Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Κεχαγιάς στο Παγκόσμιο Κύπελλο κικ μπόξινγκ στην Εσθονία

Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατάφερε να κατακτήσει ο Βολιώτης αθλητής Ανδρέας Κεχαγιάς στο Παγκόσμιο Κύπελλο-World Cup Technical Striking Kick Boxing I.O.T.S. στην κατηγορία έως 81 κιλά ανδρών που διεξήχθη πριν από λίγες ημέρες στην πρωτεύουσα της Εσθονίας, Ταλίν. Ο Κεχαγιάς πέρασε «μπάι» τον πρώτο γύρο και πέρασε στους «32» της διοργάνωσης όπου απέκλεισε τον αθλητή από το Πουέρτο Ρίκο στα σημεία. Στους «16» αντιμετώπισε Αλγερινό αθλητή που επίσης νίκησε στα σημεία, ενώ στους «8» κοντραρίστηκε μα αθλητή από την Αγγλία όπου επιβλήθηκε σε έξτρα χρόνο (παράταση). Στα ημιτελικά ο Κεχαγιάς δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση του σκληροτράχηλου Ολλανδού αθλητή που έδειξε ότι ήταν αγωνιστικά περισσότερο έτοιμος. Ο Βολιώτης πρωταθλητής ηττήθηκε στα μέσα του τρίτου γύρου με δύο νοκ ντάουν (χουκ και γονατιά) καταλαμβάνοντας τελικά την 3η θέση. Στην συνέχεια, ο Ολλανδός επικράτησε και στον τελικό Αμερικανού αθλητή και πήρε την πρώτη θέση.

Στις άλλες κατηγορίες που υπήρχε ελληνική συμμετοχή, την καλύτερη εμφάνιση την έκανε ο αθλητής από το Περιστέρι Σταμούλης Ιωάννης στα έως 71 κιλά που έκανε δύο νίκες (απέναντι σε Ιταλό και Καζάκο) φτάνοντας μέχρι την φάση των «16» και εκεί χάνοντας με νοκ άουτ στον δεύτερο γύρο με αντίπαλο από την Ολλανδία. Τέλος, οι Μπίρμπας Παναγιώτης (έως 91 κιλά) και Τσίτσας Σπυρίδων (+91 κιλά) δεν κατάφεραν να κάνουν κάποια νίκη αφού ηττήθηκαν από Δανό και Βραζιλιάνο αντίστοιχα στον α’ γύρο. Για τον Κεχαγιά επόμενη διοργάνωση είναι το ανοιχτό διεθνές πρωτάθλημα στην Θεσσαλονίκη στο τέλος του Νοεμβρίου.