Δύο μετάλλια κατέκτησε ο Ζαρκάδας στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα χιονοσανίδας στον Παρνασσό

Με τριμελή αποστολή συμμετείχε ο ΕΟΣ Βόλου στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα χιονοσανίδας που πραγματοποιήθηκε στο Χιονοδρομικό Κέντρο Παρνασσού το περασμένο Σαββατοκύριακο.
Οι αθλητές Ευάγγελος Γουλιανός, Αναστάσιος Ζαρκάδας και Δήμος Παύλος συμμετείχαν σε δύο αγωνίσματα. Τη τεχνική κατάβαση και τη γιγαντιαία τεχνική κατάβαση χιονοσανίδας με τον Αναστάσιο Ζαρκάδα να φέρνει ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο στο σύλλογο .
Το Σάββατο 8/2 πραγματοποιήθηκε το αγώνισμα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης. Στον Πανελλήνιο αγώνα ο Αναστάσιος Ζαρκάδας κατέλαβε την 3η θέση και φυσικά το χάλκινο μετάλλιο, ενώ ο Ευάγγελος Γουλιανός τερμάτισε στην 5η θέση. Οι αγώνες ήταν παράλληλα και διεθνείς με τους αθλητές του ΕΟΣ Βόλου να λαμβάνουν την 6η και 9η θέση αντίστοιχα στην κατάταξη του διεθνή αγώνα.
Την επόμενη ημέρα, Κυριακή 9/2, στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης ο Αναστάσιος Ζαρκάδας ήλθε 2ος και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Πανελλήνιο, ενώ κατέλαβε την 5η θέση στον διεθνή αγώνα. Ο Δήμος Παύλος κατέκτησε την 6η θέση στον Πανελλήνιο και την 14η στον διεθνή αγώνα, ενώ ο Ευάγγελος Γουλιανός δεν κατάφερε να τερματίσει.

Αθλητές του ΕΟΣ Βόλου στη Ρουμανία
Στη Ποϊάνα Μπρασόβ της Ρουμανίας έχει μεταβεί ελληνική αποστολή για να συμμετάσχει στους διεθνείς αγώνες παίδων-κορασίδων Αλπικών Αγωνισμάτων. Οι Έλληνες αθλητές μας αγωνίζονται σε δύο αγωνίσματα τεχνικής και γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης.
Στην αποστολή συμμετέχουν και δύο αθλητές του ΕΟΣ Βόλου. Πρόκειται για τους Βασίλειο-Εμμανουήλ Παπακρίβο και Απόστολο Βουγιούκα. Η αναλυτική σύνθεση της Εθνικής, όπως ανακοινώθηκε από την ιστοσελίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Χειμερινών Αθλημάτων είναι η εξής: Παλάντζα Ραφαηλία (ΕΣΠ), Αντωνιάδη Αδαμαντία-Μαρία (ΣΑΧΟΠ), Μουρατίδης Θεόδωρος (ΑΛΠΙΣ), Παπακρίβος Βασίλειο-Εμμανουήλ (ΕΟΣ Βόλου), Γεωργιάδη Θεοπίστη (ΕΟΣ Λάρισας), Παλάντσας Βασίλειος (ΕΣΠ) και Βουγιούκας Απόστολος (ΕΟΣ Βόλου), με συνοδό τον ομοσπονδιακό προπονητή Μπίκια Μίλτο.