Διακρίσεις του Γυμναστικού Συλλόγου Βόλου στον στίβο

Το περασμένο Σαββατοκύριακο διεξήχθη στην πόλη της Καβάλας το Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου Παμπαίδων-Παγκορασίδων Α΄ στο οποίο συμμετείχε και ο Γ.Σ. Βόλου με δύο Παμπαίδες και δύο Παγκορασίδες που όλοι τους βαθμολογήθηκαν. Συγκεκριμένα: Ο Νταϊλάνι Εντλίρ κατέλαβε την 3η θέση στο αγώνισμα των 1000μ. κάνοντας πάλι ατομικό ρεκόρ με 2΄41΄΄50. Γυμνάζεται με τον Χρήστο Λιάκα. Έδειξε ότι το μέλλον του ανήκει μιας και οι επιδόσεις του φέτος γίνανε με πολύ λίγες προπονήσεις.
Η μικρή Ρέπου Ζωή (πρώτη χρονιά στην κατηγορία) κατέλαβε την 9η θέση στο άλμα σε μήκος με 4.92μ. και έμεινε εκτός οκτάδας από ατυχία μιας και η 8η αθλήτρια είχε και αυτή την ίδια επίδοση. Γυμνάζεται με τον Γιάννη Κουτσοφλίνη
Η Χαζαρίδη Τατιάνα κάνοντας ατομικό ρεκόρ στο πένταθλο με 3.099 βαθμούς κατέλαβε την 10η θέση. Προβλήματα τραυματισμών όλη την χρονιά κράτησαν την Τατιάνα μακριά από τις επιδόσεις που μπορεί να κάνει. Γυμνάζεται με τον Γιάννη Κουτσοφλίνη

Τέλος, ο Βαρνάβας Παναγιώτης κατέλαβε την 15η θέση στο αγώνισμα των 300μ. με 40΄΄13, μένοντας για 5 εκατοστά του δευτερολέπτου εκτός τελικών σειρών.Γυμνάζεται με τον Χρήστο Λιάκα
Στο μεταξύ, το περασμένο Σαββατοκύριακο διεξήχθη από την Ελληνική Παραολυμπιακή Επιτροπή το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου 2019 για ΑΜΕΑ. Ο αθλητής του Γ.Σ. Βόλου Ναντίμ Αχμάντ κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια στα αγωνίσματα των 200μ. με χρόνο 25΄΄16 και στα 400μ. με χρόνο 56΄΄26 στην κατηγορία Τ47 και γυμνάζεται με τον προπονητή του συλλόγου ΚΦ Αγωγής Χρήστο Λιάκα. Αθλητής με ήθος και αξίες ο Ναντίμ αγκαλιάσθηκε από την πρώτη στιγμή που ήρθε στην Ελλάδα από την οικογένεια του Γ Σ Βόλου και αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της.