Έχασε 0-5 από τον Αστέρα Τρίπολης ο Βόλος 2004

Βαριά ήττα που μπορεί να χαρακτηριστεί και καταδικαστική μια και τον έφερε στο -9 από τη ζώνη του υποβιβασμού υπέστη ο Α.Σ. Βόλος 2004. Για την 18η αγωνιστική της Α’ Εθνικής Γυναικών φιλοξένησε στο βοηθητικό του ΕΑΚ τον Αστέρα Τρίπολης και ηττήθηκε με 0-5.

Για τις «ερυθρόλευκες» όλα πήγαν στραβά στο ματς αυτό. Δεν φτάνει που είχαν τις απουσίες των Νέννε, Βέτσικα (τιμωρημένες), Κοκμοτού, Σύρμου, Καρακάνα (τραυματίες) έμειναν μόλις στο 6ο λεπτό με 10 παίκτριες λόγω αποβολής της τερματοφύλακα Θεοχάρη που βρήκε τη μπάλα με το χέρι εκτός περιοχής.

Ελλείψει άλλης γκολκίπερ κάτω από τα δοκάρια κάθισε η Ζήγρα, που άμεσα μάζεψε τη μπάλα από τα δίχτυα της, αφού η Τζαφέρη ευστόχησε στο φάουλ που εκτέλεσε (0-1). Ο Α.Σ. Βόλος 2004 θα μπορούσε να φέρει το ματς στα ίσα, αλλά η Γκέκα αστόχησε σε τετ-α-τετ στο 29’.

Στην επανάληψη ο Αστέρας πέτυχε ακόμη τέσσερα τέρματα. Η Μπάσκα έκανε το 0-2 στο 63’, η Φακίνου το 0-3 στο 71’, η Δρακωνάκη το 0-4 στο 76’, ενώ με το δεύτερο προσωπικό της γκολ η Μπάσκα διαμόρφωσε το 0-5 στο 79’.

ΒΟΛΟΣ 2004: Θεοχάρη, Φρ. Νάνου, Νικοπούλου, Κέκου, Ζήγρα, Τσούκα, Μαρτίνεζ (76’ Χαρατσή), Κατσιγιάννη, Γκέκα (83’ Μανουηλίδη), Παπαδοπούλου, Μπάρτζου.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡ.: Γρηγοριάδου, Ζιώγα (66’ Μελισσού), Μεντόσα, Μιχαλοπούλου, Φιγκέιρας, Ντούρκοβιτς (83’ Καντζιώρα), Τζαφέρη, Δρακωνάκη (83’ Λαμπράκη), Γούλα (66’ Φακίνου), Καραγιάννη, Μοσκοφίδου (55’ Μπάσκα).

* Στα άλλα ματς σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-1, Τρίκαλα 2011-ΡΕΑ 0-0, Ολυμπιάδα-Καστοριά 0-3, ΑΕΛ-Νέες Ατρομήτου 2-0, Σειρήνες Τρ.-Ελπίδες Καρδίτσας 1-0, ΠΑΟΚ-ΟΦΗ αναβλήθηκε.

Η βαθμολογία: ΠΑΟΚ 51, Παναθηναϊκός 41, ΟΦΗ 39, Αστέρας 32, ΡΕΑ 31, ΑΕΚ 27, Τρίκαλα 2011 25, ΑΕΛ 24, Νέες Ατρομήτου 23, Καστοριά 22, Βόλος 2004 14, Ολυμπιάδα 11, Σειρήνες Γρ. 11, Ελπίδες Καρδίτσας 1 (δύο ματς λιγότερα έχει ο ΟΦΗ και από ένα ΠΑΟΚ και ΑΕΚ).