Έχασε 2-1 από τον Δωτιέα ο Πύρασος και μαζί την άνοδο στη Γ’ Εθνική

Στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της χρονιάς, στον «τελικό» με τον Δωτιέα Αγιάς στο γήπεδο της Αναύρας Λάρισας, ο Πύρασος ηττήθηκε με 2-1 για την 7η και τελευταία αγωνιστική των αγώνων μπαράζ για την άνοδο στη Γ’ Εθνική.

Αυτή η ήττα τον έφερε στην 4η θέση της κατάταξης, από την 2η που κατείχε πριν την έναρξη του παιχνιδιού και μοιραία έχασε το εισιτήριο της ανόδου.

Κι αυτό σε συνάρτηση με το παιχνίδι Διγενής Νοεχωρίου-Στυλίδα, στο οποίο ο Διγενής νίκησε με 2-0 και πανηγύρισε την άνοδο στη Γ’ Εθνική.

Έτσι οι τρεις ομάδες που ανεβαίνουν κατηγορία είναι οι Μακεδονικός Φούφα, Δωτιέας Αγιάς και Διγενής Νεοχωρίου. Ο Πύρασος θα αγωνιστεί και τη νέα χρονιά στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΘ.

Η υπεροχή του Δωτιέα καρποφόρησε στο 38’ με το γκολ να προέρχεται πάλι από μία στατική φάση. Ο Δημολιός εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, με τον Κεφαλά να βρίσκει λίγο τη μπάλα η οποία χτύπησε και στο δεξί δοκάρι. Ο Παππάς πήρε το… ριμπάουντ και πάσαρε στον Κουμπούρα, που από κοντά έγραψε το 1-0.
Σαν να μην έφτανε αυτό, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου ο Μπλατσέρης επιχείρησε σουτ εκτός περιοχής και έστειλε τη μπάλα συστημένη στην αριστερή γωνία του Κεφαλά. Το 2-0 ήταν γεγονός και πλέον ο Πύρασος έπρεπε να ανέβει ένα… βουνό στην επανάληψη, αφού και τα νέα από το Νεοχώρι δεν ήταν ευχάριστα, με τον Διγενή να προηγείται της Στυλίδας.
Στο β’ μέρος οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση του προβαδίσματός τους, ενώ ο Πύρασος επεδίωξε να πάρει μέτρα στο γήπεδο. Προσπάθησε να απειλήσει στο 53’ με τον Μιχόπουλο, ενώ στο 61’ ζήτησε πέναλτι για σπρώξιμο στον Αραπίτσα. Ο Δωτιέας έβρισκε χώρους και στο 67’ παραλίγο να τελειώσει πρόωρα το ματς όταν ο Μπλατσέρης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.
Όμως στο επόμενο λεπτό ο Καραγιώργος (είχε αντικαταστήσει λίγο νωρίτερα τον Ρακή) κέρδισε πέναλτι, αφού τον ανέτρεψε ο Κουμπούρας. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ροτζέριο και με ψύχραιμο τρόπο μείωσε σε 2-1 στο 69’.
Ο Πύρασος ξαναμπήκε στο παιχνίδι και στα τελευταία λεπτά εγκαταστάθηκε στα καρέ του Δωτιέα. Στο 85’ έχασε σημαντική ευκαιρία όταν σε φάση διαρκείας ο Οικονόμου έκανε το σουτ από κοντά και ο Μάλτζαρης απέκρουσε σε κόρνερ. Ο γκολκίπερ του Δωτιέα αντέδρασε έγκαιρα στο 89’ κόβοντας το γύρισμα του Οικονόμου στον Βλάχο, ενώ 92’ κοντινή κεφαλιά του Βλάχου πέρασε λίγο άουτ. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες του Δωτιέα να πανηγυρίζουν για την άνοδο και αυτούς του Πυράσου να αποχωρούν με την απογοήτευση ζωγραφισμένη στα πρόσωπά τους.
Διαιτητής: Δημητριάδης (Χαλκιδικής).
Βοηθοί: Τσιρώνας, Κούρας (Χαλκιδικής).
ΔΩΤΙΕΑΣ: Μάλτζαρης, Τσακάλι, Δημολιός, Παππάς (79’ Γκατζούλης), Ντακούλας, Κουμπούρας, Σούμπασης (79′ Μάνικος), Τσιρογιάννης, Τσατσαλίδης, Μπλατσέρης (92’ Χατζής), Μακρής.
ΠΥΡΑΣΟΣ: Κεφαλάς, Μιχόπουλος, Παπαδόπουλος (40’ λ.τρ. Μπόλης), Δημητριάδης, Ρακής (64’ Καραγιώργος), Μιχόπουλος, Αγιασιώτης (86’ Φουρκιώτης), Αραπίτσας, Ροτζέριο, Βλάχος, Οικονόμου, Ζάχος (86’ Κατής).