Έχασε 0-2 από τον Άρη στο Πανθεσσαλικό ο Βόλος

Την ήττα με 2-0 γνώρισε χθες βράδυ ο Βόλος από τον Άρη στο Πανθεσσαλικό και παραμένει ουραγός του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ. Οι «κίτρινοι» σημείωσαν δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο με τους Μορόν με πέναλτι στο 60’ και Νταρίντα στο 75’.

Ο Κώστας Μπράτσος ξεκίνησε στο βασικό σχήμα τον Κόστιτς (επίσημο ντεμπούτο φέτος με τον Βόλο), ο οποίος πήρε θέση κάτω από τα δοκάρια, με τον Κίτσο να παίζει, όπως και στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τον ΠΑΣ Γιάννινα, στο δεξί άκρο της άμυνας. Ως αριστερός μπακ αγωνίστηκε ο Λούνα. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Καλογερόπουλος και Τσοκάνης. Στον άξονα έπαιξαν οι Γκλάβτσιτς και Τρουιγέ. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Ντέλετιτς (δεξιά) και Κορνέτ (αριστερά), με τον Μπεργόλιο να παίζει πίσω από τον προωθημένο Γκαρσία.

Από την πλευρά του ο Άκης Μάντζιος παρέταξε την ομάδα του με τερματοφύλακα τον Κουέστα, τριάδα στην άμυνα τον Φατόρε δεξιά, τον Φεράρι αριστερά και τον Μπράμπετς στο κέντρο. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Μοντόγια Πάρντο, Νταρίντα και Βερστράτε. Ο Σουλεϊμάνοφ έπαιξε στη δεξιά πτέρυγα, ο Παναγίδης στην αριστερή, με τον Μορόν να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης.

Μέτριο θέαμα στο πρώτο μέρος

Μέτριο ήταν το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να παίξουν καλό ποδόσφαιρο και να μη δημιουργούν αξιόλογες φάσεις. Το παιχνίδι παιζόταν κυρίως στο χώρο της μεσαίας γραμμής, οι δύο ομάδες φρόντιζαν να κλείνουν τους διαδρόμους, με αποτέλεσμα η μπάλα να μην φτάνει στους επιθετικούς.

Μετά το 30’ είχαμε κάποιες φάσεις στο ματς, χωρίς κάποια αυτή να χαρακτηρίζεται ως κλασική. Στο 35’ το μακρινό συρτό σουτ του Ντέλετιτς δεν αιφνιδίασε τον Κουέστα, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 36’ ο Άρης πέτυχε γκολ με τον Μπράμπετς, το οποίο σωστά ακυρώθηκε με υπόδειξη του VAR, καθώς ο κεντρικός αμυντικός του Άρη πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα χρησιμοποίησε το χέρι του.

Στο 39’ ο Τρουϊγέ έξω από την περιοχή έκανε το σουτ, με τον Κουέστα να μπλοκάρει την μπάλα, ενώ στο 42’ σε δυνατή κεφαλιά του Μορόν η μπάλα βρήκε σε αμυντικό του Βόλου και κατέληξε κόρνερ.

Δύο γκολ ο Άρης στο β’ μέρος

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Βόλος μπήκε δυνατά με στόχο να πιέσει την άμυνα του Άρη και στο 50’ είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Λούνα με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 53’ ο Κόμπα που πέρασε ως αλλαγή στο ματς στη θέση του τραυματία Μπερτόλιο, έκανε το σουτ με τον Κουέστα να μπλοκάρει την μπάλα.

Το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό και στο 58’ ο Άρης κέρδισε πέναλτι. Ο Μορόν βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Καλογερόπουλου, με τον διαιτητή Τσιμεντερίδη να συμβουλεύεται το VAR, πήγε και είδε τη φάση για να καταλογίσει το πέναλτι. Ο Μορόν ανέλαβε την εκτέλεσή του, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 66’ ο Τρουιγέ επιχείρησε το σουτ, με τον Κουέστα να μπλοκάρει την μπάλα, για να φτάσουμε στο 75’ όπου ο Άρης πέτυχε και δεύτερο γκολ, «κλειδώνοντας» τη νίκη. Ο Σουλεϊμάνοφ από τα δεξιά γύρισε την μπάλα στον Νταρίντα και ο Τσέχος μέσος με σουτ έγραψε το 0-2.

Εκεί ουσιαστικά τελείωσε το ματς, καθώς ο Βόλος δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση, με τον Άρη να διαχειρίζεται άψογα το παιχνίδι και να φεύγει με μια σημαντική νίκη από το Πανθεσσαλικό.

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)

Βοηθοί: Στάικος, Νίκζας (Λάρισας)

4ος διαιτητής: Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας)

Κίτρινες: Τρουιγέ, Τσοκάνης, Καλογερόπουλος-Φεράρι, Κάρλσον

ΒΟΛΟΣ: Κόστιτς, Κίτσο, Λούνα (71’ Μαχαίρας), Καλογερόπουλος, Τσοκάνης, Γκλάβτσιτς, Τρουϊγέν (71’ Ελγκίν), Ντέλετιτς, Κορνέτ (46’ Άλχο), Μπερτόλιο (49’ λ.τρ. Κόμπα), Γκαρσία.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Φατόρε, Φεράρι, Μπράμπετς, Νοντόγια, Πάρντο (81’ Ζιλ), Νταρίντα (92΄Σαμόρα), Βερστράτε, Σουλεϊμάνοφ (81’ Κάρλσον), Παναγίδης (64’ Μενέντες), Μορόν.