«Διπλό» στον Τύρναβο οι άνδρες της Αργούς – Έχασε από τον ΣΠΑΚ η ομάδα γυναικών

«Διπλό» στον Τύρναβο πανηγύρισε η ανδρική ομάδα βόλεϊ της Αργούς για την 12η αγωνιστική της Β’ Εθνικής. Με την επιτυχία αυτή βρίσκονται στην 3η θέση της κατάταξης. Αντίθετα, οι γυναίκες του συλλόγου γνώρισαν εντός έδρας ήττα από τον ΣΠΑ Καρδίτσας, αν και παραμένουν στην κορυφή της Β’ Εθνικής. Νίκη εκτός έδρας κατέκτησε η παιδική ομάδα της Αργούς.

Οι Άνδρες
Σε παιχνίδι για γερά νεύρα εξελίχθηκε το ματς της Β’ Εθνικής των ανάμεσα στην Ακαδημία Τυρνάβου και στην Αργώ Βόλου, η οποία πανηγύρισε τη νίκη στην έδρα του αντιπάλου της με 2-3 σετ.
Η επιτυχία αυτή αποκτά μεγαλύτερες διαστάσεις αν αναλογιστεί κανείς ότι οι μισοί αθλητές της Αργούς ήταν σε άσχημη σωματική κατάσταση λόγω ιώσεων, ενώ είχαν να αντιμετωπίσουν και εχθρική κερκίδα, που πάντως δεν τους επηρέασε.
ΑΡΓΩ (Τιρτιράκης): Τσοπάνος (αρχηγός), Δρακάκης, Ζηλιαναίος, Παξιμαδάκης, Σδρούλιας, Σκευοφύλαξ, Τσεσμελής, Β. Αναστασίου, Ιωνάς, Φουρκιώτης.
Στα άλλα παιχνίδια σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: ΑΕΛ-Φθία 0-3, Φιλαθλητικός Λαμίας-Άμιλλα 2-3, Γ.Σ. Βόλου-ΕΑΛ 0-3. Ρεπό είχε ο Α.Σ. Δωρίδας.
Η βαθμολογία: Φθία 33, ΕΑΛ 27, Αργώ 23, ΑΕΛ 18, Ακαδημία Τυρνάβου 13, Α.Σ. Δωρίδας 10, Άμιλλα 9, Φιλαθλητικός Λαμίας 8, Γ.Σ. Βόλου 0.

Οι Γυναίκες
Εντός έδρας ήττα υπέστη η πρωτοπόρος Αργώ στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής Γυναικών, από τον ΣΠΑ Καρδίτσας με 1-3 σετ (21-25, 17-25, 26-24, 22-25).
Μακριά από τον καλό τους εαυτό οι αθλήτριες της Αργούς δεν μπόρεσαν να αποδώσουν στα δύο πρώτα σετ. Αντίδραση υπήρξε στο τρίτο όπου η Αργώ μπήκε πιο δυναμικά καταφέρνοντας να πάρει διαφορά και να περάσει μπροστά, αλλά υπήρξε αντίδραση και από τον ΣΠΑΚ. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με αυτή του Βόλου τελικά να το κερδίζει. Στο τέταρτο σετ και ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα πήγαινε στο τάι μπρέικ αφού η Αργώ είχε χτίσει διαφορά, οι φιλοξενούμενες αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμες και ισοφάρισαν, ενώ στη συνέχεια κατάφεραν να πάρουν το σετ και τη νίκη. Επόμενος αντίπαλος της την Αργώ θα είναι η Νίκη Βόλου, το ερχόμενο Σάββατο 1/2.
ΑΡΓΩ (Σταθόπουλος, Τιρτιράκης, Ζαφειρίου): Τάσσου (αρχηγός) Γιαννετάκη, Νικολάου, Παΐλα, Πώπου, Κάστανου, Πασχαλίδου, Κασιούρα, Αμυγδαλοπούλου, Ράντζου, Αποστολοπούλου, Χειμάρα (λ.), Γιαλόγλου (λ.).
Στα άλλα ματς είχαμε: Ελασσόνα-Γ.Σ. Νίκαιας 3-1, Άθλεση-Δαφνησιακός 1-3, Φιλαθλητικός Αμπελώνα-Φθία 3-0, ΑΕΛ-Νίκη 3-0.
Η βαθμολογία: Αργώ 26, ΑΕΛ 23, Άθλεση 21, Ελασσόνα 21, ΣΠΑΚ 20, Γ.Σ. Νίκαιας 14, Δαφνησιακός 11, Νίκη 11, Φθία 9, Φιλαθλητικός Αμπελώνα 6.

Οι Παίδες
Νίκη για την ομάδα των Παίδων της Αργούς επί του Σ.Φ.Φ.Α Άμιλλα στον εκτός έδρας αγώνα της 6ης αγωνιστικής με 1-3 σετ . Η ομάδα της Αργούς όπως φαίνεται έχει βάλει στόχο να επαναλάβει την επιτυχία της ομάδας των Εφήβων, αφού φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας αήττητη με 15 βαθμούς μέχρι τώρα.
ΑΡΓΩ (Βούλγαρης): Σκιαθίτης, Ξενοκώστας, Ιωνάς, Β. Αναστασίου, Παξιμαδάκης, Ν. Αναστασίου, Νιφόρος, Γουτζούλιας.
Στο άλλο παιχνίδι είχαμε: ΑΕΛ-ΣΠΑΚ 1-3, ενώ ρεπό είχε η ΕΑΛ.
Η βαθμολογία: Αργώ (5 αγ.) 15, ΕΑΛ (3 αγ.) 6, ΑΕΛ (5 αγ.) 3, ΣΠΑΚ (4 αγ.) 3, Άμιλλα (3 αγ.) 3.