Δεν σταματά κανείς τον Βόλο

Ό,τι κι αν πει κανείς για τον φετινό Βόλο είναι λίγο. Η ομάδα πραγματοποιεί εντυπωσιακή πορεία στο πρωτάθλημα, φιγουράρει αυτή τη στιγμή στη 2η θέση της βαθμολογίας, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο από την 3η της κατάταξης ΑΕΚ και παίζει εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Πρόσθεσε, δε, άλλη μία νίκη στο ενεργητικό της, πέμπτη συνεχόμενη, κερδίζοντας και στο Περιστέρι με 2-0 τον Ατρόμητο.

Ο Βόλος στο γήπεδο του Περιστερίου έδωσε άλλη μία ποδοσφαιρική παράσταση. Κατάφερε να κερδίσει μια πολύ καλή ομάδα, να της «σπάσει» το εντός έδρας αήττητο, με τον Κώστα Μπράτσο να κάνει ρεσιτάλ στο κοουτσάρισμα. Οι «κυανέρυθροι» ήταν «διαβασμένοι», ήξεραν που θα… χτυπήσουν κι όταν πέτυχαν το στόχο τους, σημειώνοντας δύο τέρματα και κάνοντας στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου το 0-2, διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι και έφυγαν νικητές από μια δύσκολη έδρα.

Βέβαια, στο ποδόσφαιρο χρειάζεται πέρα την ικανότητα και τύχη. Ο Βόλος θα μπορούσε να είχε μείνει πίσω στο σκορ στο πρώτο 20λεπτο, όμως ο Κλέιμαν ήταν για άλλη μια φορά εξαιρετικός κάτω από τα δοκάρια, απέφυγε στο 53’ να δεχθεί το γκολ της ισοφάρισης και στο επόμενο λεπτό έκανε το 0-2.

Για την ιστορία να αναφέρουμε, ότι ο Μίλος Ντέλετιτς στο 40’, σ’ ένα καθοριστικό σημείο του παιχνιδιού πέτυχε το 0-1 και πριν συμπληρωθεί το πρώτο 10λεπτο στο β’ μέρος ο Πάολο Φερνάντες σημείωσε το 0-2 στο 54’, «κλειδώνοντας» το… τρίποντο για την ομάδα του.

Με… σπασμένα φρένα οι παίκτες του Βόλου «πετάνε» από νίκη σε νίκη, ξεπερνώντας όλα τα εμπόδια που συναντούν στο διάβα τους. Οι αγωνιστικές στη Σούπερ Λιγκ περνούν και ο Βόλος όχι μόνο δεν ξεφουσκώνει, αλλά έχει μπει για τα καλά στο… μάτι των «μεγάλων» και με το ποδόσφαιρο που παίζει δίκαια φέτος έχει βάλει πολύ ψηλά τον πήχη, με την εξάδα να είναι πιο εφικτή από ποτέ.
Τα ρεκόρ καταρρίπτονται το ένα μετά το άλλο. Πέντε συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα και έξι σερί, αν βάλουμε και τη νίκη επί του Ιωνικού στο Κύπελλο, 20 βαθμούς σε 9 παιχνίδια, που δεν έχουν ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός, Άρης και ΑΕΚ, η οποία πάντως μπορεί να τους ξεπεράσει, αν νικήσει σήμερα τον Λεβαδειακό εκτός έδρας.
Η ομάδα σκοράρει ανελλιπώς, έφτασε τα 16 γκολ στο πρωτάθλημα και έχει αυτή τη στιγμή την καλύτερη επίθεση στη Σούπερ Λιγκ, μ’ ένα γκολ περισσότερο από την ΑΕΚ, ενώ το 2-0 τείνει να γίνει το αγαπημένο σκορ του Βόλου (τρεις φορές φέτος το πέτυχε στο πρωτάθλημα και μία στο Κύπελλο).
Οι «κυανέρυθροι» σε τέσσερα παιχνίδια έχουν κρατήσει το μηδέν, εκτός έδρας παραμένουν αήττητοι με τρεις νίκες και μία ισοπαλία και γενικά τα στατιστικά τους είναι εντυπωσιακά.
Ο Μίλος Ντέλετιτς με τα πέντε γκολ που έχει πετύχει είναι ο πρώτος σκόρερ του Βόλου, με τον Σέρβο να κάνει εξαιρετική σεζόν, αν σκεφτεί κανείς πως η πιο παραγωγική του χρονιά ήταν στη Λαμία, όπου σε 28 παιχνίδια είχε πετύχει έξι γκολ.

Ο Πάολο Φερνάντες σημείωσε το δεύτερο τέρμα του στο πρωτάθλημα, με τον Ισπανό μεσοεπιθετικό να πλασάρει άψογα και να αξιοποιεί την ασίστ του Τάσου Τσοκάνη. Ο αρχηγός διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας.

Σπουδαία δουλειά έκαναν σ’ ένα ακόμη ματς οι Μπαριέντος και Οζέγκοβιτς, ενώ η ανασταλτική λειτουργία, με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, ήταν πολύ καλή. Για τον Κλέιμαν τα είπαμε. «Κέρβερος» κάτω από τα δοκάρια του Βόλου, αποτελεί εγγύηση και σιγουριά για την ομάδα.

Ο Νοκέρ παίρνει σιγά-σιγά παιχνίδια στα πόδια του (ήρθε από τον πάγκο και βοήθησε), με τον Γάλλο να είναι σπουδαίος παίκτης, ο οποίος προσπαθεί να ανακτήσει το χαμένο έδαφος από πλευράς αγωνιστικής κατάστασης και απόκτησης ρυθμού.

Το crash τεστ για τον Βόλο, πάντως, θα είναι το προσεχές Σάββατο, όταν και θα υποδεχθεί τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό. Με τη φορά, πάντως, που έχει πάρει ο Βόλος μπορεί να σταματήσει και τους «πράσινους», όπως το έκανε με ΑΕΚ, Ολυμπιακό και Άρη.