Χρυσός βαλκανιονίκης στο καράτε ο Ανδρέας Μπουτιούκ

Μεγάλη επιτυχία για τον Βολιώτη καρατέκα Ανδρέα Μπουτιούκ, που στο 10ο Βαλκανικό Πρωτάθλημα knock-down όλων των κατηγοριών (παίδων-κορασίδων, εφήβων-νεανίδων, ανδρών-γυναικών) του δυναμικού Kyokushinkai Karate κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και το κύπελλο του πρωταθλητή.

Το εν λόγω πρωτάθλημα διεξήχθη στην Προύσα της Τουρκίας με την συμμετοχή όλων των βαλκανικών κρατών και 350 περίπου αθλητών και αθλητριών όλων των κατηγοριών στα Κάτα και στο Κούμιτε.

Το Βαλκανικό Πρωτάθλημα του Kyokushinkai Karate θεωρείται από τα πλέον δυναμικότερα της Ευρώπης και το έχουν αποδείξει αυτό οι Βαλκάνιοι αθλητές και αθλήτριες στα Ευρωπαϊκά, και Παγκόσμια Πρωταθλήματα με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα του Βούλγαρου Ζάχαρι Νταμιάνοφ, Παγκόσμιου πρωταθλητή από το 2015 έως το 2019.

Επάξια εκπροσώπησε τον Βόλο και την Ελλάδα ο αθλητής Ανδρέας Μπουτιούκ, ο οποίος δίνοντας δυνατές μάχες κατέκτησε την πρώτη θέση και το κύπελλο της κατηγορίας

14-15 ετών, – 55 κιλών. Πιο αναλυτικά, ο αθλητής του κ. Ιωάννη Στεφάνου νίκησε τρεις αντιπάλους για να κατακτήσει την 1η θέση. Στον πρώτο αγώνα νίκησε τον Ρουμάνο αντίπαλό του στον δεύτερο αγώνα νίκησε τον Τούρκο αντίπαλό του και στον τελικό νίκησε πάλι Ρουμάνο αντίπαλο και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και το κύπελλο του πρωταθλητή.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι αυτή ήταν η τέταρτη επιτυχία του Βολιώτη αθλητή σε αγώνες του εξωτερικού από Βαλκανικές και Ευρωπαϊκές συμμετοχές, με την μόνη διαφορά ότι αυτό ήταν το πρώτο του χρυσό μετάλλιο. Η μεγάλη επιτυχία είναι αποτέλεσμα της σωστής δουλειάς που γίνεται στον σύλλογό του από τον έμπειρο προπονητή και εκπρόσωπο του Kyokushinkai Karate στην Ελλάδα κ. Ιωάννη Στεφάνου.

Η επόμενη εκπροσώπησή της χώρας μας στο εξωτερικό θα είναι η συμμετοχή στο 37ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Kyokushinkai Karate το οποίο θα διεξαχθεί στις 18-19 Μαΐου στην Βάρνα της Βουλγαρίας. Ήδη η προετοιμασία των αθλητών έχει αρχίσει με στόχο την κατάκτηση μεταλλίων.

Ο προπονητής  κ. Ιωάννης Στεφάνου και τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του βολιώτικου συλλόγου μας συγχαίρουν τον αθλητή Ανδρέα Μπουτιούκ για την μεγάλη επιτυχία του και τους γονείς του για την άψογη συνεργασία, καθώς και τον παλαίμαχο αθλητή του Kyokushinkai Karate κ. Φώτη Ζαμπέτογλου ο οποίος συνόδευσε οδικώς την ελληνική αποστολή και βοήθησε τόσο στην οδήγηση όσο και στο καλό και ευχάριστο κλίμα της ομάδας.

Τέλος, ευχαριστούν από καρδιάς τους δύο χορηγούς οι οποίοι με την οικονομική στήριξή τους συνέβαλαν στην κάλυψη μέρος των οδοιπορικών εξόδων και διαμονής της ομάδας, καθώς χάρη στην βοήθειά τους ολοκληρώθηκε η παρουσία στους αγώνες που συνοδεύτηκε με την μεγάλη επιτυχία του Μπουτιούκ. Πρόκειται για τον κ. Γεώργιο Τσουμπέκο (Μηχανήματα, Τσάπες, Μεταφορές) και τον κ. Θάνο Σανιδά με την εταιρεία Λατομεία Τυρνάβου.