«Χρυσή» η Τσουκαλά, ενώ η Αναγνωστοπούλου πήρε ασημένιο στους Βαλκανικούς στίβου

Το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο στην πόλη Κραϊόβα της Ρουμανίας με την ελληνική ομάδα να τα πηγαίνει περίφημα κατακτώντας αρκετά μετάλλια. Μάλιστα στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε και μία Βολιώτισσα, η Δήμητρα Τσουκαλά, ως μέλος της ομάδας 4Χ100 γυναικών, ενώ δεύτερη στη δισκοβολία ήρθε η Κρίστι Αναγνωστοπούλου που έχει ισχυρούς δεσμούς με την πόλη του Βόλου.

Χρυσή Βαλκανιονίκης στη σκυταλοδρομία 4Χ100 αναδείχθηκε η Βολιώτισσα Δήμητρα Τσουκαλά, η οποία άρχισε τον στίβο στη Νίκη και πλέον ανήκει στον ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής, καθώς είναι φοιτήτρια στην πόλη της Θράκης. Η Τσουκαλά έτρεξε πρώτη και στη συνέχεια αγωνίστηκαν οι Ελισάβετ Πεσιρίδου, Αλάνα Μπερν και Ραφαέλα Σπανουδάκη, που κατέκτησαν την 1η θέση για την Ελλάδα με χρόνο 44.56. Η Εθνική ομάδα 4Χ100 γυναικών έδειξε σε πολύ καλή κατάσταση και με την εμφάνισή της έβαλε τις βάσεις για πρόκριση στο Ευρωπαϊκό του Μονάχου.

Σημαντική επιτυχία και για την Κρίστι Αναγνωστοπούλου, που έχει ισχυρούς δεσμούς με την πόλη του Βόλου, όπου διαμένουν οι γονείς της. Κατέκτησε τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο στη δισκοβολία με καλύτερη προσπάθεια στα 57.99.

Από εκεί και πέρα, η Νικόλ Κυριακοπούλου ήταν νικήτρια στο επί κοντώ με άλμα στα 4,50 μ. επίδοση που αποτελεί φετινό της ρεκόρ, αφού είχε 4,45 μ., ενώ στη συνέχεια δοκίμασε στα 4,60 μέτρα. Το φετινό της ρεκόρ ξεπέρασε και η Ελένη Πόλακ, που ήταν δεύτερη επίσης με 4,50 μ., σε έναν αγώνα όπου κατάφερε να επιστρέψει σε ύψη ανάλογα των δυνατοτήτων της.

Τις καλές εμφανίσεις συνέχισε και η Εθνική ομάδα 4Χ100 μ. των ανδρών με τους Κώστα Ζήκο, Βασίλη Μυριανθόπουλο, Παναγιώτη Τριβυζα και Γιάννη Νυφαντόπουλο να πετυχαίνουν 39.86 και να κατακτούν το χάλκινο μετάλλιο.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιάννης Νυφαντοπουλος στα 100 μ. όπου κατέλαβε την δεύτερη θέση με 10.37. Ο αθλητής του Περικλή Χατζηαναστασιάδη βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ, ενώ ισοφάρισε και την τρίτη επίδοση της καριέρας του. Στην ίδια κούρσα ο Κώστας Ζήκος τερμάτισε τέταρτος με 10.50. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Αντώνης Μέρλος στο ύψος με 2,18 μ. και καλές, αλλά άκυρες στη συνέχεια προσπάθειες στα 2,21 μέτρα.

Η Ραφαέλα Σπανουδάκη κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 100 μ. με 11.59. Η Δήμητρα Γναφάκη ανέβηκε στην τρίτη θέση του βάθρου στα 400 μ. εμπ., ωστόσο δεν μπόρεσε να κυνηγήσει έναν χρόνο κάτω από τα 57.00. Η νεαρή διένυσε την απόσταση σε 57.50 σε μία ακόμη σταθερή εμφάνιση στη σεζόν.

Ο Γιάννης Ντέτσικας τερμάτισε στην τέταρτη θέση της σειράς του στα 400 μ. με 46.94 και στην ένατη στο σύνολο και βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ. Ο αθλητής του Λευτέρη Μπότσαρη έτρεξε για πρώτη φορά στην καριέρα του κάτω από τα 47.00. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών η Ανδριάνα Φέρρα ήταν τέταρτη με 53.56 επίδοση που αποτελεί φετινό της ρεκόρ και την φέρνει ακόμη πιο κοντά στο ατομικό της 53.25.Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Ιβάν Μενγκλεμπέι, που ήταν πέμπτος στη σφυροβολία με 72,32 μ. και βελτίωσε το ατομικό του 71,54 μέτρα.

Η Σταματία Σκαρβέλη συμμετείχε στον απευθείας τελικά της σφυροβολίας και αναδείχθηκε νικήτρια με βολή στα 71,08 μέτρα. Η αθλήτρια με αυτή της την εμφάνιση αναμένεται να ανέβει ακόμη περισσότερο στο ράνκινγκ, που αφορά στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Όρεγκον. Η Σκαρβέλη την περασμένη εβδομάδα έκλεισε στην 33η θέση της κατάταξης, με 32 αθλήτριες να έχουν δικαίωμα συμμετοχής στη διοργάνωση. Η αθλήτρια του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου έχει φτάσει φέτος το ρεκόρ της στα 71,43 μέτρα.

Η Αναΐς Καραγιάννη πρόσθεσε μία ακόμη εξαιρετική παρουσία στο ενεργητικό της, αφού διένυσε τα 100 μ. εμπ. σε 13.15 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Η αθλήτρια βελτίωσε το ατομικό της 13.27 από τα Παπαφλέσσεια και «έπιασε» στην πέμπτη θέση όλων των εποχών την Ολυμπία Πετσούδη. Παράλληλα έδειξε πως είναι σε θέση να κυνηγήσει την πρόκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μέσα από ράνκινγκ. Η αθλήτρια έχει κάνει φέτος πέντε κούρσες και σε καθεμία από αυτές έδειξε σημαντικά σημάδια βελτίωσης. Τέλος, πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε και η Ελισάβετ Πεσιρίδου, που ήταν τρίτη στο ίδιο αγώνισμα με 13.29 και βελτίωσε το φετινό της ρεκόρ. Η αθλήτρια, αντιμετώπισε διάφορα προβλήματα από την αρχή της χρονιάς και πλέον δείχνει να βρίσκει σταδιακά τον αγωνιστικό της ρυθμό.