Άστοχος Ολυμπιακός έχασε από την Αναγέννηση

Το τελικό 53-49 τα λέει όλα για την ήττα του Ολυμπιακού από την Αναγέννηση στην Καρδίτσα. Οι «ερυθρόλευκοι» εμφανίστηκαν τρομερά άστοχοι, αν και σούταραν με καλές προϋποθέσεις. Μάλιστα στα πρώτα λεπτά προηγήθηκαν 0-10, αλλά αυτό δεν είχε συνέχεια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 11 πόντους, όμως ο Σιμάκης σήμανε την αντεπίθεση και βοήθησε στο να ξαναμπεί στο ματς η ομάδα του. Στο τελευταίο λεπτό το σκορ ήταν 52-49 και ο Ίλτσογλου δεν κατάφερε να ισοφαρίσει με τρίποντο. Έτσι με μία ελεύθερη βολή διαμορφώθηκε το 53-49.

Οι Βολιώτες έχουν πολλά παράπονα από τους διαιτητές Θεοδώρου, Γ. Τζιοπάνο και Βασιλόπουλο για το αντιαθλητικό φάουλ στον Καραμήτσο και την τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο Γιώργος Βλιώρας σε μια φάση που μετά του έδωσαν… δίκιο.

Δεκάλεπτα: 8-13, 25-25, 43-38, 53-49.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔ. (Κρομμύδας): Ψυχογιός 10 (2), Πανταζής 7 (2), Γεωργαντζάς 10 (3)), Αρκούδας, Παπαστολόπουλος, Παπακώστας, Κρεμμύδας 12 (2), Αντωνίου 6, Καλλιάρας 8, Τουφεξής, Οικονόμου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλιώρας): Γκοντόπουλος 11 (2), Ίλτσογλου 9 (1), Αγκρής, Αναγνωστόπουλος, Καραμήτσος 3, Ευαγγελινός 2, Σταθούρος 2, Σιμάκης 15 (3), Παρασκευάς 7, Γιαννίκος.