Χωρίς εκπλήξεις μπήκε το 2022 στον 1ο όμιλο της Α’ ΕΠΣΘ (όλη η δράση)

Δεν είχαμε εκπλήξεις στον 1ο όμιλο της Α’ ΕΠΣΘ και στα πρώτα παιχνίδια για τη νέα χρονιά, αφού οι επιτυχίες της Αγίας Άννας, του Σαρακηνού και της Ακρόπολης κρίνονται φυσιολογικές. Επίσης, η Α.Ε. 2002 πήρε στα «χαρτιά» τον αγώνα με τη Μακρινίτσα που έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα, ενώ το ρεπό του έκανε ο Τοξότης.

Αγία Άννα-Αγία Παρασκευή 2-0
Όπως έκλεισε το 2021, έτσι άρχισε και το 2022 η πρωτοπόρος ομάδα του πρωταθλήματος, Αγία Άννα, δηλαδή με νίκη. Το συγκρότημα του Κώστα Τσιουρέλη κέρδισε με 2-0 την Αγία Παρασκευή, «κλειδώνοντας» την υπόθεση νίκη μέσα σε τρία λεπτά.
Στο 20’ ο Μαλακασιώτης προσπάθησε να πλασάρει από κοντά τον Σάμπα, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ, ενώ το σουτ που επιχείρησε ο Παναγούλας πέντε λεπτά αργότερα, αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Λυκουρίνος δοκίμασε το κοντινό πλασέ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
Στο 60’ ο Κόκας αντικαταστάθηκε από τον Ζαρίφη, ο οποίος αποδείχθηκε «χρυσή αλλαγή», αφού με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 1-0 στο 63’. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν έμειναν εκεί, καθώς ο Κορέτα με κοντινό πλασέ στο 65’ πέτυχε το 2-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του αγώνα.
ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Σάμπα, Στεργίου (60’ Ματθαίου), Παπαδήμος (46’ Καλαμίδας), Κόκας (60’ Ζαρίφης), Χολέβας, Βέργος, Τσελεπής (75’ Παπαδημητρίου), Τσιουρέλης, Κορέτα (72’ Τσέλιος), Τζοβάρας, Σέττος.
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Γαλλιόπουλος, Βέρμπης (65’ Μπαλούλης), Λυκουρίνος, Λούμπαρδος, Ντάκος, Γκέκος, Μαλακασιώτης, Πατσής (65’ Ζιάκας), Βούκουτος (75’ Γκουγκούλης), Πολύζος (65’ Σ. Δημόπουλος), Παναγούλας (80’ Ν. Δημόπουλος).

Σκιάθος-Σαρακηνός 0-2
Με νίκη έφυγε από την έδρα της Σκιάθου, ο Σαρακηνός, ο οποίος επικράτησε με 0-2 των γηπεδούχων, πετυχαίνοντας από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο της αναμέτρησης. Στο 39’ οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν το 0-1, με τον Αραμπατζή, ο οποίος επιχείρησε το σουτ μέσα από την αντίπαλη περιοχή, χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα Τσάκο. Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 55’, ο Χάνος με μια υπέροχη εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση νίκησε των τερματοφύλακα των γηπεδούχων, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2. Από τη μεριά της, η Σκιάθος, προσπάθησε να πετύχει τέρματα με σουτ του Γραμματικού στο 35’ και του Τάσσου στο 50’, αλλά αμφότερα αποκρούστηκαν από τον έμπειρο Γράντα, ο οποίος κράτησε ανέπαφη την εστία του.
ΣΚΙΑΘΟΣ: Τσάκος, Γ. Σταμέλος (46’ Μπομπάι), Τσάκα, Α. Τζελάι, Ντάμτσιος, Θ. Σταμέλος (46’ Ν. Πρίφτι), Βεργίνης (70’ Τουρναβίτης), Ελμαζάι, Μπάμπα (46’ Τσικούνας), Τάσσος, Γραμματικός (80’ Όβερμπεργκ).
ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Γράντας, Γιοβάνης (65’ Ράπτης), Αγγελής, Γιαμαλής, Χάνος (78’ Τριανταφύλλου), Θεοχάρης, Δημόπουλος, Καλαμάτας, Βαλωτής, Αραμπατζής, Αντωνίου (65’ Σκούρας).

Ακρόπολη-Δάφνη 5-0
«Πεντάρα» στη Δάφνη από την Ακρόπολη Σέσκλου, η οποία κέρδισε τους φιλοξενούμενους με το ευρύ 5-0. Οι γηπεδούχοι επέβαλαν από νωρίς το ρυθμό τους, με την πίεσή τους να ευδοκιμεί στο 15′, καθώς κέρδισαν πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Παγώνης στο ίδιο λεπτό, κάνοντας το 1-0. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Πιτσάβας έγραψε το 2-0 με άψογο πλασέ, ενώ ο ίδιος με προβολή στο 55′ ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-0. Στο 65′ ο Παγώνης έκανε το 4-0 με πλασέ, πετυχαίνοντας και αυτός με τη σειρά του δεύτερο τέρμα στην αναμέτρηση, ενώ το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Κ. Σταυραντώνης στο 75′.
ΔΑΦΝΗ: Αλπάκης, Φ. Τσαρέλας, Ντίκας, Αλεξίου, Νίκου, Μαρέδης, Βαρελόπουλος (77′ Κράβαρης), Ρίζος (66′ Ντελής), Γ. Τσαρέλας, Τερλεξής, Σωτηρόπουλος.