Δεν σκοράρει, δεν κερδίζει… Ο Ολυμπιακός μετά τη νέα ισοπαλία στη Θήβα έμεινε έξι βαθμούς από την κορυφή του 4ου ομίλου

Άλλους δύο πολύτιμους βαθμούς έχασε ο Ολυμπιακός Βόλου στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στο Πανθεσσαλικό, ωστόσο, η επιστροφή τους συνοδεύτηκε με την πρώτη «γκέλα» εντός έδρας, καθώς υποχρεώθηκαν σε ισοπαλία 0-0 με τη Θήβα. Αυτό ήταν το δεύτερο συνεχόμενο ισόπαλο αποτέλεσμα για τον Ολυμπιακό, μετά τη «λευκή» ισοπαλία με τον Αχιλλέα Φαρσάλων και πλέον η διαφορά από την κορυφή του 4ου ομίλου αυξήθηκε στους έξι βαθμούς.
Ο Ολυμπιακός είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, έλειψε, όμως για μία ακόμη αγωνιστική η ουσία, που είναι το γκολ. Κι όταν μια ομάδα δεν σκοράρει, δεν κερδίζει. Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν μια ομάδα με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς, που από το πρώτο ημίχρονο φρόντισε να κάνει καθυστερήσεις, οι οποίες γινόταν ολοένα και περισσότερες στο δεύτερο μέρος, με την ανοχή και του διαιτητή Μπεκιάρη από την ΕΠΣ Καρδίτσας, όσο πλησιάζαμε προς τη λήξη του αγώνα.
Αυτό ήταν το τέταρτο φετινό παιχνίδι στο οποίο ο Ολυμπιακός χάνει βαθμούς, με τον προβληματισμό να είναι έντονος, από το γεγονός ότι η ομάδα δημιουργεί ευκαιρίες, αδυνατεί, ωστόσο, να τις μετουσιώσει σε γκολ.

Το αγωνιστικό πλάνο των «ερυθρολεύκων»
Ο Κώστας Μπράτσος παρέταξε την ομάδα με τη συνηθισμένη διάταξη 4-2-3-1. Την «ερυθρόλευκη» εστία υπερασπίστηκε ο Καραγκιολίδης, ενώ ο Γελαδάρης κάλυψε το δεξί άκρο της άμυνας. Ο Ανδρέας Κόκας έπαιξε ως αριστερός μπακ, ενώ αρχικά ο Σκανδάλης ξεκίνησε ως κεντρικός αμυντικός και πολύ γρήγορα, στο 8’, πέρασε στον άξονα, ως αμυντικός χαφ, με τον Τόσκα να γυρίζει στόπερ (ξεκίνησε ως ανασταλτικός μέσος). Ο άλλος παίκτης στον άξονα ήταν ο Δήμος Κόκας. Στις πτέρυγες αγωνίστηκαν οι Θέος και Σεχολάρι, με τον Βασίλιεβιτς να αγωνίζεται ως επιθετικό χαφ και ο Σέττος σέντερ φορ.

Από τους καλύτερους παίκτες του Ολυμπιακού ήταν χθες ο Βασίλιεβιτς

Η πίεση δεν απέφερε καρπούς
Από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού φάνηκαν οι προθέσεις των δύο ομάδων. Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με στόχο να πιέσει την αντίπαλη άμυνα και να φτάσει στο γκολ. Οι «ερυθρόλευκοι» κυκλοφορούσαν καλύτερα τη μπάλα, ωστόσο, το πρόβλημα και πάλι είχε να κάνει με την τελική πάσα. Η Θήβα είχε ως στόχο, παίζοντας με διπλή ζώνη άμυνα, να καταστρέψει το παιχνίδι του Ολυμπιακού και να εκμεταλλευτεί τυχόν κενούς χώρους, που θα άφηναν οι «ερυθρόλευκοι», παίζοντας με αντεπιθέσεις. Ωστόσο, στο πρώτο μέρος η επιθετική τους παρουσία ήταν ανύπαρκτη.
Ο Ολυμπιακός μέχρι το 25’ είχε καλύτερη παρουσία στο παιχνίδι και στο διάστημα αυτό δημιούργησε και έχασε ορισμένες καλές ευκαιρίες για γκολ, καμία όμως από αυτές κλασική. Στο 4’ το σουτ του Τόσκα δεν ανησύχησε τον Μόνο, ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα, ενώ στο 8’ μετά από συνδυασμένη προσπάθεια των παικτών του Ολυμπιακού, τελικός αποδέκτης της μπάλας ήταν ο Σέττος, ο οποίος επιχείρησε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Μόνο να μπλοκάρει τη μπάλα.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν την άμυνα των φιλοξενουμένων, χωρίς ουσία όμως. Στο 19’ ο Θέος εκτέλεσε φάουλ, με τον Μόνο να μην ανησυχεί ιδιαίτερα και να μπλοκάρει τη μπάλα στην αριστερή γωνία. Στο επόμενο λεπτό ο Σεχολάρι μπήκε ωραία στην περιοχή από μπαλιά του Βασίλεβιτς, όμως η παράλληλη σέντρα που επιχείρησε πέρασε ανεκμετάλλευτη.
Στο 23′ ο Σεχολάρι επιχείρησε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Σέττος πάνω στην κίνηση βρήκε τη μπάλα, την έστειλε προς την εστία, με τον Μόνο να μπλοκάρει.
Από το σημείο εκείνο και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός δεν δημιούργησε ούτε μία αξιόλογη ευκαιρία μπροστά από το τέρμα της Θήβας. Οι «ερυθρόλευκοι» για μια ακόμη φορά δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις στατικές φάσεις, έχοντας κακές εκτελέσεις σε κόρνερ και φάουλ.

Ανούσιος και στο β’ μέρος
Με την έναρξη του β’ μέρους ο Κώστας Μπράτσος έκανε την πρώτη αλλαγή. Συγκεκριμένα, πέρασε στο παιχνίδι ο Βαρούχας στη θέση του Σεχολάρι, χωρίς να αλλάξει η τακτική της ομάδας. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπαθούσαν να πλαγιοκοπήσουν την αντίπαλη άμυνα και είχαν δύο καλές στιγμές στο 51’ και στο 53’. Στην πρώτη ο Βαρούχας έκανε ωραία προσπάθεια από τα δεξιά, έβγαλε την παράλληλη σέντρα, για να μπλοκάρει τη μπάλα ο Μόνος, ενώ στη δεύτερη ο Θέος επιχείρησε με τη σειρά του σέντρα από τη δεξιά πλευρά, με τον Μαυρόπουλο να βγάζει τη μπάλα κόρνερ.
Οι φιλοξενούμενοι στο 59’ έχασαν την μοναδική τους ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Καραγκιολίδης βγήκε από την περιοχή του και με το κεφάλι έδιωξε τη μπάλα, ο Σίλβα έγινε κάτοχος της μπάλας, πλάσαρε από μακριά, βλέποντας ανυπεράσπιστη την εστία του Ολυμπιακού, με τον Νόνη να διώχνει με το κεφάλι τη μπάλα, η οποία είχε κατεύθυνση τα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός άσκησε μεγαλύτερη πίεση στην άμυνα της Θήβας μετά το 60’, με την τεχνική ηγεσία να προχωρεί σε δύο ακόμη αλλαγές, ανακατεύοντας την τράπουλα στη μεσαία γραμμή και στην επίθεση. Έριξε στο ματς τους Καράμπελα και Αλαμάνη στις θέσεις των Σκανδάλη και Σέττου. Στο 61’ σε σουτ του Θέου μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε το σώμα του Καραλή και σώθηκε η εστία της Θήβας, ενώ στο 68’ σε σέντρα του Καράμπελα από τα αριστερά, πρώτα ο Βασίλεβιτς και στη συνέχεια ο Αλαμάνης δεν μπόρεσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα.
Στο αμέσως επόμενο λεπτό, στο 69′, σουτ του Θέου από τα αριστερά μέσα στην περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μόνου.

Ο Ολυμπιακός εγκαταστάθηκε μόνιμα στα καρέ της Θήβας, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν δύο καλές στιγμές. Στο 79’ ο Θέος εκτέλεσε πλασαριστά φάουλ για τον Βαρούχα, αυτός σούταρε δυνατά πάνω από τα δοκάρια του Μόνου. Στο 80’ ο Θέος με νέα εκτέλεση φάουλ έστρεψε τη μπάλα στον Βαρούχα, με τον Μόνο να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να αποκρούει σωτήρια.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κώστας Μπράτσος πέρασε έναν ακόμη μεσοεπιθετικό παίκτη, τον Καρβούνη, στη θέση του Γελαδάρη, στην απέλπιδα προσπάθεια να φτάσει η ομάδα στο γκολ. Για να φτάσουμε στο 83’ όπου ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία να πετύχει γκολ. Μετά από σέντρα του Καράμπελα από τα αριστερά, ο Βαρούχας με σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μόνο, ο οποίος απέκρουσε τη μπάλα και στην επαναφορά ο Δήμος Κόκας εξ επαφής δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, με τον Βουρνάζο να διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.
Παρά την πίεση που άσκησε ο Ολυμπιακός στην αντίπαλη άμυνα το γκολ δεν ήρθε, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν νέο έδαφος στη βαθμολογία, καθώς πλέον οι «ερυθρόλευκοι» με 12 βαθμούς βρίσκονται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έξι πίσω από τον πρωτοπόρο ΝΠΣ Βόλος.
Διαιτητής: Μπεκιάρης (ΕΠΣ Καρδίτσας)
Βοηθοί: Στεφανής, Παπαλίτσας (ΕΠΣ Καρδίτσας)
Κίτρινες: Σεχολάρι, Δ. Κόκας, Α. Κόκας-Τόπι, Αργυρίου, Σίλβα, Ζυγογιάννης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β: Καραγκιολίδης, Α. Κόκας, Γελαδάρης (81′ Καρβούνης), Νόνης, Σκανδάλης (67′ Καράμπελας), Τόσκας, Σέττος (67′ Αλαμάνης), Βασίλιεβιτς, Σεχολάρι (46′ Βαρούχας), Θέος, Δ. Κόκας
ΑΟ ΘΗΒΑ: Μόνος, Πλατέλλας, Καραλής (84′ Σένκα), Ζυγογιάννης, Βουρνάζος, Μαυρόπουλος, Αργυρίου, Κοτωρός, Σίλβα (93′ Μπρεγκάσι), Βεζυρτζόγλου, Τόπι (91′ Χριστοδουλόπουλος).