Έχασε 2-0 ο Ολυμπιακός Β. στην Ξάνθη με κόντρα διαιτησία

«Χειρουργείο» στην Ξάνθη πέρασε τον Ολυμπιακό Βόλου η διαιτησία στο χθεσινό παιχνίδι με την τοπική ομάδα στα Πηγάδια. Ο δεύτερος βοηθός Νταβέλας από την Μακεδονία έδωσε τη δυνατότητα στον Δημήτρη Διαμαντόπουλο να ανοίξει το σκορ στο 23’ από καθαρή θέση οφσάιντ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κόλα με αυτογκόλ έγραψε το 2-0, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε σαφώς καλύτερος σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια, προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο, μετρίασε τα λάθη, ωστόσο, δεν του επέτρεψε η διαιτησία να παλέψει για το θετικό αποτέλεσμα, καθώς το γκολ οφσάιντ επηρέασε ψυχολογικά την ομάδα.

«Έσπρωξε» την Ξάνθη στη νίκη η διαιτησία
Ο Ολυμπιακός δικαιολογημένα φωνάζει για τη διαιτησία, ιδιαίτερα για τη φάση του 23’ και για το γκολ της Ξάνθης που σημειώθηκε από καταφανή θέση οφσάιντ, χωρίς ο βοηθός Νταβέλας να υποδείξει την παράβαση.

Μάλιστα, στο ημίχρονο του αγώνα η διοίκηση εξέδωσε ανακοίνωση, κάνοντας λόγο για «σφαγή» στην Ξάνθη. Αναλυτικά η ανακοίνωση ανέφερε:

«Σφαγή στην Ξάνθη. Η διαιτησία έκανε το θαύμα της. Ο δεύτερος βοηθός Νταβέλας από την Μακεδονία άφησε τον Διαμαντόπουλο από καθαρή θέση οφσάιντ να σκοράρει. Η διαιτησία στερεί από την ομάδα μας να παλέψει για το θετικό αποτέλεσμα. Τι άλλο θα δούμε σήμερα στην Ξάνθη».

Ο Ολυμπιακός πολύ νωρίς μόλις στο 4’ έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Κουντουριώτης βρέθηκε σε θέση βολής τετ τα τετ με τον Ίτσο, απέφυγε να πλασάρει, ενώ είχε τη δυνατότητα, πήγε να ξεπεράσει τον τερματοφύλακα της Ξάνθης, έπεσε όμως στο χόρτο, εκβιάζοντας το πέναλτι, για να δεχθεί την κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Βουρνέλη.

Στο 23’ ο Θυμιάνης έκανε διαγώνια μπαλιά από τα δεξιά κι ο Διαμαντόπουλος από θέση οφσάιντ κατέβασε την μπάλα και με σουτ έγραψε το 1-0 για την Ξάνθη.

«Κλείδωσε» τη νίκη με αυτογκόλ η Ξάνθη

Στο δεύτερο ημίχρονο o Ολυμπιακό και με τις αλλαγές που έκανε ο Μανού Καγιεχα προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα και να κυνηγήσει το γκολ της ισοφάρισης. Η Ξάνθη δεν μπορούσε να απειλήσει το τέρμα του Ξενοδόχοβ, ωστόσο, ήρθε στο 77’ το αυτογκόλ του Κλεβί Κόλα, για να τελειώσει ουσιαστικά εκεί το παιχνίδι, καθώς τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για τον Ολυμπιακό. Από τα αριστερά έγινε σέντρα μέσα στην περιοχή και ο Κόλα στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Διαιτητής: Βουρνέλης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Αναστασιάδης (Σερρών), Νταβέλας (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Μπεκιάρης (Καρδίτσας)
Κίτρινες: Δόρρης-Κουντουριώτης, Γραικός, Ναά, Σιαφά
ΞΑΝΘΗ: Ίτσο, Τζανακάκης, Ουνγιαλίδης (73’ λ.τρ. Πολίμος), Φαζός, Μπάτζιος, Θυμιάνης, Βιθέντε (78’ Μονρόζ), Τσέλιος, Πλατέλλας (87’ Δεληγιαννίδης), Γζινσάρι (44’ Δόρης), Διαμαντόπουλος (78’ Ιμπραϊμι)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ξενοδόχοβ, Γραικός (68’ Ξύδας, 79’ λ.τρ. Μαρκοπουλιώτης), Ναά (68’ Κόκας), Φιλίποβιτς, Παπακώστας, Κιτόκο, Σκοπελίτης, Κουντουριώτης, Βερνάρδος (46’ Σουλεϊμάν), Κατσούκης (68’ Κόλα), Σιαφά.