Έδειξε ψυχικά αποθέματα ο Βόλος κόντρα στον Άρη

Εκ των πραγμάτων το παιχνίδι με τον Άρη είχε μεγάλο βαθμό δυσκολίας για τον Βόλο, καθώς πέρα από έναν πολύ καλό αντίπαλο οι “κυανέρυθροι” είχαν να αντιμετωπίσουν και τις απουσίες βασικών παικτών. Μπορεί ο Βόλος να έχασε με 4-2, ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα παρουσίασε καλό πρόσωπο.

Οι απουσίες των Σιέλη, Μπαριέντος, Τσιρίνος και Οζέγκοβιτς ανάγκασαν τον Κώστα Μπράτσο να παρατάξει ένα σχήμα με τους δύο ακραίους οπισθοφύλακες, Άλχο και Λούνα να αγωνίζονται ως ακραίοι επιθετικοί (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), ενώ ο Μεταξάς είχε ένα διαφορετικό ρόλο, παίζοντας πιο μπροστά από τους δύο παίκτες του άξονα στα 45 λεπτά που αγωνίστηκε. Ο Ντέλετιτς έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Βόλος δέχθηκε πίεση στα πρώτα 25 λεπτά από τον Άρη, έμεινε πολύ γρήγορα πίσω στο σκορ, μόλις στο 3ο λεπτό από τον Πάλμα και εκεί που ανέβασε ρυθμούς μετά το 25’ ήρθε το δεύτερο γκολ του Άρη στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και πάλι από τον Πάλμα για να δώσει στους «κίτρινους» …μαξιλαράκι ασφαλείας στην υπόθεση νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κυανέρυθροι» βελτίωσαν κατά πολύ την εικόνα τους, κυρίως μεσοεπιθετικά, πέτυχαν δύο πολύ ωραία γκολ σε δημιουργία και εκτέλεση, με τους Τάχατο και Άλχο, ωστόσο, δέχθηκαν και δύο γκολ από τον Άρη από τους Γκρέι και Γκαρσία για να χάσουν το παιχνίδι με 4-2.

Όσοι παίκτες αγωνίστηκαν από πλευράς Βόλου προσπάθησαν για το καλύτερο, απέναντι σε έναν πολύ δυνατό Άρη, ο οποίος έπαιξε με όλους τους βασικούς παίκτες του, με εξαίρεση τον τιμωρημένο Καμαρά, τη θέση του οποίου στην επίθεση πήρε ο Γκρέι.

Μάλιστα, να θυμίσουμε, ότι από το 64’ ο Βόλος έπαιξε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Μίλος Ντέλετιτς, ενώ από το 20’ οι «κυανέρυθροι» έπαιξαν με τον νεαρό Παναγιώτη Αυγερινό κάτω από τα δοκάρια, λόγω τραυματισμού του Κότνικ.