Χάνει Μιράντα και Σιαφά η Νίκη

Χωρίς τους Χοσέτε Μιράντα και Όσκαρ Σιαφά θα τελειώσει το φετινό πρωτάθλημα η Νίκη. Αμφότεροι αναχώρησαν για την Ισημερινή Γουινέα, όπου έχουν υποχρεώσεις με την εθνική ομάδα της χώρας τους.

Απόλυτα ικανοποιημένοι έφυγαν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο της Νεάπολης το περασμένο Σάββατο. Κι αυτό γιατί η αγαπημένη τους ομάδα τούς πρόσφερε μια σπουδαία παράσταση και τους έκανε να την επευφημούν διαρκώς.
Ο λόγος φυσικά για τον θρίαμβο της Νίκης με 3-0 επί του Πανσερραϊκού. Σίγουρα τα «λιοντάρια» παρατάχθηκαν με ελλείψεις, αλλά και πάλι η ενδεκάδα τους ήταν αρκετά αξιόμαχη. Η αμυντική της γραμμή έμεινε απαράλλακτη σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, ενώ ο Παύλος Δερμιτζάκης «φρέσκαρε» την ομάδα του κυρίως μεσοεπιθετικά δίνοντας χρόνο συμμετοχής και σε άλλους ποδοσφαιριστές.
Παρόλα αυτά τα παραπάνω δεν μειώνουν σε τίποτα την επιτυχία της Νίκης, η οποία απέδειξε ότι η διαφορά δυναμικότητας με τον Πανσερραϊκό δεν ήταν μεγάλη. Οι «κυανόλευκοι» ήθελαν κάτι να αποδείξουν, πράγμα που αποτυπώθηκε και στον αγωνιστικό χώρο.
Δεν ήταν μόνο το ότι οι Σερραίοι είχαν ήδη στεφθεί πρωταθλητές, αλλά και όσα συνέβησαν στο αντίστοιχο ματς του πρώτου γύρου. Θυμίζουμε ότι τότε το βολιώτικο συγκρότημα είχε κάνει κάκιστη αρχή ευρισκόμενο πίσω με 2-0 μόλις στο 11ο λεπτό.
Στη συνέχεια είχε ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του, αλλά δεν καταλογίστηκε καθαρό πέναλτι σε χέρι μέσα στη μεγάλη περιοχή από τον κ. Καραντώνη. Ο Βεροιώτης ρέφερι εξακολούθησε να «σφάζει» τους «κυανόλευκους» με αποκορύφωμα την αποβολή «φάντασμα» του Παναγιωτίδη στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου.
Εντούτοις η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου είχε πάλι την υπεροχή και έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Όλα αυτά που έγιναν στις Σέρρες, λοιπόν, αποτέλεσαν ένα έξτρα κίνητρο για τους «κυανόλευκους» που «κατάπιαν» τους φιλοξενούμενους το περασμένο Σάββατο.
Το 3-0 φαντάζει λίγο μπροστά στην απόδοση των δύο ομάδων. Από το πρώτο λεπτό η Νίκη ήταν καταιγιστική, με τον 46χρονο προπονητή να μην αποχωρίζεται το 4-3-3. Μάλιστα διατήρησε την ενδεκάδα που χρησιμοποίησε στο Καυτανζόγλειο κόντρα στον Ηρακλή κι αυτή τον έβγαλε ασπροπρόσωπο.
Οι γηπεδούχοι έπιασαν τους φιλοξενούμενους από τον… λαιμό και δεν τους άφησαν να πάρουν «ανάσα». Έτσι τα δύο γκολ ήρθαν πολύ νωρίς και ειδικότερα το πρώτο ήταν βγαλμένο από το μπλοκάκι της τεχνικής ηγεσίας. Ο Παναγιωτίδης μπήκε ως κρυφός επιθετικός στη μεγάλη περιοχή, ο Γαβριηλίδης είδε την κίνησή του και του έστειλε την μπάλα… συστημένη στο κεφάλι, με τον πρώτο να ανοίγει το σκορ.
Στην επανάληψη η είσοδος των Λουτσιάνο Ολαϊσόλα και Όσκαρ Σιαφά «φρέσκαρε» την επίθεση και η Νίκη έγινε ακόμη πιο απειλητική. Μάλιστα αμφότεροι πρωταγωνίστησαν στις περισσότερες καλές στιγμές του δεύτερου ημιχρόνου κάνοντας αισθητή την απουσία τους.
Ο δεύτερος μάλλον… κατά λάθος πιστώνεται και την ασίστ στο τρίτο γκολ. Ο θηριώδης σέντερ φορ δείχνει να χάνει το κοντρόλ της μπάλας, η οποία έφτασε στον Κρητικό που δεν άφησε περιθώρια στον Κατσίκα διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.
Πάντως στη Νίκη υπήρξε κι ένα δυσάρεστο γεγονός. Ο Χοσέτε Μιράντα ένιωσε ενοχλήσεις στον προσαγωγό και αντικαταστάθηκε. Αυτό συνέβη γιατί ο κ. Ελευθερόπουλος ήθελε να τον προφυλάξει εν όψει των υποχρεώσεων που έχει με την εθνική Ισημερινής Γουινέας.
Μάλιστα ο βιρτουόζος εξτρέμ μαζί με τον Όσκαρ Σιαφά, αναχώρησε ήδη για την πατρίδα τους προκειμένου να ενταχθεί στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της πατρίδας του. Αυτό σημαίνει ότι το βολιώτικο συγκρότημα θα στερηθεί αμφότερους την τελευταία αγωνιστική εναντίον του Παναθηναϊκού Β’.
«Ο Μιράντα είχε ενοχλήσεις στον προσαγωγό, αλλιώς δεν θα έβγαινε. Έχει μπροστά του και την εθνική Ισημερινής Γουινέας για την οποία θα φύγει μαζί με τον Όσκαρ Σιαφά, οπότε δεν ήθελα να ρισκάρω μια θλάση, η οποία θα του στοιχίσει τα παιχνίδια της εθνικής, γιατί είναι βασικό στέλεχος» ήταν το σχετικό σχόλιο του Δημήτρη Ελευθερόπουλου.