Δυσκολεύτηκε η Δήμητρα – Επιβλήθηκε 0-1 του Τοξότη για το Κύπελλο

Δυσκολεύτηκε η Δήμητρα, αλλά κατάφερε να πάρει την πρόκριση εις βάρος του Τοξότη, επικρατώντας με 0-1 στο βοηθητικό του ΕΑΚ Βόλου. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Νίκος Βούλγαρης στο 43’, σ’ ένα παιχνίδι που είχε καλό ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν.
Στο πρώτο μέρος έγινε ένα δυνατό παιχνίδι, χωρίς κάποια κλασική ευκαιρία και για τις δύο ομάδες, με τη Δήμητρα να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, να πιέζει ψηλά και να διατηρεί τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Οι παίκτες του Μιχάλη Ανδρωνά επιχειρούσαν με μακρινά, κυρίως, σουτ, να νικήσουν τον τερματοφύλακα του Τοξότη, Μπράνο, όμως τα περισσότερα κατέληξαν εκτός εστίας.
Λίγο πριν την ολοκλήρωση το ημιχρόνου, η Δήμητρα κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα και να πάρει «κεφάλι» στο σκορ. Ήταν το 43’, όταν ο Νίκος Βούλγαρης βρέθηκε σε θέση βολής, δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με πλασέ μέσα από την περιοχή έγραψε το 0-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε ανοιχτό παιχνίδι, με τη Δήμητρα να χάνει τεράστια ευκαιρία με τον Μπένο για να «καθαρίσει» το ματς, ενώ φοβερή ευκαιρία έχασε και ο Λευτέρης Δενελάβας για να φέρει το ματς στα ίσια.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 66’ ο Μπένος… κατάφερε να αστοχήσει σε κενό τέρμα, στέλνοντας με πλασέ τη μπάλα άουτ, ένα μέτρο από τη γραμμή του τέρματος και με την εστία κενή. Νωρίτερα, στο 55’ το σουτ του Βούλγαρη δεν βρήκε το στόχο, ενώ στο 61’ ο Καρράς με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, χάνοντας σημαντική ευκαιρία για γκολ.
Ο Τοξότης, ο οποίος πάλεψε, ήταν άκρως ανταγωνιστικός και θα μπορούσε να είχε οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση. Ο Λευτέρης Δενελάβας στο 70’ έγινε κάτοχος της μπάλας, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, πλάσαρε τον εξελθόντα Σταυράκη, ωστόσο, η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα της Δήμητρας, για να χαθεί η μεγαλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων στο ματς.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Τοξότης έκανε μεγάλη προσπάθεια για να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης και στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Ντίτσιος έφτασε μια «ανάσα» από το 1-1. Είδε, όμως, με μεγάλη απογοήτευση τη μπάλα να καταλήγει άουτ στο σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή.
ΤΟΞΟΤΗΣ: Μπράνος, Λίτσος, Ιωάννου, Κόκκαλης, Γεωργουλάκος, Σκλαπάνης (83’ Γερακίνης), Μάστορας, Χονδρογιάννης (75’ Δεμίρης), Λ. Δενελάβας, Παπουτσής (46’ Ντίτσιος), Κωνσταντάκος (83’ Σαρρής).
ΔΗΜΗΤΡΑ: Σταυράκης, Φαράντος, Στεργιόπουλος, Καρράς, Στεφανής, Θωμαΐδης (80’ Τετριμίδας), Κρανάς, Δημητρίου (88’ Στεργίου), Φουρκιώτης, Ν. Βούλγαρης (55’ Μπένος), Κλουκουτάρας (65’ Τσιάτσιος).

Φωτό: Η φάση του 70ου λεπτού με τον Λ. Δενελάβα να αστοχεί σε τετ-α-τετ