Άτυχος στην Κατερίνη ο Διαγόρας – Με γκολ που δέχθηκε στο 88’ έχασε 1-0 από τον Πιερικό

Για ένα ακόμη παιχνίδι φέτος ο Διαγόρας στάθηκε άτυχος. Πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις για ένα θετικό αποτέλεσμα στο Α’ ΔΑΚ Κατερίνης κόντρα στον πρωτοπόρο Πιερικό και «λύγισε» στο 88ο λεπτό, όταν ο Μπενίσκος πέτυχε το γκολ που χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους με 1-0.
Η ομάδα του Στεφανοβικείου, που αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Καραμπούζη και Σπαθή (ο δεύτερος ήταν στην αποστολή, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε), παρατάχθηκε από τον προπονητή της Μιχάλη Ζιώγα ως εξής: Τερματοφύλακας ο Πρίφτης, δεξιός οπισθοφύλακας ο Σιγαλάκος και αριστερός ο Κ. Καραπλιάγγος, με τους Πρασσά και Λάιο να συνθέτουν το δίδυμο των στόπερ. Οι Σπ. Καραπλιάγκος, Αλεξίου και Παπαγεωργίου έπαιξαν στην μεσαία γραμμή, ενώ οι Κουβελάς, Τανός και Ζιάκας αποτέλεσαν την επιθετική τριάδα.
Όπως ήταν λογικό ο Πιερικός είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία τους. Οι Κατερινιώτες είχαν κάποιες τελικές προσπάθειες, χωρίς όμως να χάσουν τη μεγάλη ευκαιρία. Η κεφαλιά του Χαρτσιά στο 6’ πέρασε άουτ, ενώ το αδύναμο σουτ του Σαχινίδη στο 14’ δεν προβλημάτισε τον Πρίφτη. Ένα ακόμη σουτ του Σαχινίδη στο 17’ δεν βρήκε στόχο. Επίσης ο Πρίφτης μπλόκαρε το συρτό σουτ του Κριεμάντι στο 19’.

Αντίθετα, ο Διαγόρας είναι εκείνος που έφτασε πολύ κοντά στο γκολ με τη συμπλήρωση του ημιώρου. Ο Ζιάκας βρέθηκε στη γωνία της μικρής περιοχής και από εκεί σούταρε, αναγκάζοντας τον Γουναρίδη να διώξει δύσκολα σε κόρνερ. Αυτό εκτελέστηκε από τον Κουβελά, ο Σπ. Καραπλιάγκος πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Τανός από κοντά δεν πρόλαβε να τη στείλει στα δίχτυα.
Στην επανάληψη ο Πιερικός συνέχισε να έχει μία φλύαρη υπεροχή. Οι Μηλιώτης στο 49’ και Ρογγότης στο 53 δεν βρήκαν στόχο στις προσπάθειές τους, ενώ το ίδιο συνέβη και με την κεφαλιά του Τακίδη στο 68’. Επίσης, μία κεφαλιά του Κυπαρίσση στο 70’ εξουδετέρωσε ο Πρίφτης.
Όσο περνούσε η ώρα οι παίκτες του Διαγόρα πίστευαν ολοένα και περισσότερο στο θετικό αποτέλεσμα. Όμως στο 88ο λεπτό έγινε ένα γύρισμα από την αριστερή πλευρά, με τους Μπενίσκο και Λάιο να πέφτουν προς τη μπάλα. Ο παίκτης του Πιερικού -που είχε μπει αλλαγή έξι λεπτά νωρίτερα- έκανε την προβολή και έγραψε το 1-0. Μάλιστα στη φάση αυτή τραυματίστηκε ο Λάιος και αντικαταστάθηκε από τον Δίντση.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι τραυματίας είχε φύγει από το 60’ και ο Κουβελάς (έδωσε τη θέση του στον Αλαμάνη), ενώ την πρώτη του συμμετοχή για φέτος πραγματοποίησε ο έμπειρος αμυντικός Νίκος Βουραζέρης, που μπήκε στα τελευταία λεπτά να βοηθήσει ανασταλτικά.
Διαιτητής: Μπουτσίκος (Μακεδονίας).
Βοηθοί: Κορώνας (Πειραιά), Μποζατζίδης (Μακεδονίας).
ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Γουναρίδης, Λαζαρίδης (82’ Κόλα), Τουλίκας, Ρογγότης, Τακίδης, Μακρής, Μηλιώτης (72’ Δεμηρτζόγλου), Πετράκος, Σαχινίδης, Κριεμάντι (62’ Κυπαρίσσης), Χαρτσιάς (82’ Μπενίσκος).
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Πρίφτης, Σιγαλάκος, Κ. Καραπλιάγγος, Πρασσάς, Λάιος (88’ λ.τρ. Δίντσης), Σπ. Καραπλιάγκος, Κουβελάς (60’ λ.τρ. Αλαμάνης), Αλεξίου, Τανός (51’ Καλύβας), Ζιάκας (84’ Βουραζέρης), Παπαγεωργίου.