Χάνεται το ευρωπαϊκό όνειρο για τον Βόλο μετά το 0-3 από τον Άρη

Στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της χρονιάς ο Βόλος δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, χάνοντας με 3-0 από τον Άρη στο Πανθεσσαλικό στάδιο, για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ. Ένα αποτέλεσμα που τον αφήνει πίσω στη διεκδίκηση της 5ης θέσης που οδηγεί στα προκριματικά του Κόνφερενς Λιγκ.

Ο Βόλος μετά την ήττα από τον Άρη βρίσκεται στο -4 από τους “κίτρινους” και θα πρέπει να έρθουν τα πάνω κάτω για να ανατρέψει αυτή τη βαθμολογική διαφορά στα πέντε εναπομείναντα παιχνίδια, έχοντας να παίξει και στις 3 Μαΐου στο “Κλ. Βικελίδης” με τον Άρη.

Οι “κυανέρυθροι” σε πέντε ματς έχουν αποσπάσει μόλις ένα βαθμό, στη Λεωφόρο με τον Παναθηναϊκό, ενώ για τον Άρη αυτό ήταν το πρώτο “τρίποντο” στο μίνι πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε 0-1 στο ημίχρονο με γκολ του Νταρίντα στο 27’ και πέτυχε άλλα δύο τέρματα στο β’ μέρος με τον Καμαρά στο 77’ και 80’, το δεύτερο με πέναλτι.

Ο Άρης σε γενικές γραμμές ήταν καλύτερος, πιο έμπειρος και έφτασε στη νίκη. Από τη πλευρά του ο Βόλος επιθετικά δεν μπόρεσε να πετύχει κάποιο γκολ, με τους “κυανέρυθρους” να μένουν χωρίς γκολ στα τέσσερα από τα πέντε παιχνίδια που έχουν δώσει στα πλέι οφ (σκόραραν μόνο στην Τούμπα στην ήττα με 4-2 από τον ΠΑΟΚ)

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο Κώστας Μπράτσος παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κότνικ, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Άλχο και το αριστερό ο Λούνα. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Σιέλης και Πίρινεν. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Τσοκάνης, Μπαριέντος και Γκάγκι, με τους Ντέλετιτς και Τσιρίνος να επιχειρούν στις πτέρυγες, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα και τον Οζέγκοβιτς να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.
Από την άλλη πλευρά ο προπονητής του Άρη, Τόλης Τερζής, παρέταξε την ομάδα του με τερματοφύλακα τον Κουέστα. Οι Οντουμπάτζο και Μαζικού ήταν οι δύο ακραίοι οπισθοφύλακες, δεξιά  και αριστερά αντίστοιχα. Στο κέντρο της άμυνας αγωνίστηκαν οι Φαμπιάνο και Πίρσμαν. Στη μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Ετέμπο, Νταμπό και Νταρίντα, με τον Πάλμα να επιχειρεί στην αριστερή πτέρυγα, ο Ιτούρμπε στη δεξιά, με τον Καμαρά να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης ήταν η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, μετά το 10λεπτο. Οι “κίτρινοι” κυκλοφορούσαν την μπάλα, χωρίς πάντως να μπορούν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα του Βόλου. Με τη πάροδο του χρόνου οι φιλοξενούμενοι πήραν περισσότερα μέτρα στο γήπεδο και αφού πρώτα έχασαν μία σημαντική ευκαιρία με τον Καμαρά, άνοιξαν το σκορ με πολύ όμορφο γκολ του Νταρίντα.

Ο Βόλος προσπάθησε στη συνέχεια να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση, όμως ο Άρης κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ του. Στο πρώτο μέρος οι “κίτρινοι” κέρδισαν συνολικά πέντε κόρνερ, έναντι κανενός του Βόλου.

Στο 3’ σε σουτ του Πάλμα μπλόκαρε εύκολα την μπάλα ο Κότνικ, Χρειάστηκε να περάσουν 21 λεπτά για να δούμε την πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς. Ήταν το 24’ όταν ο Καμαρά μέσα από την περιοχή πλάσαρε με την μπάλα να περνά έξω από το δεξί δοκάρι του Κότνικ, με τον Άρη να χάνει σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Ό,τι δεν έκανε ο Καμαρά στο 24’ για τον Άρη, το έκανε τρία λεπτά αργότερα στο 27’ ο Βλαντιμίρ Νταρίντα. Ο μεσοεπιθετικός του Άρη με ένα πανέμορφο σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στο δεξί “παραθυράκι” του Κότνικ, ο οποίος δεν μπορούσε να αντιδράσει, γράφοντας το 0-1 για τον Άρη.

Αμέσως μετά το γκολ δημιουργήθηκε ένταση στο πάνω διάζωμα του Πανθεσσαλικού, καθώς περίπου 15-20 φίλαθλοι του Άρη πανηγύρισαν το γκολ μέσα στην κερκίδα τον φιλάθλων του Βόλου. Ο πρόεδρος της ΠΑΕ Βόλος, Αχιλλέας Μπέος σε ρόλο… πυροσβέστη ανέβηκε στην κερκίδα και μετά από συνεννόηση με την αστυνομία οι φίλαθλοι αυτοί μεταφέρθηκαν σε άλλη κερκίδα του γηπέδου, για να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Ο Βόλος μετά το γκολ βγήκε μπροστά και στο 30’ είχε την πρώτη τελική στο ματς. Μετά από σέντρα του Άλχο από τα δεξιά ο Οζέγκοβιτς πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά άουτ. Στο 41’ ύστερα από σέντρα του Μαζικού ο Νταρίντα δεν πρόλαβε την μπάλα για να τη στείλει στα δίχτυα, ενώ στο 43’ ο Λουίς Πάλμα εκτέλεσε φάουλ με τον Κότνικ να αποκρούει στον αριστερή του γωνία, στην τελευταία φάση του ημιχρόνου.

Δύο γκολ ο Καμαρά στο β’ μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος προσπάθησε να γίνει πιο επιθετικός, ψάχνοντας τον τρόπο να απειλήσει την άμυνα του Άρη. Οι “κίτρινοι” έχοντας το σκορ υπέρ τους πρόσεχαν τα μετόπισθεν και διαχειρίστηκαν καλά το παιχνίδι. Αποτέλεσμα να μην υπάρχουν αξιόλογες φάσεις στο παιχνίδι μέχρι το 68’ όπου ο Βόλος έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Αρούνα Σι. Ο Γάλλος ακραίος αμυντικός, που είχε περάσει στο ματς ένα λεπτό νωρίτερα, δέχθηκε την μπάλα από τον Ντέλετιτς και από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Άρης χωρίς να έχει ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε δεύτερο γκολ στο 78’ με τον Αμπουμπακάρ Καμαρά και “κλείδωσε” τη νίκη. Ύστερα από εξαιρετική μπαλιά του Εμπακατά, βγήκε τετ α τετ με τον Κότνικ και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του τερματοφύλακα του Βόλου, γράφοντας το 0-2. Στο επόμενο λεπτό ο Άρης κέρδισε πέναλτι όταν ο Πίρινεν ανέτρεψε τον Καμάτσο μέσα στην περιοχή, με τον Καμαρά να ευστοχεί από την άσπρη βούλα στο 80’, σημειώνοντας το τρίτο γκολ του Άρη στο παιχνίδι και το δεύτερο προσωπικό του στο ματς.

Το παιχνίδι είχε πλέον κριθεί με τα υπόλοιπα λεπτά να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Στο 92’ σε σουτ του Καμάτσο η μπάλα κόντραρε στον Χριστοδουλόπουλο και κατέληξε στην αγκαλιά του Κότνικ, ενώ στο 93’ ο Πιρές έκανε το σουτ, με τον Κουέστα να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.

Διαιτητής: Ευαγέλλου (Αθηνών)
Βοηθοί: Μεϊντάνας (Αχαΐας), Φωτόπουλος (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Περράκης (Αθηνών).
Κίτρινες: Λούνα-Νταρίντα
ΒΟΛΟΣ: Κότνικ, Άλχο, Λούνα (67’ Σι), Σιέλης, Πίρινεν, Τσοκάνης (83’ Μεταξάς), Μπαριέντος (59’ Πιρές), Γκάγκι, Ντέλετιτς, Τσιρίνος, Οζέγκοβιτς.
ΑΡΗΣ: Κουέστα, Οντουμπάτζο (48’ Εμπακατά), Μαζικού, Πίρσμαν Φαμπιάνο, Ετέμπο, Νταμπό, Νταρίντα (86’ Χριστοδουλόπουλος), Ιτούρμπε (73’ Γκαρσία), Πάλμα (73’ Καμάτσο), Καμαρά (86’ Γκρέι).