Δύο μετάλλια ο ΠΑΟΒ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ15

Το πρώτο μεγάλο ραντεβού της ελληνικής πάλης δόθηκε στον Τύρναβο και ο Παλαιστικός Αθλητικός Όμιλος Βόλου ήταν εκεί με τους αθλητές του να κατακτούν υψηλές θέσεις. Πιο αναλυτικά πραγματοποιήθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ15, η οποία ήταν η παρθενική τέτοιας εμβέλειας για το 2023.

Το ενδιαφέρον ήταν έντονο με τις συμμετοχές να φτάνουν τις 300. Μάλιστα λόγω της μεγάλης συμμετοχής οι αγώνες διεξήχθησαν σε τρεις παλαίστρες, ενώ υπήρξε και ζωντανή κάλυψη, μέσω live streaming.

Οι μελλοντικοί αστέρες ξεδίπλωσαν το ταλέντο τους και χειροκροτήθηκαν θερμά από τους θεατές. Πρωταθλητής σύλλογος αναδείχθηκε ο ΑΠΣ Τρικάλων, καθώς συγκέντρωσε 68 βαθμούς. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Αρχέλαος Κατερίνης με 67 και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο ΠΑΟΚ με 46. Να σημειωθεί ότι 46 βαθμούς συγκέντρωσε και ο Τιτάν Πύργου, αλλά ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στο βάθρο των νικητών λόγω καλύτερων πλασαρισμάτων.

Το πρωτάθλημα είχε πολύ μεγάλο σασπένς καθώς οι δύο πρώτοι σύλλογοι είχαν διαφορά ενός πόντου, ενώ οι δύο επόμενοι ισοβάθμησαν. Ανάμεσά τους βρέθηκε και ο Παλαιστικός Αθλητικός Όμιλος Βόλου, ο οποίος εκπροσώπησε την πόλη μας με μεγάλη επιτυχία.

Στα αγόρια και στην κατηγορία των 48 κιλών διακρίθηκε ο Γιάννης Λίντζος. Ο Βολιώτης αθλητής πέτυχε δύο νίκες και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Στην κατηγορία των 38 κιλών αγωνίστηκε ο Αλέξανδρος Σερετίδης. Ο παλαιστής του βολιώτικου συλλόγου πανηγύρισε μία νίκη και πλασαρίστηκε επίσης στην 3η θέση.

Η επιτυχία τους αποκτά μεγαλύτερες διαστάσεις αν λάβουμε υπόψη ότι αμφότεροι είναι γεννημένοι το 2010. Δηλαδή είναι 13 ετών και αντιμετώπισαν παλαιστές ακόμη και δύο χρόνια μεγαλύτερους, γεγονός που σ’ αυτές τις ηλικίες παίζει σημαντικό ρόλο. Μάλιστα χρειάστηκαν να βάλουν την υπογραφή τους ο ΠΑΟΒ και οι κηδεμόνες των δύο παιδιών, προκειμένου να λάβουν μέρος στους αγώνες.

Την αποστολή στον Τύρναβο συνόδευσαν ο πρόεδρος του ΠΑΟΒ Λεωνίδας Βαλκανιώτης, καθώς και οι προπονητές Δημήτρης και Στάθης Τζουμπουσλής, Ντίνα Τσιμπανάκου, Χρήστος Μαυρίδης.

Επόμενη υποχρέωση για τον ΠΑΟΒ είναι το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ17. Η διοργάνωση θα φιλοξενηθεί στον Πύργο Ηλείας στις 9 Απριλίου και ο βολιώτικος σύλλογος φιλοδοξεί σε νέες διακρίσεις με κυριότερο εκπρόσωπο τον Δημήτρη Βρανά, που θα συμμετάσχει στην κατηγορία των 60 κιλών.