Έδωσαν στον Ολυμπιακό το «φιλί της ζωής» – Ουίλιαμς και Ταντουρόφσκα τον οδήγησαν σε νίκη

Ουίλιαμς και Ταντουρόφσκα έδωσαν το «φιλί της ζωής» στον Ολυμπιακό. Η Αμερικανίδα είχε 23 πόντους-20 ριμπάουντ και η Σκοπιανή τρία διαδοχικά τρίποντα στο φινάλε στο 76-73 των «ερυθρολεύκων» επί του Παναθλητικού στο ΕΑΚ για την Α1 μπάσκετ γυναικών.

Με την Ταντουρόφσκα να σημειώνει τρία διαδοχικά τρίποντα και τις Αμερικανίδες να έχουν 4/4 βολές στο τελευταίο λεπτό, ο Ολυμπιακός Βόλου πανηγύρισε μεγάλης σημασίας νίκη κόντρα στον Παναθλητικό με τον οποίον έχουν τον ίδιο στόχο, ισοφαρίζοντας έτσι σε 1-1 τα μεταξύ τους παιχνίδια σε περίπτωση που βρεθούν αντιμέτωποι στα πλέι άουτ.
Στο 4ο λεπτό τραυματίστηκε στην αριστερή γάμπα η Σουλτάνη και δεν αγωνίστηκε ξανά. Ωστόσο, η Γαλιατσάτου που την αντικατέστησε ως πόιντ γκαρντ και η Κυριατζίδου βοήθησαν σημαντικά, ενώ καταλυτική ήταν η παρουσία της Ρις Ουίλιαμς που τελείωσε το ματς με 23 πόντους και 20 ριμπάουντ… Η Ταντουρόφσκα με τις τρίποντες «βόμβες» στη σειρά πέτυχε καθοριστικούς πόντους φτάνοντας τους 19 με 5/9 τρίποντα.

Η βολιώτικη ομάδα (που δεν είχε λάθος για πάνω από δέκα λεπτά) προηγήθηκε 12-11 με δύο τρίποντα της Σκοπιανής γκαρντ και έκλεισε την α’ περίοδο μπροστά στο σκορ με 21-18 καθώς η Ουίλιαμς είχε επτά σερί πόντους στο τελευταίο πεντάλεπτο (με 5/6 βολές, συνολικά 11 σε 9:47”). Η Γαλιατσάτου με γκολ-φάουλ και η Ουίλιαμς ανέβασαν τη διαφορά στους οκτώ, όμως ο Παναθλητικός είχε τις λύσεις, μετατρέποντας το 28-20 σε 28-27. Από εκεί και πέρα, το προβάδισμα των γηπεδούχων κυμαίνονταν κοντά στους τέσσερις-πέντε πόντους. Η Γκλεζάκη μείωσε 35-32, όμως λίγο πριν λήξει το ημίχρονο, οι Άντριους, Ταντουρόφσκα, Κυριατζίδου διαμόρφωσαν το 41-32, με το οποίο αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια οι ομάδες.
Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι της Δεληγιάννη, ενώ η Ουίλιαμς στο 23ο λεπτό έκανε το 47-34 που ήταν η μέγιστη διαφορά στη συνάντηση. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν με εξαιρετική στο διάστημα αυτό την Κυρατζή που είχε δύο τρίποντα και γκολ-φάουλ, ενώ άλλο ένα μακρινό σουτ πέτυχε η Νάστου. Έτσι, με σερί 0-6, ο Παναθλητικός ισοφάρισε 52-52, πριν οι Αμερικανίδες του Ολυμπιακού πετύχουν από ένα καλάθι για το 56-52 στο 30′.

Η Κυριατζίδου με τρίποντο στην πρώτη επίθεση της τελευταίας περιόδου έδωσε αέρα επτά πόντων, όμως η Χαιριστανίδου πέτυχε συνεχή καλάθια κρατώντας την ομάδα της κοντά στο σκορ, σε σημείο που η Κιλαζίδου ισοφάρισε στο 32:27 και η Ρις έδωσε προβάδισμα 61-63 στο σύλλογο της Θεσσαλονίκης. Κάπου εκεί άρχισε το κρεσέντο της Ταντουρόφσκα. Με δικές της βολές το 63-63, με βολές της Ρις το 63-65, με τρίποντο της Σκοπιανής το 66-65, η Χαιριστανίδου το 66-67, με νέο τρίποντο το 69-67 στο 36:39, με βολές η Ρις ισοφάρισε και με τρίτο τρίποντο το 72-69 στο 38:28. Έντεκα συνεχόμενοι πόντοι από την Ταντουρόφσκα σε περίπου τέσσερα λεπτά.
Ακολούθησαν 0/4 βολές από τις Αμερικανίδες του Ολυμπιακού, η Σύρρα ήταν όμως ψύχραιμη μειώνοντας στον πόντο, 72-71 στο 38:55. Η Ουίλιαμς υπέπεσε σε βήματα, η Ρις αστόχησε, η Ζέρβα πήρε το ριμπάουντ και η Άντριους το φάουλ. Με δύο βολές έκανε το 74-71 στα 31” για τη λήξη. Στην κρίσιμη επίθεση των φιλοξενούμενων αστόχησε σε τρίποντο η Χαιριστανίδου και η Ουίλιαμς με 2/2 βολές σφράγισε τη νίκη του Ολυμπιακού, που χθες είχε πολύ καλή παρουσία, με μεγαλύτερη διάθεση στην άμυνα από το πρώτο λεπτό και περισσότερες λύσεις στην επίθεση.

Ομαδικά στατιστικά
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 18/27 βολές, 20/48 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 2/4 αιφνιδιασμοί, 39 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 15 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα.
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ: 10/11 βολές, 24/52 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 7/8 αιφνιδιασμοί, 37 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 16 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο.
Δεκάλεπτα: 21-18, 41-32, 56-52, 76-73
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπορίνος): Κυριατζίδου 7 (2/2 β., 1/3 δ., 1/3 τρ.), Παγκαλίδου, Γαλιατσάτου 7 (3/5 β., 2/6 δ., ριμπ. 2-2, 3 ασίστ, 3 κλεψ.), Σουλτάνη (3 ασίστ), Αγαγιώτου, Άντριους 12 (2/4 β., 5/13 δ., ριμπ. 2-0), Ζέρβα 3 (1/2 β., 1/3 δ., ριμπ. 3-1, 5 ασίστ), Ζήτη, Ουλίμιας 23 (7/10 β., 8/16 δ., ριμπ. 11-9), Κωτούλα, Δεληγιάννη 5 (1/2 β., 2/5 δ., ριμπ. 4-1).
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Καφαντάρη): Χαιριστανίδου 17 (8/13 δ., ριμπ. 6-4), Γράψα, Κιλαζίδου 5, Κυρατζή 11 (2/4 τρ., 5 ασίστ), Σύρρα 6, Νάστου 7 (6 ασίστ), Χέμπεν 3, Γκλεζάκη 9 (1), Ρις 15 (ριμπ. 9-3).
* Μετά τον αγώνα, ο Μιχάλης Καπουρνιώτης, που και χθες ήταν τιμωρημένος και παρακολούθησε τον αγώνα από την κερκίδα, μετέβη στη Θεσσαλονίκη όπου βραβεύτηκε από τον Σύνδεσμο Ελλήνων Προπονητών Καλαθοσφαίρισης για την άνοδο του Ολυμπιακού στην Α1.