία αλλά έχοντας κερδίσει τα δύο μεταξύ τους παιχνίδια. Έτσι, οι Εσπερίδες κατετάγησαν στην 8η θέση και ο Πρωτέας στην 9η, με το συγκρότημα της Βούλας να είναι το μεγάλο φαβορί για τη σωτηρία απέναντι στον 10ο Ολυμπιακό Βόλου (εάν έχανε κανονικά χθες). Ωστόσο, τα δεδομένα άλλαξαν μετά την αποχώρηση του Ολυμπιακού από το παρκέ. Αυτό διότι η βολιώτικη ομάδα μηδενίστηκε, δεν κερδίζει βαθμό για την ήττα και εν τέλει τερματίζει μία θέση παρακάτω, που αλλάζει και τον αντίπαλό της στα πλέι άουτ. Θα αντιμετωπίσει τις Εσπερίδες, με μειονέκτημα έδρας αλλά με τη σειρά να ξεκινάει ισόπαλη με 1-1 νίκες.

Σε αντίθετη περίπτωση, δηλαδή εάν δεν αποχωρούσε ο Ολυμπιακός, οι «ερυθρόλευκες» θα έπαιζαν με τον Πρωτέα που τις κέρδισε μέσα-έξω, δηλαδή το σκορ θα ήταν 2-0 στις νίκες. Ο λόγος ανήκει πλέον στη διοργανώτρια αρχή του πρωταθλήματος για την τελική επικύρωση της βαθμολογίας, ενώ τα πλέι άουτ είναι προγραμματισμένα να ξεκινήσουν μεθαύριο Τετάρτη, σύμφωνα με την προφορική ενημέρωση που έχουν τα σωματεία της κατηγορίας.

Για την αποχώρηση, ο επικεφαλής της Διοικούσας Επιτροπής μπάσκετ του Ολυμπιακού Βόλου, Αλέκος Μεταφτσής ανέφερε: «Αποχωρήσαμε λόγω της συνεχιζόμενης επιδεικνυόμενης ασέβειας προς τον σύλλογο καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού με αποκορύφωμα τον τραυματισμό της Αναστασίας Γαλιατσάτου, σε μια φάση που η αθλήτριά μας ήταν πεσμένη στο παρκέ αλλά συνεχίστηκε το παιχνίδι και δεχθήκαμε καλάθι».

Για την ιστορία, το ματς που δεν τελείωσε, ήταν εύκολη υπόθεση για τον Πρωτέα που εξασφάλισε διψήφια διαφορά από την πρώτη περίοδο, προηγήθηκε με 16 στο ημίχρονο και έφθασε το σκορ πάνω από τους 30 πόντους με σερί 11-0 στην δ’ περίοδο πριν τη διακοπή.

Δεκάλεπτα: 20-10, 41-25, 63-38, 78-44 (μέχρι το 34ο λεπτό)
ΠΡΩΤΕΑΣ (Σαββάτης): Καρλάφτη 6 (2), Μπουντούρη 2, Γκόβαν 9, Κολλάτου 9 (2), Καμπουράκη 2, Ντέλβα 12, Τζόουνς 18, Χατζηγιακουμή 10 (2), Χατζηβασιλείου 6, Αναστασοπούλου 4.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 2, Τότση, Γαλιατσάτου 3, Ταντουρόφσκα 5 (1), Σουλτάνη, Αγαγιώτη 6 (2), Άντριους 13, Αρτεμισίου, Ουίλιαμς 5, Κωτούλα 8 (1), Δεληγιάννη 2.

Τα ζευγάρια των πλέι οφ και των πλέι άουτ
Για τα πλέι οφ, θα αγωνιστούν Ολυμπιακός Πειραιώς-Δάφνη Αγίου Δημητρίου (με 2-0 νίκες) και Φάρος-Πανιώνιος (με σκορ 1-1), ενώ για πλέι άουτ, τα ζευγάρια είναι Εσπερίδες-Ολυμπιακός (με 1-1 νίκες) και Πρωτέας-Παναθλητικός (με 2-0 νίκες). Πλεονέκτημα έδρας έχουν οι ομάδες που αναγράφονται πρώτες στα ζευγάρια, ενώ κάθε σειρά κρίνεται στις 3 νίκες (συμπεριλαμβανομένων των αποτελεσμάτων της κανονικής διάρκειας).