Δυναμικό ξεκίνημα του Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ. στην χειμερινή σεζόν

Η αθλητική ομάδα του ιππικού ομίλου Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ. συμμετείχε στον 1ο Αγώνα Ιππικής Δεξιοτεχνίας και στην Ανάπτυξη Εμποδίων που διεξήχθησαν το Σαββατοκύριακο 9 και 10/9/17, στο Ιππικό Κέντρο Μακεδονίας.

Πιο συγκεκριμένα η ομάδα μεγάλωσε με την αδειοδότηση δυο νέων αθλητών, οι οποίοι περνώντας με επιτυχία το Σάββατο τις εξετάσεις της Ομοσπονδίας για την Άδεια Αθλητού, αγωνίστηκαν με τα χρώματα του ομίλου στον αγώνα της Κυριακής.

Οι παραπάνω Νικολία Πασχούδη και Γιάννης Ξυνός βραβεύτηκαν για τις επιδόσεις τους στον αγώνα της Κυριακής όπου συμμετείχαν. Η Νικολία κατέκτησε την δεύτερη θέση της κατηγορίας Παίδων, ενώ ο Γιάννης βραβεύτηκε στην κατηγορία Ε και πήρε την 7η θέση στην κατηγορία Α3 Ενηλίκων.

Μια ακόμα εξαιρετική Αμαζόνα που συμμετείχε για πρώτη φορά σε αγώνες, η Νικόλ Παπαζήση, όχι μόνο βραβεύτηκε για την άπταιστη διαδρομή της στα εμπόδια, αλλά κατέλαβε και την 5η θέση στην Α3 κατηγορία ιππικής δεξιοτεχνίας.

Δίπλα της στην 4η θέση της ίδιας κατηγορίας στάθηκε η μητέρα της Έρη Αργυράκου, η οποία αγωνίστηκε και στην αμέσως ανώτερη κατηγορία Α6 όπου κατέκτησε το κύπελλο.

Ο Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ. θέλει να συγχαρεί τους αθλητές για τις επιδόσεις τους και την προπονήτρια Αμίλια Ανετοπούλου για την ακούραστη προσπάθειά της στην προετοιμασία των αθλητών.

Τέλος, ο Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ. εύχεται καλές σπουδές στην αθλήτριά του Νίκη Τσούνη, η οποία ξεκίνησε να έχει γραφτεί σε σπουδές σχετικές με την ιππασία και τα άλογα στο πανεπιστήμιο West of England, Bristol στο campus του Hartpury, ένα από τα πιο γνωστά πανεπιστήμια για ιππικές σπουδές.