Έχασε 9-5 o Βόλος από τη Χίο για τα πλέι άουτ της Α1 πόλο

Δεν τα κατάφερε ο Βόλος στον πρώτο αγώνα για τη Β’ φάση των πλέι άουτ της Α1 πόλο με αντίπαλο τη Χίο. Ηττήθηκε δίκαια με 9-5 στο κολυμβητήριο του Παλαιού Φαλήρου και πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο. Θα πρέπει να κερδίσει πάση θυσία αύριο στις 8 μ.μ. στην ανοικτή πισίνα «Ιωάννης Αντωνόπουλος», ώστε να στείλει τη σειρά σε τρίτο αγώνα, πάλι στην Αθήνα.

Στο πρώτο μισό του αγώνα ο Βόλος αντιμετώπισε οξύ επιθετικό πρόβλημα, αφού σε 16 λεπτά μπόρεσε να σκοράρει μόνο μία φορά, ενώ γενικά σε όλο το ματς είχε κακό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω. Στην πρώτη περίοδο ήταν κοντά στο σκορ, με τους Χιώτες να έχουν το προβάδισμα με 2-1 και όλα να δείχνουν ότι το ματς θα είναι ντέρμπι ως το τέλος.
Όμως στη δεύτερη περίοδο οι τυπικά γηπεδούχοι πέτυχαν τρία ακόμη γκολ, ενώ κατάφεραν να κρατήσουν ανέπαφη την δική τους εστία. Τα περισσότερα σουτ των Βολιωτών σταματούσαν στον Αμερικανό τερματοφύλακα Χόλαντ, ενώ δεν υπήρχε «καθαρό μυαλό» στις επιλογές τους. Έτσι, το ημίχρονο βρήκε τη Χίο να προηγείται με 5-1, χάρη στο τέρμα που σημείωσε 19 δευτερόλεπτα πριν ακουστεί η κόρνα της γραμματείας για την ανάπαυλα και φυσικά να έχει βάλει γερές βάσεις για τη νίκη.
Στο τρίτο οκτάλεπτο οι νησιώτες βρέθηκαν και στο +5 (6-1), αλλά μετά από πολλή ώρα ο Βόλος «βρήκε» δίχτυα μειώνοντας με 6-2. Ωστόσο, το επιθετικό πρόβλημα των φιλοξενουμένων παρέμενε και όπως κυλούσε το ματς, η Χίος το έλεγχε. Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες σημείωσαν από τρία τέρματα και έτσι διαμορφώθηκε το 9-5.
Διαιτητές: Σταυρίδης-Μπιράκης.
Οκτάλεπτα: 2-1, 3-0, 1-1, 3-3.
ΧΙΟΣ (Ντόσκας): Χόλαντ, Μιμίδης, Χαλατζιάν 5, Γδύσης, Κ. Παππάς 1, Αλ. Παππάς, Κανδιόγλου, Χριστοφορίδης 1, Καλαργυρός 2, Κόλλιας, Γαβαλάς, Ι. Καρακούρος, Μ. Καρακούρος.
ΒΟΛΟΣ (Πλατανίτης): Σιορδίλης, Νικηφορίδης, Γκανάτσιος, Δ. Στεργίου 1, Ιωαννίδης, Χρ. Μαρινάγης, Γ. Στεργίου 1, Βλιώρας, Κουφιδάκης, Αράγια 2, Γ. Μαρινάγης, Βασιλούδης, Νάσιος, Μπομπός, Χάλαμ 1.

Ολυμπιακός-Βουλιαγμένη το ζευγάρι του τελικού
Αναδείχθηκε χθες και το ζευγάρι του τελικού της Α1 πόλο, που είναι το Ολυμπιακός-Βουλιαγμένη, αφού αυτές οι ομάδες έκαναν το 2-1 στους ημιτελικούς με Απόλλωνα Σμύρνης και Πανιώνιο αντίστοιχα.
Οι «ερυθρόλευκοι» του Βολιώτη Θοδωρή Βλάχου επικράτησαν στον Πειραιά της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» με το εμφατικό 17-7, ενώ στο κολυμβητήριο του Λαιμού παίχθηκε ένα… θρίλερ ανάμεσα σε Βουλιαγμένη και Πανιώνιο, καθώς οι δύο ομάδες έφεραν ισοπαλία 6-6. Το ματς πήγε στα πέναλτι και εκεί επικράτησαν οι γηπεδούχοι με 5-4 και συνολικό σκορ 11-10.
Στους τελικούς για ανάδειξη πρωταθλητή, που θα κριθούν στις τρεις νίκες, ο Ολυμπιακός θα έχει πλεονέκτημα έδρας. Πανιώνιος και Απόλλων θα παίξουν για τις θέσεις 3-4. Τέλος, την 5η θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο θα διεκδικήσουν ο Υδραϊκός με τον ΠΑΟΚ. Και αυτό διότι χθες ο ΠΑΟΚ νίκησε εκτός έδρας τον Εθνικό με 6-5 και έκανε το 2-1 στα μεταξύ τους παιχνίδια.