Χρονιά επιτυχιών το 2021 για τον ΝΟΒΑ σε κολύμβηση και καταδύσεις

Ο Ναυτικός Όμιλος Βόλου και Αργοναύτες (ΝΟΒΑ) συμπληρώνει φέτος 90 χρόνια συνεχούς προσπάθειας για την διάδοση και ανάπτυξη του ερασιτεχνικού αθλητισμού. Ξεκινώντας το 1932 την κολύμβηση στα «Μπλόκια» και με λίγους μόνο αθλητές και χρόνο με το χρόνο παρά τις μεγάλες δυσκολίες των καιρών έφθασε σήμερα να καλλιεργεί οκτώ αθλήματα με περισσότερους από 500 αθλητές και αθλήτριες.

Στο σημείο αυτό ας δούμε τις επιτυχίες του ΝΟΒΑ τη χρονιά που πέρασε όσον αφορά τα αθλήματα πισίνας (κολύμβηση, καλλιτεχνική κολύμβηση, καταδύσεις):

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Το 2021 βρήκε την αγωνιστική και προαγωνιστική ομάδα να προσπαθεί να διατηρήσει τη φυσική κατάσταση, τρέχοντας στα πάρκα, κολυμπώντας στη θάλασσα και κάνοντας γυμναστική από το σπίτι. Την άνοιξη επιστρέψαμε σιγά σιγά στις πισίνες προσπαθώντας για το καλύτερο δυνατό εν όψει των πρώτων αγώνων που θα παίρναμε μέρος μετά από μήνες και των πρωταθλημάτων του καλοκαιριού. Οι κόποι και οι προσπάθειες των παιδιών και των προπονητών τελικά ανταμείφθηκαν.

Αρχικά στις 5/6 η Τριανταφυλλίδη Μαρίνα κέρδισε τον αγώνα πρόκρισης των 10χλμ στα Άσπρα Σπίτια, τον οποίο είχε θέσει ως κριτήριο η ομοσπονδία, παίρνοντας με αυτόν τον τρόπο το εισιτήριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων ανδρών-γυναικών στο Παρίσι στις 23-25/7, όπου τελικά κατέκτησε την 21η θέση.

Η αγωνιστική ομάδα έλαβε μέρος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα τον Ιούλιο με 22 αθλητές-τριες (Κασανδρινός Αλέξανδρος, Αγαθός Κυριαζής, Σακαρίκου Ευθυμία, Βαϊτση Ελένη, Τριανταφυλλίδης Στέφανος, Λαθουράς Γεώργιος, Τακτικός Άγγελος, Καλόγηρος Δημήτριος, Τσούνης Γεώργιος, Σφέτσας Δημήτριος, Πίσπα Νινέττα, Νικάκη Βασιλική, Νικάκη Δήμητρα, Κουκουβίνου Άννα Μαρία, Αποστολάκη Αθανασία, Μπασέκης Αλέξανδρος, Κολύμπασης Σπύρος, Τουλούδης Ιωάννης, Κουκουβίνος Απόστολος, Βαϊτσης Αντώνης, Ζεμπίλας Δημήτριος, Νικάκη Ζωή) πραγματοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσεις  με αποτέλεσμα την κατάκτηση 2 ασημένιων μεταλλίων στα 50μ και 100μ πρόσθιο παγκορασίδων Β’ με τη Νικάκη Ζωή. Συμμετοχή είχαμε επίσης και στο Εθνικό πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών με τις αθλήτριες Τριανταφυλλίδη Μαρίνα και Νικάκη Ζωή που είχαν δύο εισόδους στη βαθμολογούμενη 16αδα.

Η προαγωνιστική ομάδα έλαβε μέρος στους μοναδικούς αγώνες που διοργάνωσε η ομοσπονδία το καλοκαίρι 3/7 στη Λάρισα, με 44 αθλητές-τριες.

Με το ξεκίνημα της νέας κολυμβητικής χρονιάς είχαμε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα μεγάλων αποστάσεων στα Άσπρα Σπίτια 10-12/9, με συμμετοχή των Αγαθού Κυριαζή, Λαθουρά Γεώργιου, Τριανταφυλλίδη Στέφανου, Σφέτσα Δημήτριου, Τακτικού Άγγελου στα 5χλμ παίδων και της Τριανταφυλλίδη Μαρίνα στα 10χλμ νέων γυναικών όπου και κατέκτησε την πρώτη θέση.

Στη συνέχεια έγιναν 2 αγώνες επιδόσεων για την αγωνιστική ομάδα, σε Λάρισα και Βόλο όπου συμμετείχε όλη η ομάδα. Επίσης 2 αγώνες πραγματοποιήθηκαν και για την προαγωνιστική ομάδα, που συμμετείχε με 40 αθλητές-τριες σε κάθε μία ανεβαίνοντας στο βάθρο συνολικά 82 φορές.

Η χρονιά έκλεισε με τη συμμετοχή του Παπαϊωάννου Νικόλαου και του Τριανταφυλλίδη Στέφανου) στο διεθνές μίτινγκ  «Αλεξάνδρεια» στη Θεσσαλονίκη.

Για την κατηγορία Μάστερ είχαμε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα στις  5-7/11 στη Λάρισα με τη συμμετοχή 20 αθλητών-τριων μας (Κραβαρίτης Αθανάσιος 4 χρυσά, Βολιώτης Κων/νος 6 χρυσά, Λουμπιώτης Λάκης 6 χρυσά 1 ασημένιο, Βασιλόπουλος Γεώργιος 5 χρυσά 2 ασημένια, Βασιλείου Χάρης, Κοτζιάς Αναστάσιος 2 χρυσά 2 ασημένια, Τζώρτζης Αντώνιος, Τσιρώνης Ευάγγελος, Τζώρτζης Αντώνης 2 ασημένια 1 χάλκινο, Καϊτανίδης Ιωάννης, Τουλούδης Νικόλαος 2 ασημένια, Λαρυγγάκης Παναγιώτης 1 χρυσά 2 ασημένια, Αναστασίου Κων/νος 1 χρυσό 1 ασημένιο 1 χάλκινο, Χασιώτη Ευμορφία 3 ασημένια, Γεροβασίλη Ουρανία 1 ασημένιο 1 χάλκινο, Κοντογεωργού Μαρία 1 ασημένιο, Μαλιτσίδου Ελένη, Καλλιώρα Αγλαΐα 1 ασημένιο 2 χάλκινα, Νάση Φωτεινή 1 χάλκινο, Αναστασίου Δήμητρα 1 χρυσό 3 ασημένια 1 χάλκινο) σε σύνολο 310 απ’ όλη την Ελλάδα. Ο ΝΟΒΑ κατέκτησε την 3η θέση στη βαθμολογία ανδρών, την 8η στη γυναικών και την 4η στη γενική
ανδρών-γυναικών.
Ο Αθλητής Αλέξανδρος Παπουτσήςστην κατηγορία Master κατέκτησε αργυρό μετάλλιο στα 2,5 χιλιόμετρα και η Μαλιτσίδου Ελένη χάλκινο μετάλλιο επίσης στα 1250 μέτρα στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στα Άσπρα Σπίτια Βοιωτίας.
Προπονητές ήταν οι: Σελήνης Κωνσταντίνος, Σελήνης  Άγγελος, Τσούπρος Λεωνίδας.

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ο ΝΟΒΑ εντυπωσίασε στην καλλιτεχνική κολύμβηση. Η Ελένη Φραγκάκη βρέθηκε στο Τόκιο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, έχοντας πάρει με την Εθνική χάλκινο στο ομαδικό του Προολυμπιακού τουρνουά. Επίσης, είχαμε:

Ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμα του free combination για τις Φραγκάκη Ελένη, Δεληγιάννη Ελένη, Καράγγελου Ζωή στο Πανευρωπαϊκό υγρού στίβου που διεξήχθη στη Βαρκελώνη. Χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα του Highlight για τις Φράγγου Ελένη, Καράγγελου Ζωή στο Πανευρωπαϊκό νεανίδων που διεξήχθη στη Μάλτα. Στην ίδια διοργάνωση 6η θέση στα αγωνίσματα του τεχνικού, του ελεύθερου σόλο και του ελεύθερου ντουέτο για την Καράγγελου Ζωή, που ήταν 7η στο τεχνικό ντουέτο. Φράγκου και Καράγγελου ήταν επίσης πέμπτες στο combo και όγδοες στο ομαδικό.

Στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανοικτής κατηγορίας ο ΝΟΒΑ ήταν δευτεραθλητής.

Πήρε χρυσά μετάλλια στο ελεύθερο ντουέτο με τις Φραγκάκη, Καράγγελου, Καραγιάννη (αναπλ.) και στο τεχνικό ντουέτο με τις Φραγκάκη, Καράγγελου, Καλαούζη (αναπλ.). Επίσης, ασημένια κατέκτησε η Φραγκάκη σε ελεύθερο και τεχνικό σόλο.

Η Καράγγελου ήταν 4η στο ελεύθερο σόλο, όπως και το ομαδικό με τις Φραγκάκη Ελένη, Δεληγιάννη, Καράγγελου, Φράγγου, Φραγκάκη, Καλτσογιάννη, Μαμπρούκ, Τιλελή, Καραγιάννη (αναπλ.), Μουράβα (αναπλ.). Την 5η θέση πήραν Καράγγελου στο τεχνικό σόλο και Δεληγιάννη-Φράγγου στο ελεύθερο ντουέτο, οι οποίες ήρθαν έκτες στο τεχνικό ντουέτο. Την 6η θέση πήραν ακόμη το ελεύθερο ομαδικό με τις Φραγκάκη, Δεληγιάννη, Καράγγελου, Φράγγου, Φραγκάκη, Καλτσογιάννη, Μαμπρούκ, Τιλελή, Καραγιάννη (αναπλ.), Δελησταμάτη (αναπλ.) και το

free combination με τις Φραγκάκη, Δεληγιάννη, Καράγγελου, Φράγγου, Καλτσογιάννη, Μαμπρούκ, Τιλελή, Καραγιάννη, Καλαούζη, Καραγιάννη, Αμεραλή  (αναπλ.), Ζάρρα αναπλ.)

Στο Πανελλήνιο νεανίδων ο ΝΟΒΑ αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος. Κατέκτησε χρυσά στο τεχνικό ντουέτο με τις Φραγκάκη Ελένη, Καράγγελου Ζωή, Μουράβα Μαρία (αναπλ.), στο ελεύθερο και στο τεχνικό σόλο με την Καράγγελου. Ασημένια πήραν οι Φραγκάκη σε ελεύθερο και τεχνικό σόλο, το ελεύθερο ντουέτο με τις Φραγκάκη, Καράγγελου, Καραγιάννη (αναπλ.), το τεχνικό ομαδικό με τις

Φραγκάκη, Καράγγελου, Δεληγιάννη, Φράγκου.

Το ελεύθερο ομαδικό με τις Φραγκάκη, Καράγγελου, Δεληγιάννη, Φράγκου, Τιλελή ήρθε 5ο, ενώ 6ο ήταν το free combination με τις Φραγκάκη, Καράγγελου, Δεληγιάννη , Φράγκου, Τιλελή, Καραγιάννη Ιφ., Καραγιάννη Κ., Ζάρρα, Καλαούζη, Μουράβα. Το ελεύθερο ντουέτο με Δεληγιάννη, Φράγκου, Τιλελή (αναπλ.) ήταν 7ο, ενώ την 8η θέση πήρε το τεχνικό ντουέτο με τις Δεληγιάννη, Φράγγου, Καλαούζη (αναπλ.).

Στο Πανελλήνιο Κορασίδων Β’ ο ΝΟΒΑ κατέκτησε στο μικτό ντουέτο χρυσό με τους Παπαγεωργίου Μαγδαληνή, Κουκουσέλη-Φούσκη Στυλιανό και χάλκινο με τους Τσιντζιλώνη Ιωάννα, Κουκουσέλη-Φούσκη Νικόλαο.

Μετείχαν και οι: Αμεραλή Μαρία-Ιωάννα, Δελησταμάτη Αθανασία, Τρέσκα Δανάη, Σιρίνα Ξένια, Γιαννίκη Δανάη, Πασχάλη Παρασκευή, Καλαντζή-Δαμασιώτη Νεφέλη, Σκιαμπέ Αθηνά.

Τέλος, στο Πανελλήνιο κορασίδων Α’ έλαβαν μέρος οι: Ζάρρα Φωτεινή, Καλαούζη Ανθή-Ιουλιανή, Καλτσογιάννη Νικολέτα, Καραγιάννη Ιφιγένεια, Μαμπρούκ Μάριεμ, Τιλελή Δήμητρα, Φραγκάκη Παναγιώτα, Μουράβα Μαρία, Σδράλλη Ευαγγελία.

Προπονήτριες ήταν οι: Τσερνέσκα Ναταλία, Κοφίδη Παρασκευή, Ζαντερίου  Δήμητρα.

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Ο καταδύτης του ΝΟΒΑ Θάνος Τσιρίκος έλαβε μέρος στο Παγκόσμιο νέων στο Κίεβο και προκρίθηκε σε δύο τελικούς. Στον βατήρα 3μ. Α’ κατηγορίας νέων, προκρίθηκε 9ος με 481,65 βαθμούς, ενώ στον τελικό δεν κατάφερε να βελτιώσει τη θέση του αυτή. Σημαντικός ήταν και ο αγώνας που έδωσε από βατήρα 10μ. όπου προκρίθηκε 5ος  στον τελικό και εκεί ήρθε 7ος με 437,50 βαθμούς.

Στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ο ΝΟΒΑ αναδείχθηκε πρωταθλητής σε νέους-νεάνιδες, παρά την απουσία του Τσιρίκου λόγω ασθένειας. Ο Όμιλος κατέκτησε 16 μετάλλια (έξι χρυσά, έξι ασημένια, τέσσερα χάλκινα). Συγκεκριμένα, ο Γρηγόρης Μήτρου τρία χρυσά, δύο ασημένια, η Σταυρούλα Χαλέμου δύο χρυσά, ένα ασημένιο, δύο χάλκινα, η Ελένη Μαλακασιώτη ένα χρυσό και ένα χάλκινο, η Μυρτώ Καρτσιώτη δύο ασημένια, η Μυρσίνη Μέλιου ένα ασημένιο και ο Γιώργος Λιάρος ένα χάλκινο.

* Ο πρόεδρος του ΝΟΒΑ Λάμπης Τσουκαλάς και τα μέλη του Δ.Σ. απευθύνουν ευχές με αγάπη για το 2022 στους αθλητές-τριές του Ομίλου, στα μέλη του, στην Περιφέρεια Θεσσαλίας, στον Δήμο Βόλου (ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗΠΕΘΕ), στις διοικήσεις των κολυμβητηρίων και το προσωπικό τους, στα ναυταθλητικά σωματεία, στους αθλητικούς συντάκτες, στα Μ.Μ.Ε., στις υπερκείμενες αθλητικές αρχές και σε όλους όσους με κάθε τρόπο βοηθούν τον ερασιτεχνικό αθλητισμό.