Δεν καταλαβαίνει από έδρες η Νίκη – Θριάμβευσε στη Λάρισα με 14-7 για την Α2 πόλο

Η φετινή ομάδα πόλο της Νίκης δεν καταλαβαίνει ούτε από έδρες, ούτε από κούραση ή άλλες αντιξοότητες. Έχει «μέταλλο» και το δείχνει κάθε εβδομάδα. Χθες πανηγύρισε ένα ακόμη «διπλό» με το ευρύ 14-7 επί του Ν.Ο. Λάρισας και έκλεισε τον πρώτο γύρο της Α2 Ανδρών με απολογισμό πέντε νίκες και δύο μόλις ήττες, φιγουράροντας στην 2η θέση του β’ ομίλου.
Όταν ξεκινούσε η φετινή Α2 πολλοί είχαν χρίσει τη Νίκη ως φαβορί για τον υποβιβασμό. Όμως τα παλικάρια του Δημήτρη Μπλάνα έχουν κάνει τους ειδικούς να… σκίσουν τα πτυχία τους με τις εντυπωσιακές νίκες που έχουν σημειώσει. Τελευταίο τους θύμα ο Ν.Ο. Λάρισας τον οποίο κέρδισαν στην έδρα του με νταμπλ σκορ (7-14).

Πριν το ματς όλοι περίμεναν ένα ντέρμπι. Ο Ν.Ο. Λάρισας είχε το πλεονέκτημα της έδρας, ενώ οι άνθρωποί του πόνταραν στην κούραση των παικτών της Νίκης, αφού επτά από αυτούς μετείχαν και στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος Νέων Ανδρών, δίνοντας δύο ματς το Σάββατο και άλλο ένα χθες το πρωί στη Θεσσαλονίκη.
Ωστόσο, οι «κυανόλευκοι» έμειναν ανεπηρέαστοι. Επέβαλαν τον ρυθμό τους και έφτασαν δίκαια στην κατάκτηση του «τριπόντου», κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα πλέι οφ. Αυτή τη στιγμή κατέχουν την 2η θέση στον β’ όμιλο με 15 βαθμούς, ενώ ο 5ος ΟΦΘ έμεινε στους 9 χάνοντας στη Χαλκίδα.
Όσον αφορά το χθεσινό ματς πήγε στη δύναμη. Τα σκληρά φάουλ ήταν αρκετά και έτσι οι διαιτητές Κ. Κυράνης και Χατζηγούλας αναγκάστηκαν να αποβάλουν με αντικατάσταση δύο παίκτες από κάθε ομάδα. Από τον ΝΟΛ ήταν οι Γκαγκασούλης, Ευσταθίου και από τη Νίκη οι Γιαβαρίδης και Καρκαλιάνης.

Οι Βολιώτες ανταπεξήλθαν στις απαιτήσεις και δυσκολεύτηκαν μόνο στην πρώτη περίοδο όπου το υπέρ τους 1-3 έγινε 3-3. Στη συνέχεια βελτιώθηκαν σημαντικά στην άμυνα και ξέφυγαν στο σκορ, αφού επιθετικά δεν είχαν πρόβλημα. Έξι λεπτά πριν ολοκληρωθεί η γ’ περίοδος και με τους φιλοξενούμενους να προπορεύονται με 4-7 το παιχνίδι διεκόπη για 10 λεπτά μια και «υπήρξε ένταση μεταξύ της κερκίδας και του πάγκου της Νίκης Βόλου» όπως αναφέρεται στο φύλλο αγώνα.
Οι πολίστες της Νίκης δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πλησιάσουν. Στο τέλος του οκταλέπτου ξέφυγαν με πέντε γκολ διαφορά (5-10) και μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία τη δ’ περίοδο. Εκεί, με επί μέρους σκορ 2-4, διαμορφώθηκε το 7-14 υπέρ της βολιώτικης ομάδας.
Πρώτος σκόρερ της Νίκης ήταν ο Δανιήλ με τέσσερα τέρματα, ενώ τον ακολούθησε ο Μαρτζούχος με τρία. Από τον Ν.Ο. Λάρισας ξεχώρισε ο Πατούνας που πέτυχε τέσσερα γκολ.

Διαιτητές: Κ. Κυράνης, Χατζηγούλας.
Οκτάλεπτα: 3-3, 1-3, 1-4, 2-4.
Ν.Ο. ΛΑΡΙΣΑΣ (Ζουμπουλιάς): Μπεζιλιώτης, Χατζηλιάδης, Λέτσιος 2, Ζαφειρίου, Γκαγκασούλης, Αθ. Δανιήλ 1, Ευσταθίου, Μπουλογιάννης, Καρύδας, Πατούνας 4, Τσόγκας, Σκέντος.
ΝΙΚΗ (Μπλάνας): Φαρσάρης, Τ. Δανιήλ 4, Γκανάτσιος 1, Βάτσος, Μακρής 1, Θεοδωρόπουλος 1, Γκατζούνας, Γλούμης, Σαραγγανίδας, Γιαβαρίδης 1, Καρκαλιάνης 2, Μόσιος, Μαρτζούχος 3, Κοκκινάκης 1.