Με το δεξί οι ομάδες της Αργούς

Με τον καλύτερο τρόπο άνοιξε  φέτος η αυλαία των επισήμων πρωταθλημάτων για τον Α.Σ. Αργώ Βόλου. Συγκεκριμένα νίκησαν τους αντιπάλους τους στην 1η αγωνιστική των πρωταθλημάτων εφήβων και νεανίδων, με 3-1 και 3-0 την Άμιλλα Τρικάλων και Φιλαθλητικό Τρικάλων αντίστοιχα , σε αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στο κλειστό «Βάκης Παρασκευόπουλος».

Στο πρώτο  τους φετινό παιχνίδι  οι έφηβοι της Βολιώτικης ομάδας είχαν πολύ καλή απόδοση καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήραν δίκαια τη νίκη από την πολύ αξιόμαχη ομάδα των Τρικάλων με 3-1 σετ.  Εξαίρεση αποτελεί το διάστημα στο τέλος του 2ου σετ, όταν προηγήθηκαν με 21-16, αλλά έχασαν τη συγκέντρωσή τους με αποτέλεσμα να δώσουν την ευκαιρία στην ομάδα της Άμιλλας να ισοφαρίσει σε 1-1. Τα πολύ καλά ποσοστά  στο μπλοκ της Αργούς ήταν από τα αξιοσημείωτα του αγώνα.

Τα σετ του αγώνα: 25-14,23-25,25-15,25-10

Διαιτητές: Μαλλιάρα Κ, Μακρυγιάννη Θ.

ΑΣ ΑΡΓΩ: (Γεωργουλάς Σπ.) Σδρούλιας  Γ., Πασχαλίδης Αν., Σίμος Δ., Φιλιππίδης Β., Βλότσος Ε., Βυσσαρίου Α, Λεμονής Απ, Αγκόλι Αλ (L)

ΑΜΙΛΛΑ ΤΡ.: (Γούλας Ευθ) Αναγνώστου Π, Λιανός Φ, Βαρδούλης Ι, Τσιγαρίδας Λ, Γραβάνης Δ. Κελεπούρης Σ, Ζησόπουλος , Μπέγας  Σ, Πετσιάς Α, Ανδρεόπουλος.

Νίκη και για τις νεανίδες

Αμέσως μετά το παιχνίδι των αγοριών ακολούθησε η αναμέτρηση των νεανίδων με τον Φιλαθλητικό Τρικάλων , στην οποία η Αργώ επικράτησε με 3-0 σετ. Η τρικαλινή ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να είναι μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του 1ου σετ και να προηγείται με 23-20. Τα ψυχικά αποθέματα της βολιώτικης ομάδας ενεργοποιήθηκαν εκείνη τη στιγμή , με αποτέλεσμα την υπέρ της ανατροπή με 27-25. Με ψυχολογικό πλέον μειονέκτημα πλέον στο 2ο σετ, η ομάδα των Τρικάλων έχασε σχεδόν αμαχητί και το δεύτερο σετ. Στο 3ο σετ  η Αργώ αν και συνάντησε εκ νέου σημαντική αντίσταση, κατάφερε να το κερδίσει και να πάρει έτσι  τη νίκη.

Τα σετ του αγώνα: 27-25, 25-12,25-23

Διαιτητές: Παρασκευάς Θ, Μακρυγιάννη Θ.

ΑΣ ΑΡΓΩ: (Σταθόπουλος Ε- Ζαφειρίου Χ) Σουφλή Χ.,.Ζαφειρίου, Γερολυμάτου Α, Γεωργουλοπούλου, Χειμάρα Γ, Κανέλλου Μ, Πώπου Ε, Αμυγδαλοπούλου, Πολυζώη Ελ, Φιλιππίδη Μ, Πασχαλίδου Α, Καλαποδά  Μ.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ: (Γεροβάιος Ν) Ζαφειροπούλου Κ, Κουφογιάννη Ν, Ζαφειροπούλου Β., Βασδέκη, Κρεμμυδιώτη, Γαλανού Α., Βαλήνδρα, Φερμελή Χ.