Διέπρεψαν Καρατσιβή και Παντελόγλου στο Πανελλήνιο τεχνικής κολύμβησης

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στο κολυμβητήριο της Νέας Ιωνίας «Βασίλης Πολύμερος» το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Τεχνικής Κολύμβησης, με δύο αθλήτριες της Νίκης, την Αθανασία Καρατσιβή και την Λυδία Παντελόγλου να «κλέβουν την παράσταση» με τις επιτυχίες τους.
Θριαμβευτής ήταν ο Κ.Ο. Καλαμαριάς, που διατήρησε τα σκήπτρα του πρωταθλητή, καθώς πρώτευσε στη γενική βαθμολογία των αγώνων με 266 βαθμούς, όσο και στις επιμέρους βαθμολογίες, των Ανδρών με 168 βαθμούς και των Γυναικών με 98 βαθμούς
Στη δεύτερη θέση της γενικής βαθμολογίας κατετάγη ο Γλαύκος Περιστερίου με 208 β. και στην τρίτη τα Δελφίνια Περιστερίου με 141 β. Στους Άνδρες δεύτερος ήταν ο Γλαύκος Περιστερίου με 115,5 β., ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκαν τα Δελφίνια Περιστερίου με 84 β.. Στις Γυναίκες δεύτερος, επίσης, ο Γλαύκος Περιστερίου με 92,5 β., αλλά τρίτος εδώ ο Ν.Ο. Χανίων με 78 β.
Η Νίκη πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και με 54 βαθμούς κατέκτησε την 9η θέση της γενικής βαθμολογίας. Σε αυτή των Ανδρών ισοβάθμησε με τον Ναυτικό Όμιλο Αλεξανδρούπολης στην 16η θέση, καθώς τα δύο σωματεία πήραν από έξι πόντους. Όμως στην βαθμολογία των Γυναικών η Νίκη βρέθηκε πολύ ψηλότερα και συγκεκριμένα στην 6η θέση με 48 πόντους. Στο πρωτάθλημα έχει βαθμολογηθεί και ο Ολυμπιακός Βόλου, που με δύο βαθμούς στο ενεργητικό του μοιράζεται την 22η θέση της γενικής βαθμολογίας με τον σύλλογο Λαρισαϊκό/Τιτάνες. Αυτοί οι δύο βαθμοί κατακτήθηκαν στις Γυναίκες, με τον «ερυθρόλευκο» σύλλογο να είναι 18ος στην βαθμολογία της συγκεκριμένης κατηγορίας, πάλι μαζί με τον Λαρισαϊκό/Τιτάνες.
Καλύτερη αθλήτρια των αγώνων ήταν η Αθανασία Καρατσιβή της Νίκης Βόλου με την επίδοση της στα 800μ. επιφάνεια, 7:01.15, συγκεντρώνοντας 967 βαθμούς σύμφωνα με την βαθμολογία της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας.
Αντίστοιχα, καλύτερος αθλητής του Εθνικού Πρωταθλήματος αναδείχθηκε ο Γιώργος Καλτσουκαλάς των Δελφινιών Περιστερίου με την επίδοση του στα 100μ. επιφάνεια, 34.65, συγκεντρώνοντας 967 βαθμούς σύμφωνα με την βαθμολογία της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας.
Η Αθανασία Καρατσιβή χάρισε στη Νίκη δύο χρυσά μετάλλια. Στα 800 μέτρα επιφάνειας γυναικών με το 7.01.15 πέτυχε όριο για τη συμμετοχή της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών, ενώ στα 400 μέτρα επιφάνειας γυναικών είχε χρόνο 3:20.32 και επιβεβαίωσε το όριο για τη συμμετοχή της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών.

Η Λυδία Παντελόγλου της Νίκης ήταν η πρωταγωνίστρια στους τελικούς της δεύτερης ημέρας του Εθνικού Πρωταθλήματος Τεχνικής Κολύμβησης, στο κολυμβητήριο Νέας Ιωνίας Βόλου. Με την επίδοση 22.33 πρώτευσε στον τελικό των 50 μέτρων διπλά πέδιλα γυναικών, πέτυχε όριο για τη συμμετοχή της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών και για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νεανίδων, αλλά παράλληλα κατέρριψε και το πανελλήνιο ρεκόρ Γυναικών και Νεανίδων στο συγκεκριμένο αγώνισμα.
Η Παντελόγλου ήταν εξαιρετική και στα 100 διπλά πέδιλα των γυναικών, αφού με χρόνο 49.65, πέτυχε όριο για τη συμμετοχή της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νεανίδων.