«Δύο στα δύο» η Αργώ στο πρωτάθλημα βόλεϊ εφήβων της ΕΣΠΕΚΕΛ

Δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες πανηγύρισαν οι έφηβοι της Αργούς στο πρωτάθλημα βόλεϊ της ΕΣΠΕΚΕΛ. Επιβλήθηκαν εντός έδρας της άμιλλας Τρικάλων με 3-1 σετ και μέσα στη Λάρισα της ΕΑΛ με 3-2 σετ. Το συγκρότημα του Λευτέρη Τιρτιράκη προπορεύεται στον βαθμολογικό πίνακα και αισιοδοξεί σε ανάλογη συνέχεια.

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η εφηβική ομάδα της Αργούς στο πρωτάθλημα που ξεκίνησε το Σάββατο στο κλειστό γυμναστήριο της Αγριάς. Η ομάδα του βόλου επιβλήθηκε 3-1 σετ της Άμιλλας Τρικάλων. Ο τεχνικός Λευτέρης Τιρτιράκης δεν είχε στη διάθεσή του των πασαδόρο Αντώνη Σκιαθίτη λόγω τραυματισμού, ενώ χρησιμοποίησε τους Χάρη Παξιμαδάκη, Ανδρέα Ιωνά, Γιάννη Τσεσμελή, Βάιο Αναστασίου, Χρήστο Πράππα, Νίκο Αναστασίου, Γιώργο Σπανουδάκη (λ.), Χριστόφορο Ρούσσο.

Ακολούθησε η μεγάλη εκτός έδρας νίκη με ανατροπή επί της ΕΑΛ. Οι Λαρισαίοι πήραν τα δύο πρώτα σετ, αλλά οι Βολιώτες ισοφάρισαν και έφτασαν στο υπέρ τους 2-3, αφού επικράτησαν 14-16 στο τάι μπρέικ, σκορ που δείχνει και την ένταση του αγώνα.

Για την Αργώ αγωνίστηκαν οι: Χάρης Παξιμαδάκης, Ανδρέας Ιωνάς, Γιάννης Τσεσμελής, Βάιος Αναστασίου, Χρήστος Πράππας, Νίκος Αναστασίου, Γιώργος Σπανουδάκης (λ.), Χριστόφορος Ρούσσος.
Η βαθμολογία (σε 2 αγώνες): Αργώ 5, ΕΑΛ 3, Άμιλλα Τρικάλων 1.

Σε αντίθεση με τους έφηβους, οι νεάνιδες της Αργούς ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους με δύο ήττες. Αρχικά έπαιξαν εκτός έδρας με την ΕΑΛ και έχασαν 3-1, αν και πήραν το πρώτο σετ, ενώ έχασαν το δεύτερο στις λεπτομέρειες με 26-24. Στη συνέχεια η Αργώ φιλοξένησε τον Φιλαθλητικό Λάρισας από τον οποίο ηττήθηκε 0-3.

Οι προπονητές Σταθόπουλος και Τιρτιράκης είχαν στη διάθεσή τους την κάτωθι σύνθεση: Β. Κασιούρα, Χ. Κασιούρα, Πώπου, Παΐλα, Ανατολή, Σταθοπούλου, Χαντζή, Κανανά, Τιρτιράκη, Αγγελή, Κάστανου, Τρίχα, Αμυγδαλοπούλου.

Στο μεταξύ, την περασμένη Παρασκευή πραγματοποιήθηκε ο Αγιασμός του τμήματος ανδρών της Αργούς. Η εκδήλωση έγινε με την τήρηση των υγειονομικών πρωτοκόλλων για την πανδημία του κορωνοϊού και με μοίρασμα μασκών της ομάδας στο κλειστό γυμναστήριο της Αγριάς. Ευχές για υγεία και μία χρονιά με αθλητικές διακρίσεις δόθηκαν από τον έφορο Παξιμαδάκη Χρήστο, τον προπονητή Τιρτιράκη Ελευθέριο και τον προπονητή των ακαδημιών Βούλγαρη Κωνσταντίνο. Μετά τον Αγιασμό πραγματοποιήθηκε η προπόνηση της ανδρικής ομάδας.

Κέρδισαν οι νεάνιδες της Νίκης, έχασαν οι κορασίδες
Για το πρωτάθλημα νεανίδων της ΕΣΠΕΚΕΛ η Νίκη κέρδισε 3-1 σετ τον Ασκληπιό Τρικάλων. Έτσι, οι «κυανόλευκες» διατηρούν το απόλυτο και ευελπιστούν να συνεχίσουν τη νικηφόρα πορεία. Ο προπονητής κ. Γαλαζούλας χρησιμοποίησε τις: Σίμου, Μαργαριτοπούλου, Καφαντάρη, Χαλκιά, Γαϊτάνη, Κούτσικου, Μέλλιου, Καρατέσιου, Κεφαλά, Στύλλα, Δημητριαδη.
Η βαθμολογία: ΕΑΛ 9 (3 αγ.), Νίκη 6 (2 αγ.), Φιλαθλητικός Λ. 6 (2 αγ.), Ασκληπιός 3 (3 αγ.), Αργώ 0 (2 αγ.), Άμιλλα 0 (2 αγ.), Φοίβος Γιάννουλης 0 (2 αγ.).

Αντίθετα, η ομάδα κορασίδων της Νίκης ηττήθηκε εκτός έδρας από τον Φιλαθλητικό Λάρισας με 3-0 σετ. Η Νίκη μετέχει στην Α1 κορασίδων και μέχρι στιγμής έχει κερδίσει την Αργώ, ενώ έχασε από τον Γ.Σ. Αλμυρού και τον Φιλαθλητικό Λάρισας.
Τέλος, οι άνθρωποι της Νίκης συγχαίρουν την παίκτρια της ομάδας Ειρήνη Τζίκουλα για την επιλογή της στο κλιμάκιο Κεντρικής Ελλάδας.

«Καθαρή» νίκη για τις κορασίδες του ΓΣΑ
Σε εξ αναβολής παιχνίδι του πρωταθλήματος της Α1 κορασίδων της ΕΣΠΕΚΕΛ, ο Γ.Σ. Αλμυρού επιβλήθηκε 3-0 σετ της ΕΑΛ στο κλειστό γυμναστήριο του Αλμυρού. Τα κορίτσια του Χρήστου Μακρή πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση απέναντι σε μία δυνατή ομάδα και πανηγύρισαν «καθαρή» νίκη μια και δεν έχασαν σετ. Στο πρώτο και στο τρίτο συνάντησαν δυσκολίες, αλλά κατάφεραν να τα κατακτήσουν, όπως και το δεύτερο στο οποίο ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ και το πήραν με σχετική ευκολία.

Τα σετ του αγώνα ήταν: 25-22, 25-13, 25-22.
Για τον ΓΣΑ αγωνίστηκαν οι: Σ. Αραμπατζή, Χρ. Αραμπατζή, Κούτε, Κυρίτση, Κωνσταντίνου, Κωτούλα, Μαυρογέννη, Β. Μητσογιάννη, Φ. Μητσογιάννη, Τσανή, Μπουκουβάλα, Τσιγάνη, Χατζηκυριάκου.
Η βαθμολογία: Φιλαθλητικός Λ. 9 (3 αγ.), Γ.Σ. Αλμυρού 6 (2 αγ.), ΕΑΛ 6 (3 αγ.), Ασκληπιός 6 (3 αγ.), Αργώ 3 (2 αγ.), Νίκη 3 (3 αγ.), Τύρναβος 0 (3 αγ.), Ελασσόνα 0 (3 αγ.).

Νέα επιτυχία πανηγύρισαν οι κορασίδες του Γ.Σ. Αλμυρού

Πετυχημένη αρχή για τις «μικρές» του ΓΣΒ
Ιδανική πρεμιέρα για την ομάδα βόλεϊ κορασίδων του Γ.Σ. Βόλου καθώς πέτυχε σημαντική εκτός έδρας νίκη επί της Άμιλλας με 1-3 σετ, στο πλαίσιο της Α2 κατηγορίας της ΕΣΠΕΚΕΛ. Η αναμέτρηση είχε διάρκεια περίπου δύο ώρες και χρόνο συμμετοχής πήραν όλες οι αθλήτριες από τον προπονητή Μαρίνο Κουτσογιάννη. Ο Γ.Σ. Βόλου ευχαριστεί την Άμιλλα για τη ζεστή φιλοξενία.

Τα σετ ήταν: 15-25, 25-18, 14-25, 18-25.
Η σύνθεση του ΓΣΒ ήταν η κάτωθι: Πετσιμέρη, Ζαλώνη, Προφαντή, Κουφογεώργου, Μαμούρα, Γκλαβίνη, Ντίμπρα, Χριστοφορίδου, Ιωνά, Κουτσογεώργη, Φόβου.