Διαφήμιση του ποδοσφαίρου ο αγώνας του Ολυμπιακού με τον Σαρακηνό

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στο γήπεδο του Σαρακηνού ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και τον Ολυμπιακό για την 12η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΘ. Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στις νίκες  με το εντυπωσιακό σκορ 4-6 και κατέκτησαν τους τρεις βαθμούς. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοιχτά και με το θέαμα που προσέφεραν διαφήμισαν με τον καλύτερο τρόπο το ποδόσφαιρο.

Με τον Στέλιο Αρσένο να παρατάσσει ιδιαίτερα επιθετικό σχήμα με την ταυτόχρονη παρουσία των Τασιούλη, Μπλατσέρη, Σέττου και Νούσιου, ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και είχε δύο τελικές με τον Τασιούλη (2’, 6’), πριν ανοίξει το σκορ στο 8ο λεπτό. Αρχικά ο Γράντας «νίκησε» σε τετ-α-τετ τον Τασιούλη, με τον Σέττο να παίρνει το… ριμπάουντ, να βγάζει έξω στον Πετράκο και αυτός με σουτ από το ύψος της περιοχής να γράφει το 0-1.

Στο 29’ ο Σέττος σούταρε από κοντινή απόσταση, χωρίς να βρει στόχο, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Κούλπας τροφοδότησε στα δεξιά τον Μπλατσέρη. Αυτός συνέκλινε προς τα μέσα και με αριστερό σουτ πέτυχε το 0-2. Πολύ γρήγορα ήρθε και το 0-3 όταν από προσπάθεια του Τασιούλη η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ράπτη και ο διαιτητής Κούστας καταλόγισε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε στο 33’ ο Κ.Σ. Καμπέρης, που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Γράντα, που έπεσε σωστά στη δεξιά του γωνία και βρήκε λίγο τη μπάλα.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι ο Ολυμπιακός θα έκανε… περίπατο, δέχθηκε δύο γκολ από στατικές φάσεις μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα. Ο Τσιανάκας με φοβερή εκτέλεση φάουλ στο 39’ μείωσε σε 1-3, ενώ στο 43’ ο Κατής εκτέλεσε φάουλ και ο Ράπτης με προβολή έκανε το 2-3.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν ψύχραιμοι και μπήκαν στο β’ ημίχρονο με στόχο να «καθαρίσουν» το ματς. Έτσι, στο 51’ ο Σέττος έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο επερχόμενος Μπλατσέρης σούταρε εύστοχα για το 2-4. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μπλατσέρης με εκπληκτικό σουτ από τη γωνία της περιοχής σημάδεψε το δεξί «παραθυράκι» και έγραψε το 2-5. Αυτό ήταν το τρίτο προσωπικό του τέρμα και σίγουρα το πιο ωραίο.

Όμως τα γκολ στον αγώνα δεν σταμάτησαν. Στο 60’ ήταν η σειρά του Σαρακηνού να κερδίσει πέναλτι για αντικανονικό μαρκάρισμα του Σκοπελίτη στον Σταματίου. Ο Τσιανάκας ευστόχησε από τα 11 μέτρα, κάνοντας το 3-5. Στο 70’ το σκορ έγινε 3-6 με ατομική προσπάθεια και σουτ του Σκοπελίτη, ενώ το τελικό 4-6 διαμορφώθηκε στο 82’ μετά από φάουλ του Κατή και κεφαλιά του Γκλαβίνη.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Γράντας, Στεργίου (63’ Τσιάνος), Τσάνιος, Γιαμαλής, Ράπτης, Γιαουπλάρι (74’ Ακριβούσης), Κατής, Ζάχος (57’ Μυλωνάς), Σταματίου, Αραμπατζής (63’ Δημόπουλος), Τσιανάκας (74’ Γκλαβίνης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σταυράκης, Κακάμης, Κ.Σ. Καμπέρης, Κούλπας, Γκαλίτσιος, Πετράκος, Σκοπελίτης (73’ Κυρίτσης), Τασιούλης (79’ Κατσαγεωργίου), Μπλατσέρης (79’ Ματέα), Νούσιος (73’ Καρατσόλης), Σέττος (64’ Αναστασίου).