Δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία η Νίκη – Έχασε 8-9 από τον Ν.Ο. Πατρών για την Α2 πόλο

Η Νίκη είχε την ευκαιρία για μία μεγάλη επιτυχία στο πόλο επί του Ν.Ο. Πατρών, αλλά δεν την εκμεταλλεύτηκε. Ηττήθηκε με 8-9 στο παιχνίδι που διεξήχθη στη Νέα Ιωνία και με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 4ης αγωνιστικής στον β’ όμιλο της Α2 κατηγορίας.
Απέναντι σε μία ομάδα που συγκαταλέγεται στα φαβορί για την άνοδο η Νίκη πάλεψε, αλλά δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα, διότι δεν εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι για τέσσερα λεπτά έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα.
Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με τον Ν.Ο. Πατρών να προηγείται στην α’ περίοδο δύο φορές και τη Νίκη να «απαντά» ισάριθμες με γκολ του Δανιήλ σε κόντρα επίθεση και εύστοχο σουτ από την περιφέρεια του Καρκαλιάνη (2-2). Πρόβλημα για τους «κυανόλευκους» αποτέλεσε το γεγονός ότι «φορτώθηκε» νωρίς με δύο ποινές ο Μαρτζούχος.

Ο Δανιήλ πετυχαίνει το πρώτο γκολ της Νίκης στον χθεσινό αγώνα

Στο β’ οκτάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Μπλάνα πήρε για πρώτη φορά την πρωτοπορία με τέρματα των Καρκαλιάνη (3-2) και Γκανάτσιου (4-3) στον παραπάνω, αλλά οι Γκότσης και Βικάτος έφεραν ξανά τους Πατρινούς μπροστά στο σκορ με 4-5.
Εννέα δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο το ματς πήρε «φωτιά», όταν ο Βικάτος σωστά αποβλήθηκε χωρίς αντικατάσταση για χτύπημα στον Γλούμη. Το πέναλτι για τη Νίκη εκτέλεσε ο Καρκαλιάνης, αλλά σημάδεψε το δοκάρι.
Παρ’ όλα αυτά, δόθηκε η δυνατότητα στους βολιώτες να προσπεράσουν, αφού για τέσσερα λεπτά θα έπαιζαν με παίκτη παραπάνω, όπως προβλέπεται από τον κανονισμό. Ωστόσο, είχαν μόλις 1/4 στο διάστημα αυτό, με τον Δανιήλ να ισοφαρίζει σε 5-5, ενώ προτού έλθουν οι ομάδες στα ίσα οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και γκολ με τον Φυκούρα, ο οποίος έγραψε το 5-6.

Η Νίκη ισοφάρισε σε 7-7 στο τέλος της γ’ περιόδου (με σουτ από την περιφέρεια των Καρκαλιάνη και Γιαβαρίδη), αλλά είναι γεγονός ότι η μεγάλη ευκαιρία να ξεφύγει στο σκορ είχε χαθεί…
Στο δ’ οκτάλεπτο μέτρησε η εμπειρία των παικτών του Ν.Ο. Πατρών. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο γρήγορα γκολ με τους Κανελλόπουλο από την περιφέρεια και Δίπλαρο από θέση φουνταριστού (7-9) και από εκεί και πέρα διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους. Η Νίκη δεν παράτησε το ματς και μείωσε σε 8-9 με τον Γιαβαρίδη στο 2’37’’ (στο σημείο αυτό αποβλήθηκε και ο προπονητής των Πατρινών Κώστας Σακαλής για διαμαρτυρία), αλλά δεν κατάφερε να σώσει τον πόντο της ισοπαλίας.
Είχε μία ακόμη επίθεση στη διάθεσή της, όμως το σουτ του Καρκαλιάνη στα 22’’ βρήκε σε μπλοκ. Στον εναπομείναντα χρόνο οι Πατρινοί κράτησαν τη μπάλα και μαζί και τη νίκη. Με τη λήξη είχαμε συμπλοκή των παικτών στο νερό, αλλά με την επέμβαση των ψυχραιμοτέρων το επεισόδιο έληξε γρήγορα.
Η Νίκη μέτρησε τρία γκολ από την περιφέρεια, ένα στην κόντρα, 4/9 στον παραπάνω και 0/1 πέναλτι. Ο Ν.Ο. Πατρών είχε τέσσερα τέρματα από την περιφέρεια, δύο από τον φουνταριστό και 3/5 στον παραπάνω.

Διαιτητές: Κ. Κυράνης-Α. Σπυρόπουλος.
Οκτάλεπτα: 2-2, 2-3, 3-2, 1-2.
ΝΙΚΗ (Μπλάνας): Φαρσάρης, Δανιήλ 2, Γκανάτσιος 1, Κόφφας, Μακρής, Τάσιος, Θεοδωρόπουλος, Γκατζούνας, Γλούμης, Σαραγγανίδας, Γιαβαρίδης 2, Καρκαλιάνης 3, Μόσιος, Μαρτζούχος, Κοκκινάκης.
Ν.Ο. ΠΑΤΡΩΝ (Σακαλής): Λιμαράκης, Πάτσιος, Πιλάτος, Κανελλόπουλος 1, Ανδρικόπουλος, Δίπλαρος 2, Φυκούρας 2, Καραβιώτης, Πατρινός, Γκότσης 2, Βικάτος 2, Αθανασόπουλος.